V Piranskem zalivu je prišlo do novega zapleta. Hrvaška ribiška zadruga Sargus je prijavila škodo na školjčišču pri Kanegri.
Daniele Kolec, eden od lastnikov školjčišča, sumi, da so to naredili slovenski ribiči, ki pa zanikajo vpletenost. Hrvaškim ribičem naj bi poškodovali plovce, na katerih gojijo školjke, na dno morja pa naj bi potonilo okoli 40 ton školjk. Slovensko policijo so o dogodku obvestili hrvaški kolegi, ki so si gojišče pri Kanegri tudi ogledali.
Eden izmed lastnikov hrvaške zadruge Sargus je sporočil, da so neznanci prerezali vrvi školjčišča v Piranskem zalivu. Morje je konstrukcijo školjčišča odneslo približno dve milji od Savudrije, nastala škoda pa naj bi po izjavah lastnikov znašala približno 160.000 kun (pet milijonov tolarjev).
Bližina školjčišča je znana tudi po tem, da se tja zatekajo jate cipljev, katerih izlov v portoroškem rezervatu v decembru izvaja skupina slovenskih ribičev. Vodi jih Zlatko Novogradec, ki odločno zanika vpletenost v poškodovanje školjčišča. Kot je pojasnil, so se tam nazadnje mudili pred nekaj dnevi in takrat so se strogo držali navodil.
Ukrepi proti Hrvaški?
Napovedani protiukrepi zaradi nedavne hrvaške razširitve ribolovnega območja so v rokah pristojnega ministrstva, in sicer ministrstva za kmetijstvo, je povedal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Minister Rupel je prav tako dejal, da odgovora na protestno noto, ki ga je slovenska vlada poslala v petek, niso dobili, je zatrdil Rupel. ''Kakšnega posebnega odgovora tudi ne pričakujem. Zunanje ministrstvo mora skrbeti za nacionalne interese Slovenije in tudi tokrat, kot vedno, bomo storili vse, da bomo zaščitili svoje interese. To je naravno,'' je dodal.
Rupel je tudi potrdil, da je vlada na današnji seji razpravljala tudi o ukrepih proti Hrvaški. Govorili so o posebnem pravilniku o slovenskem ribolovnem področju, ki naj bi ga vlada sprejela v prihodnjih dneh. ''Kdaj in kako bomo to storili, bo jasno v nekaj dneh,'' je dejal. ''Kar pa zadeva tehnične stvari, kot so pravilnik in tako naprej ... Po eni strani se pogovarjamo z Evropsko unijo, po drugi strani bomo seveda naše ribiče zavarovali,'' je zagotovil Rupel.
Sicer pa se bo - vsaj ko gre za določitev ribolovnih območjih - primer nadaljeval pred, kot pravi zunanji minister - obličjem Evropske unije.
Ali je zakon o coni notificiran pri Združenih narodih?
Podpredsednik DZ, poslanec Marko Pavliha (LDS), pa je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje, v katerem sprašuje, ali je vlada oziroma ministrstvo za zunanje zadeve v skladu z mednarodno prakso prijavilo epikontinentalni pas Republike Slovenije generalnemu sekretarju Združenih narodov, so sporočili iz državnega zbora.
Po njegovi oceni bi namreč Slovenija s takšno ustaljeno potezo tudi mednarodni skupnosti pokazala, da odločno vztraja pri pravicah do morskih pasov in izhodu na odprto morje.