Slovenija

Skokovit porast nagrad

Ljubljana, 27. 10. 2009 12.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.Š./STA
Komentarji
2

Kosova komisija poudarja, da se je število nagrad stečajnim upraviteljem v zadnjih desetih mesecih povečalo, saj je bilo izplačanih kar 334 nagrad.

Število odmerjenih nagrad stečajnim upraviteljem je od oktobra lani do julija letos naraščalo, zlasti od maja do julija letos, je razvidno iz statističnih podatkov, ki jih je pridobila komisija za preprečevanje korupcije. Sumov korupcije komisija glede odmerjenih nagrad stečajnim upraviteljem ni ugotovila. V obdobju od maja do julija letos se je število nagrad povečalo za okoli osem do deset primerov. Maja je bilo odmerjenih 40 nagrad stečajnim upraviteljem, junija 54 in julija 70. 

Evro
Evro FOTO: Reuters

Oktobra lani jih je bilo odmerjenih 16, novembra 23, decembra 25, januarja letos je število odmerjenih nagrad padlo na 20, februarja na 18, marca na 29 in aprila na 39. Skupaj je bilo od oktobra lani do julija letos odmerjenih 334 nagrad stečajnim upraviteljem.

Omenjene podatke, pridobljene s strani sodišč, je komisija za preprečevanje korupcije navedla v danes objavljenem mnenju o ravnanju državnega sekretarja in ministrov za pravosodje v postopku za pripravo in sprejem zakonske ureditve nagrad stečajnim upraviteljem. Kot meni komisija, ravnanje omenjenih nima znakov korupcije in ne konflikta interesov.

Prijavo, ki se nanaša na odmero nagrad stečajnim upraviteljem, je komisija prejela 10. julija, prijavitelj pa ugotavlja, da veljavna ureditev sama po sebi omogoča nesorazmerno visoke nagrade stečajnim upraviteljem že po nekajmesečnem trajanju stečaja. Po drugi strani naj bi bili upniki prikrajšani v pravicah in možnostih učinkovitega nadzora.

S tem naj bi bil podan sum, da je bil predlog veljavnega zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji do zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju pripravljen in sprejet "pod vplivom ali celo kar po nareku močnega upraviteljskega lobija". Ključno vlogo, tako pri nastajanju predloga zakona kot pri aktivnem spremljanju zakonskih rešitev, naj bi imel zdaj že bivši državni sekretar na ministrstvu za pravosodje, sicer registriran kot stečajni upravitelj – komisija imena ne navaja, glede na zapisano pa gre za Roberta Marolta –, objektivno odgovoren pa naj bi bil tedanji minister za pravosodje.

Spremembe sprožile val nagrad

Drago Kos
Drago Kos FOTO: Tomaž Ungar

Na problematiko so med drugim opozorili tudi nekateri poslanci DZ in ministru za pravosodje Alešu Zalarju očitali, da je javna objava priprav na zadnjo spremembo ureditve tega področja sprožila nesorazmerno število nagrad stečajnim upraviteljem. Sredi julija je nato minister Zalar komisijo zaprosil, da preuči morebitne sume korupcije pri odmeri teh nagrad.

Komisija za preprečevanje korupcije je pridobila podatke in na podlagi analize ugotovila, da je bilo do sprememb zakona s tega področja – veljati so začele 1. oktobra lani – odmerjanje in izplačevanje nagrad stečajnim upraviteljem med samim stečajnim postopkom dopuščeno le izjemoma, v obliki akontacij nagrade. Pravna stroka ugotavlja, tako komisija, da je s tem zakonodajalec stečajne upravitelje motiviral, da stečajni postopek dokončajo brez neutemeljenega zavlačevanja.

Veljavni zakon je izjemo plačevanja akontacij spremenil v pravilo sprotnega plačevanja nagrad stečajnim upraviteljem med stečajnim postopkom. Iz dostopnega gradiva komisija ni razbrala, kakšen namen in cilj sta vlada kot predlagatelj in zakonodajalec pri ureditvi nagrad stečajnim upraviteljem zasledovala.

Domnevni konflikt interesov

Komisija je tako pred časom dobila prijavo glede domnevnega konflikta interesov pri bivšem državnem sekretarju, domnevno Maroltu, ker je bil registriran kot stečajni upravitelj in naj bi lobiral pri sprejemu zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki je začel veljati 1. oktobra.

Komisija je o tem povprašala tudi ministrstvo za pravosodje, ki je odgovorilo, da jih je državni sekretar obvestil, da funkcije stečajnega upravitelja ne opravlja več, ministrstvo pa je tudi sporočilo, da so predlog zakona pripravili zunanji strokovnjaki, kjer pa omenjeni državni sekretar ni sodeloval.
Komisija zato ni v nobeni od navedenih vlog omenjenega državnega sekretarja našla ne formalnih in ne vsebinskih razlogov, zaradi katerih bi bil zanj podan sum korupcije ali konflikta interesov.

V zvezi z odmero nagrad stečajnim upraviteljem je poslanska skupina SDS v ponedeljek zahtevala sklic nujne seje odbora DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje. Glede na zahtevo bi člani odbora obravnavali spremembe zakonodaje in podzakonskih aktov, ki določajo nagrade stečajnim upraviteljem – od odredb po zakonu o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji do zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti ter prisilnem prenehanju in na njegovi podlagi sprejetih pravilnikov – in posledice teh sprememb.

Odbor bi se tako glede na predlog sklepov seznanil s stanjem izplačil denarnih nagrad stečajnim upraviteljem v času od 1. oktobra 2008 do 31. julija 2009.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

titovka
27. 10. 2009 17.20
delavcem in upokojence, zamrzniti dohodkei, in voluharje nahrani.voluharji so nenasitne živali, če mu gobec zalimaš mu bo še vedno rit jedla!!!!!
Uporabnik215111
27. 10. 2009 15.45
Stečajne nagrade ne bi smele biti predpisane. Stečajnik naj v primeru dolga upnikom, proda stroje in ostala delovna sredstva, poplača upnike, izplača delavce, ostanek pa zadrži zase. V primeru previsokega "dobička" od prodaje bi se pa določil procent, ki bi ga stečajnik dobil.