Slovenija

Skoraj deset milijonov ur opravljenega dela: Prostovoljstvo je vezivo družbe

Ljubljana, 05. 12. 2019 14.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mednarodni dan prostovoljstva je priložnost za vse, da spodbujamo prostovoljstvo, se spomnimo na prispevek prostovoljcev k družbeni blaginji in trajnostnim ciljem na lokalni in mednarodni ravni, pravijo pri Slovenski filantropiji. Mednarodni dan prostovoljstva letos poteka pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo.

Pomoč
Pomoč FOTO: Shutterstock

"Socialna država, ki skrbi za svoje prebivalce, vzpodbuja njihovo prostovoljsko delovanje v dobro skupnosti. Vlaga v promocijo prostovoljstva, podpira možnost kakovostnega vključevanja v prostovoljstvo in prepoznava vrednost prostovoljskega dela," opozarja izvršna direktorica Slovenske filantropije Tereza Novak. Po njenih besedah lahko na ta način vsi prebivalci sodelujejo pri skrbi za skupno dobrobit, so vključeni, ker imajo možnost sodelovati v družbenih procesih, in so bolje opremljeni za življenjske situacije, ko ne gre vse po načrtu.

Svojo družbeno vlogo lahko po njenih besedah živimo na različne načine tudi skozi prostovoljstvo. Podpora in razvijanje prostovoljstva sta zato tudi pot do vključujoče družbe, je izpostavila. "Smo pač družbena bitja in zgolj skrb za samega sebe ni alternativa za srečno in zdravo življenje," je sklenila.

"Preredko se spomnimo, da tkivo različnih generacij, različnih delov družbe temelji na prostovoljstvu. Temelji na tem, da je nekdo pripravljen - ne za plačilo, ampak za lastne notranje zadovoljstvo - pomagati drugemu z nečim, kar zna," je v poslanici poudaril minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Šolski sistem mora po njegovih besedah spodbujati prostovoljstvo, saj ohranja vezivo družbe in ga krepi. Najbolj napredne družbe včasih pozabljajo, da je veliko osamljenih ljudi, ki nimajo stikov z drugimi, je izpostavil. Naša družba pa je prav zaradi prostovoljcev v tem pogledu po njegovem mnenju drugačna, ker vedo, da nekateri ljudje včasih potrebujejo samo pogovor. Izrazil je željo, da bi to ostalo med ključnimi solidarnostmi v družbi.

Združeni narodi so mednarodni dan prostovoljstva, 5. december, razglasili leta 1985, namenjen pa je predvsem promociji prostovoljnega dela. V Sloveniji je bilo prostovoljcev, ki so opravljali prostovoljsko delo, lani skupno 244.304, opravili pa so skoraj deset milijonov ur prostovoljskega dela.

Na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča poudarjajo, da so prostovoljci dragocen partner v procesu bolnikove rehabilitacije. Predvsem so dobrodošli z vidika družabništva. Pri prostovoljnem delu gre v odnosu med bolnikom in prostovoljcem za obojestransko rast, učenje, izmenjavo izkušenj in krepitev medgeneracijskega sodelovanja, so zapisali. Povratne informacije bolnikov, ki jih prostovoljci obiskujejo, so po njihovih besedah zelo pozitivne in si želijo več podobnih izkušenj.

Prostovoljstvo nudi priložnosti zlasti za izključene, da prevzamejo konstruktivno vlogo v svoji skupnosti in kot prostovoljci koristijo s svojimi izkušnjami, so izpostavili pri programu Združenih narodov za prostovoljstvo. Po njihovih besedah se s pomočjo prostovoljstva v skupnostih po svetu pogosto okrepita solidarnost in vključenost.

Slovenska filantropija je ob tem v Ljubljani pripravila 12. Slovenski kongres prostovoljstva, ki gso ga namenili merjenju učinkov prostovoljskega dela. Opažajo namreč, da je prostovoljstvo zelo zaželeno in prepoznano, ko rešuje različne krize, potem pa je njegov prispevek hitro pozabljen.

Nagrade najzaslužnejšim

Državni svet pa je danes podelil plakete DS najzaslužnejšim prostovoljkam in prostovoljcem za leto 2019. Plaketo je letos prejelo 14 prostovoljcev in prostovoljk z raznolikih področij delovanja, kot so gasilstvo, izobraževanje, šport, zdravstvo, kultura in turizem.

Letošnji nagrajenci so Cvetka Belc, Franjo Čretnik, Jože Drobež, Mirjam Frankovic Franetič, Albina Karmuzel, Darko Marković, Jožef Ograjenšek, Ema Perkovič, Tone Simončič, Jure Sodja, Mojca Stopar, Bela Szomi Kralj, Otokar Vačovnik in Darko Zavrtanik.

V času bliskovitih sprememb, ko se ljudje vedno bolj delimo in drobimo, prostovoljstvo predstavlja zelo pomemben in dobrodošel gradnik družbe, ki ohranja neke medčloveške vezi, je ob robu današnje podelitve dejal predsednik DS Alojz Kovšca.

Ob tem je opozoril, da ljudje prepogosto preveč pričakujejo od države in mislijo, da bo država reševala probleme malega človeka.

"Država lahko težave rešuje sistemsko, a človek človeku roko in človek človeku kruh, to ni več v domeni države, to je v domeni ljudi. Če bomo izgubili ta čut za prostovoljstvo, za medsebojno pomoč, ni družbenega sistema, ki bi to nadomestil, in ni možnosti, da bo družba daljnoročno preživela," meni predsednik DS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kometikjami
06. 12. 2019 07.07
prostovoljstvo je kul
JE-BI-GA
05. 12. 2019 20.37
+1
Žalostno da moramo navadni smrtniki za dobrobit države delati zastonj, gospodi v kravatah nam pa za debele mesečne plače vsiljujejo migrante in uničujejo državo po dolgem in po čez !!!!
Domendo
05. 12. 2019 16.59
-2
Sem videl enih par filantropisk iz ministrstva in malo nižje tudi filantropov. Vse lepo oblečene, zlate verižice, zapestnice, ure... Vse kar prostovoljno naredijo je, da hodijo na raznorazna srečanja k organizacijam, ki jim podeljujejo davkoplačevalski denar se dobro najejo in napijejo v resnici jih pa kaj dost ne zanima, da bi kaj delal. Malo je tistih, ki so dobri po srcu do vseh.
Vitruvio
05. 12. 2019 16.02
+1
Prostovoljstvo je opij za ljudstvo ,ki ga izkoriščajo oblastniki in posamezniki za svoje poslanstvo na vrh družbene scene . Amen .
tlunar
05. 12. 2019 15.16
+4
Vse lepo in prav,samo dobro se je treba zavedati,da je to potuha nesposobni politiki.In taka ali drugačna društva v megli politike samo pospešujejo revščino! Sam verjamem le parim društvom,ostalo so pa samo izkoriščevalci solidarnih ljudi,se kdo vpraša po njihovih honorarjih??jasno je da na rk.vlečejo plače ki močno presegajo povprečne,....ne trdim pa da se to dogaja povsod in na tem ,samo v večini pa.
Domendo
05. 12. 2019 15.15
+4
Filantropistke najprej poslat v turške kampe. Če jih je dovolj pa nekaj tudi v bosanske kampe. V azilnih domovih pa naredit red s policijo. Za sabo naj čistijo sami ne pa, da davkoplačevalci financirajo njihovo ugodje. Jasno je, da jim hočejo podelit volilno pravico, da bodo na naslednjih volitvah volili za njih. Zato se bojijo predčasnih volitev. Židan pa niti pujsov nebo prepričal na naslednjih volitvah, da ni pokvarjen.
Volga Malek
05. 12. 2019 15.58
+0
Transformerji
05. 12. 2019 14.50
+6
Jankovičeva žena ob jutranji kavici in vodki - po dveh požirkih začne razmišljati o prostovoljstvu, pomagati revnim in starim ljudem, jim kaj podariti - čez nekaj časa vodka iz možganov izhlapi in ugotovi: tega mi ni treba, vsaj dokler je Kučan živ, bo moj mož tisti ta glavni, ki bo pregnal tudi bolne..... potem bo pa vlada, ki bo vedno ena in ista zaradi ovc, postavila na čelo nekoga, enakega mojemu možu. Kajti moj mož dela tisto, kar od njega pričakuje vlada.
dragan krstic
05. 12. 2019 14.46
+0
Zelo primerna oseba za predsednico slovenskega prostovoljstva bi bila dr. Aleksandra Pivec.
Vitruvio
05. 12. 2019 16.03
+3
JApajaDAja
05. 12. 2019 14.44
+4
v slo je prostovoljstvo reševanje problemov, ki jih država ni sposobna urediti...prostovoljec naj bo le "češnja na torti" in ne tisti, ki s srcem dela to, za kar ima država dobro plačane in nastavljene ljudi!
ina5785
05. 12. 2019 17.11
+1
JApajaDAja - Pa ne bo čisto držalo kar praviš!!! Sem prostovoljka in obiskujem stare ljudi, ki so običajno čisto sami ČEPRAV IMAJO OTROKE! So zelo osamljeni, nimajo s kom govoriti. . . . . . . . . pa ZAGOTOVO za to NI KRIVA država!!!! Razmisli malo, NE samo kar tako poprek