Davkoplačevalci bodo letos za izvedbo referenduma o arhivski noveli ter vseh treh volitev - evropskih volitev, predčasnih državnozborskih in lokalnih - namenili skupaj okoli 16,7 milijona evrov.
Za izvedbo evropskih volitev je šlo okoli štiri milijone evrov, za izvedbo referenduma o arhivski noveli, ki bo potekal v nedeljo, pa bo namenjenih približno 3,5 milijona evrov. Izvedba predčasnih državnozborskih volitev, ki bodo predvidoma 13. julija, če ustavno sodišče ne bo odločilo drugače - obeta se namreč več zahtev za presojo ustavnosti odloka o razpustitvi DZ in sklica predčasnih volitev - pa bo stala nekaj manj kot štiri milijone evrov, je pojasnil direktor službe Državne volilne komisije Dušan Vučko.
Strošek rednih lokalnih volitev, ki bodo potekale jeseni, pa bo po ocenah ministrstva za notranje zadeve znašal okoli 5,19 milijona evrov. Stroški lokalnih volitev so sicer po zakonu stroški občin, medtem ko se volitve na nacionalni ravni in referendumi krijejo iz državnega proračuna.
Raziskava: V času volitev na dopustu približno desetina Slovencev
Medtem ko nekateri opozarjajo, da 13. julij ni primeren datum za izvedbo parlamentarnih volitev, je raziskava družbe Interstat pokazala, da naj bi v prvi polovici julija dopustovalo 12,3 odstotka vseh, ki bodo šli na dopustu. To si bo sicer privoščilo 76,4 odstotka vprašanih, 52,2 odstotka od teh pa je vseeno, če jih v času volitev ne bo doma.
Predčasnih volitev se bo po drugi strani udeležilo 31,9 odstotka tistih, ki bodo dopustovali, medtem ko bo termin volitvam prilagodilo 8,5 odstotka dopustnikov, kaže raziskava, ki jo je opravil Interstat med 22. majem in 1. junijem med 531 polnoletnimi prebivalci Slovenije.
Največ Slovencev bo sicer dopustovalo v drugi polovici julija (29,7 odstotka) in prvi polovici avgusta (20 odstotkov). V drugi polovici avgusta jih bo dopustovalo 12,2 odstotka, v drugi polovici junija 8,8 odstotka in v prvi polovici junija 5,1 odstotka.
V kakšnem drugem terminu oz. še kasneje bo dopustovalo 7,2 odstotka vseh, ki načrtujejo dopust, medtem ko jih 4,8 odstotka še ne ve, kdaj bo šla na dopust.
Večina, 39,1 odstotka, jih bo sicer dopustovalo na hrvaški obali, 15,8 odstotka jih bo odšlo na potovanje v tujino, 11,6 odstotka jih bo dopust preživela na slovenski obali, 12,9 odstotka drugje v Sloveniji, 14,8 odstotka pa še ni določilo počitniške destinacije.
Večin dopustnikov, 52,6 odstotka, bo po načrtih okvirno mesečno namenila 500 evrov ali manj na osebo. Od 501 do 1000 evrov bo namerava nameniti 27,7 odstotka, od 1001 do 1500 evrov 5,8 odstotka, 1501 evro ali več pa 3,5 odstotka vseh, ki bodo dopustovali. Koliko nameravajo nameniti za dopust, jih ne ve 9,3 odstotka.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.