Slovenija

Škodljivci bi se lahko razširili

Ljubljana, 25. 03. 2010 13.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Verjetnost, da se bodo ose zapredkarice z gozdov na območju Prevalj razširile tudi drugam po državi, je velika. V tleh jih trenutno prezimuje do stokrat več, ko bi bilo še znosno.

Razsežnosti pojava iglavcem škodljivih os zapredkaric, ki so se lani prvič pojavile v Sloveniji na območju občine Prevalje so večje, kot so gozdarji sprva ocenili. Verjetnost, da se škodljivec razširi tudi drugam po Sloveniji, pa je glede na tuje izkušnje velika, je povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) Jošt Jakša.

Gozd
Gozd FOTO: POP TV

Trenutno je na območju Riflovega vrha nad Prevaljami ogroženih okoli sto hektarjev gozda v lasti sedmih lastnikov, od tega je žarišče najbolj ogroženega območja veliko okoli 27 hektarjev. Pojav os zapredkaric, katerih ličinke se prehranjujejo z iglicami dreves, so gozdarji opazili lansko poletje, dosedanje natančne analize tal pa so pokazale, da v tleh trenutno prezimuje do stokrat več ličink teh škodljivcev, kot bi bilo še znosno.

Načrt ukrepanja že pripravljen

Ose zapredkarice lahko lastnikom gozdov povzročijo veliko gospodarsko škodo, predvsem zaradi spremljajočega pojava škodljivih podlubnikov. Hkrati je pojav po besedah pomočnika vodje slovenjgraške območne enote ZGS Branka Gradišnika strokovno zahteven problem, zato pri preučevanju ciklusa razvoja in določanju vrste os zapredkaric sodelujejo z ljubljansko biotehniško fakulteto in Gozdarskim inštitutom Slovenije, pa tudi s strokovnjaki iz tujine. Sloveniji najbližje se s podobnimi pojavi soočajo v Italiji in na Češkem.

Na prevaljski krajevni enoti ZGS so skupaj z zavodom in drugimi strokovnjaki že pripravili načrt ukrepanja, ki ga že izvajajo. Pri tem je zelo pomembno sodelovanje z lastniki gozdov, ki so odgovorni za izvedbo zatiralnih in varstvenih del. Kot je pojasnil vodja prevaljske krajevne enote ZGS Janko Mikeln, v marcu in aprilu vzorčijo tla in štejejo pojav ličink, vzorčenje pa bodo ponovili tudi v jeseni.

Med ukrepe zmanjševanja obsega pojavnosti os spada lepljenje posebnih trakov na drevesa, na katere se ose z ličinkami, ko lezejo po deblu navzgor iz zemlje, prilepijo. Ukrep gozdarji skupaj z lastniki in ob pomoči krajanov in gasilcev že izvajajo. Kot je povedal Mikeln, bodo na območju največje ogroženosti zaščitili okoli štiri hektarje gozda oz. 1600 dreves. Dodatno pa na širšem ogroženem območju še 5400 dreves.

Drevesa, ki bodo močno napadena, bodo gozdarji posekali in sečne ostanke uničili. Po Mikelnovih besedah se še odločajo, ali jih bodo požgali ali zmleli, priznava pa, da to predstavlja velik izvedbeni problem. Tudi zaradi zelo strmega in zaprtega območja nad reko Mežo, zato so že določili območje treh novih gozdnih vlak v skupni dolžini 1050 metrov.

K temu prispevale tudi klimatske spremembe

Po akcijskem načrtu bodo lastniki dela izvedli v 82 dneh, gozdarji pa bodo med letom za to porabili okoli 50 delovnih dni. Za material in delo bo ZGS iz proračuna namenil okoli 25.000 evrov, finančno pomoč v višini 6.000 evrov za ureditev gozdnih vlak pa je obljubila tudi prevaljska občina, je povedal Mikeln.

Razlogi za pojav os zapredkaric v Sloveniji, ki je teoretično med možnimi bivalnimi okolji tega škodljivca, so gotovo tudi v klimatskih spremembah, pravi Jakša. Ob tem pa je opozoril tudi, da na pojav novih škodljivcev in bolezni v evropskih gozdovih močno vpliva globalna trgovina.

Nadaljnji razvoj pojava os zapredkaric na Koroškem je težko predvideti, je dejal Gradišnik, ki izpostavlja izjemno velik razmnoževalni potencial škodljivca. Izkušnje iz tujine kažejo, da je odpravljanje škodljivca lahko večletno, saj se lahko ličinka ose v zemlji skriva tudi štiri leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User106021
26. 03. 2010 14.38
Res je prišlo do porasta škodljivcev, še posebno veliko je takih, ki so odporni zoper škropljenje.
User475881
25. 03. 2010 17.08
Škodljivci so se že razširili... v parlamentu jih kar mrgoli!
User408670
25. 03. 2010 16.38
Največji škodljivec slovenskih gozdov je RKC, ki je dobila vse podarjeno in sedaj veselo sekajo in prodajajo les !!!
User269328
25. 03. 2010 14.10
Niso klimatske spremembe, bič božji je..
User49864
25. 03. 2010 14.04
Lepo. Zgs je ena redkih državnih inšitucij, ki dejansko opravlja svoje delo.