Direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik je pred sejo mešane slovensko-hrvaške komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje vprašanja meje med državama opozoril, da so izhodišča, ki jih je vlada aprila sprejela za pogajanja s Hrvaško, škodljiva za Slovenijo.
Dodal je, da bo mednarodno pravosodno telo, če bodo izhodišča obveljala, presojalo o izključno slovenskem ozemlju in morju, "torej o ozemlju in morju, ki je bilo na dan osamosvojitve 25. junija 1991 nesporno slovensko". "To je nesprejemljivo in po našem prepričanju tudi neustavno," je dejal Podobnik.
Če bo Slovenija vztrajala pri teh izhodiščih, bodo sprožili postopek ustavne presoje izhodišč, je napovedal Podobnik. Če pa bo prišlo do dogovora med Slovenijo in Hrvaško o reševanju vprašanja meje pred mednarodnim pravosodnim telesom na osnovi teh izhodišč, pa bodo seznanili vse pristojne evropske ustanove, da je zanje takšno razsojanje nelegitimno.
Joras ni zadovoljen
Joško Joras meni, da sklep piranskega sodišča s postavitvijo zapornice na poti do njegove hiše na levem bregu Dragonje ni uresničen v celoti. Zapornica je še vedno ovira, zato se sprašuje, kaj se bo zgodilo v primeru izpada elektrike. Zapornice, ki se odpira na kodo, ne bo mogel odpreti ročno, saj ključa ni prejel, zato bo vztrajal, da mu ga izročijo. Pri tem je opozoril, da ima ključ hrvaška stran, zaradi česar bo odvisen od njihove dobre volje.
Podobnik pa je na to dodal, so v Zavodu 25. junij zadovoljni z razmikom cvetličnih korit in postavitvijo zapornice, so pa zaskrbljeni, ker obstaja nevarnost, da bi prišlo do izigravanja sklepa piranskega sodišča. Izrazil je upanje, da bodo pristojni na slovenski in hrvaški strani izpolnili obljube in ta prvi korak ne bo pomenil le rešitve enega konkretnega problema, temveč bo to tudi korak v smeri uspešnejšega reševanja odprtih vprašanj med državama.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.