
"Volili bomo tiste poslance, od katerih lahko pričakujemo, da bodo zagovarjali spoštovanje človekovega življenja od spočetja do naravne smrti in branili družinsko življenje, zlasti pravico staršev, da v skladu s svojim prepričanjem svobodno izberejo izobrazbo in vzgojo za svoje otroke," so slovenski škofje med drugim zapisali v izjavi pred volitvami. Pri volilni odločitvi pa je treba gledati tudi na to, da bodo prihodnji poslanci priznavali velik pomen verskih vrednot v družbi in še posebej pomen krščanske dediščine. Sicer pa škofje menijo, da je neudeležba na volitvah neodgovorno dejanje
Smisel demokracije je v tem, da lahko vsi državljani povsem enakopravno izrazimo svojo voljo in zamisel, kakšna naj bo naša prihodnost. To možnost nam dajejo svobodne in poštene volitve v demokratični državni ureditvi. Odločili smo se za demokracijo, zato bi bilo neodgovorno, če se volitev ne bi udeležili, opozarja Slovenska škofovska konferenca (SŠK). Ne iti na svobodne in poštene volitve pomeni odpovedati se dostojanstvu svobodnega državljana, ki sprejema nase del odgovornosti za skupnost. Pred volitvami pa je treba skrbno pretehtati, koga voliti in se pri odločitvi ravnati po krščanskih vrednotah.
Poslanci naj bi znali tudi z ustreznimi zakoni pospeševati ekonomsko rast, ob tem pa poskrbeti tudi za najrevnejše in najbolj ranljive. Izbrati je treba poslance, ki bodo zagotavljali poštenost in preglednost v celotnem sistemu državne uprave in v lastnih vrstah. Njihova skrb mora biti tudi, da bomo v Evropski uniji gojili slovensko kulturo in narodno zavest, so še zapisali v SŠK.
Pod izjavo pred državnozborskimi volitvami so se podpisali mariborski škof in predsedujoči SŠK Franc Kramberger, koprski škof Metod Pirih, upravitelj ljubljanske nadškofije Andrej Glavan, mariborski pomožni škof Jožef Smej, ljubljanski pomožni škof Alojz Uran, mariborski pomožni škof Anton Stres in koprski pomožni škof Jurij Bizjak.