Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga sestavlja 24 držav pogodbenic konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine, je na svojem rednem letnem zasedanju v Adis Abebi v Etiopiji sprejel odločitev o vpisu Škofjeloškega pasijona na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.
Kot so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve, je tako pasijonska uprizoritev na podlagi izvirnega besedila patra Romualda, nastalega med letoma 1715 in 1727, znotraj srednjeveškega jedra Škofje Loke z več sto nastopajočimi uvrščena med globalno prepoznavna in priznana ustna izročila in izraze, uprizoritvene umetnosti, družbene prakse, rituale in praznovanja, znanja in prakse o naravi in svetu ter tradicionalne obrtne veščine.
Reprezentativni seznam vsebuje tiste elemente nesnovne dediščine, ki na globalni ravni demonstrirajo raznolikost te dediščine in osveščajo o njenem pomenu. Občina Škofja Loka bo kot nosilec Škofjeloškega pasijona še naprej zagotavljala kontinuiteto uprizarjanja ter sodelovanje skupin, skupnosti in posameznikov.
Reprezentativni seznam, na katerem je bilo do letošnjega zasedanja skupaj 314 elementov, je ob seznamu nesnovne dediščine, ki jo je nujno nemudoma zavarovati in registru dobrih praks najvidnejši izraz varovanja nesnovne kulturne dediščine v mednarodnem okolju.
Slovenija je konvencijo iz leta 2003 ratificirala leta 2008, ko je začel delovati tudi register nesnovne kulturne dediščine Slovenije. Kot prva enota nesnovne dediščine je bil leta 2008 v register vpisan ravno Škofjeloški pasijon, ki je bil leta 2012 tudi prvi razglašen za nesnovno kulturno dediščino posebnega državnega pomena.
Na seznamu tudi joga in sokolarstvo
Na zasedanju so na seznam uvrstili tudi jogo, sokolarstvo, kazahstansko borilno veščino kuresi in iraški praznik Hidr Elias.
Kot so danes sporočili iz Unesca, je sokolarstvo, s katerim se ukvarjajo v 60 državah, povezano tako z ohranjanjem kulturne dediščine kot tudi z družbeno angažiranostjo, saj sokolarji preko urjenja in hranjenja sokolov s temi pticami vzpostavijo posebno vez.
Starodavna indijska vadba joge je vplivala na delovanje indijske družbe na več področjih, od zdravja in medicine do izobraževanja in umetnosti. Med iraškim praznikom Hidr Elias, ki poteka februarja, častijo sveto podobo z imenom al Hidr, ki naj bi izpolnjevala želje. Pri kazahstanski borilni veščini kuresi mora tekmovalec spraviti na tla nasprotnikova ramena. Veščina je prerasla v šport, ki ga prakticirajo tako ženske kot moški, priljubljen pa je tudi zunaj kazahstanskih meja.
Novi na seznamu so tudi ugandska glasba in ples, portugalska keramika, ukrajinske kozaške pesmi, nemška ideja zadružništva in belgijska kultura pitja piva.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.