V štirih Murinih podjetjih, ki so dobivala subvencije za krajši delovni čas in za svoje delavce, dolgujejo prispevke v zdravstveno in pokojninsko blagajno, nato pa so šla v stečaj, je bilo skupno zaposlenih nekaj manj kot 1580 delavcev in delavk. Mura je imela sicer lani s poroštvom države za pet mesecev in pol odložene prispevke, letos pa v obe blagajni dolgujejo prispevke za avgust, september in oktober, v svoji današnji izdaji poroča časnik Delo.
Kot je za 24ur.com povedal stečajni upravitelj Mura – Ženska oblačila Borut Soklič, so v njihovem podjetju že obračunali vse obveznosti, ki bodo prenešene na jamstveni sklad in poplačane do sredine novembra. V Muri – ženska oblačila je bilo sicer zaposlenih 588 ljudi.
Skupni aktivni dolg vseh podjetij v Sloveniji iz prispevkov za socialno varnost je konec junija znašal 160,7 milijona evrov. Po zadnjih podatkih Dursa pa je bilo v njihovi evidenci 3081 podjetij, ki dolgujejo po več kot 4000 evrov neplačanih prispevkov. Skupno je v teh podjetjih zaposlenih 52.808 delavcev, podjetja pa so imela na včerajšnji dan za 75,1 milijona neplačanih prispevkov.
90 odstotkov neplačnikov je že v stečaju, med njimi pa jih zelo malo konča na sodišču, saj Durs in država ne opravljata svoje naloge, poroča Delo, ki se sklicuje na besede Andraža Zorka iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. V sindikatih so sami ovadili osem podjetij.
Zavod za zaposlovanje bo te dni pozval 32 podjetij, tudi omenjena štiri Murina, o katerih so ugotovili, da niso poravnala svojih obveznosti, naj predložijo potrdilo Dursa o plačilu, kar bodo morala podjetja storiti v 45 dneh po prejetju poziva. Če podjetja tega ne bodo storila, bodo proti njim sprožili sankcije, razdrli pogodbe o subvencijah in izdali vlogo za terjatev.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.