Kot so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje, ocena neposredne škode na kmetijskih zemljiščih znaša 70,12 milijona evrov, v gozdovih 1,67 milijona evrov, na delno in povsem uničenih stavbah pa 381,23 milijona evrov.
Delne škode na stavbah je po oceni vlade za 117,63 milijona evrov, na gradbeno-inženirskih objektih 488,47 milijona evrov, na vodotokih 1,32 milijarde evra, na gozdnih cestah 42,81 milijona evrov, na državnih cestah 72,73 milijona evra, na javni železniški infrastrukturi 9,85 milijona evra, na živalih 1,28 milijona evrov, na kulturni dediščini pa 90,71 milijona evrov (od tega zneska je 6,18 milijona evrov že vključenih v oceno škode občinskih komisij).
Škode na opremi in zalogah v kmetijstvu ter ribištvu je po vladni oceni za 5,2 milijona evrov, škode v gospodarstvu za 380,85 milijona evrov, škode na strojih, opremi ter zalogah v društvih in ustanovah pa za 2,6 milijona evrov.
Končna ocena neposredne škode po pojasnilih presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2023, s čimer je dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč.
Vlada je ob tem pooblastila državno komisijo, da lahko izjemoma potrdi ponovno oceno škode pri posameznem oškodovancu v roku šestih mesecev po potrditvi te ocene, če so ugotovljena nova dejstva, zaradi katerih je bila ocena neposredne škode bistveno višja ali nižja, hkrati pa je oškodovanec predhodno storil vse, da bi bila škoda ocenjena v skladu s predpisano metodologijo.
Potrjeno ponovno oceno škode komisija nato pošlje ministrstvom za naravne vire in prostor, za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, za infrastrukturo, gospodarstvo, turizem in šport ter ministrstvu za kulturo.
S ponovno oceno škode morajo ministrstva seznaniti tudi vlado ob predložitvi programa za odpravo posledic nesreče. Upravi RS za zaščito in reševanje je vlada danes naložila, da omenjenim ministrstvom digitalno prenese zapisnike in drugo dokumentacijo o oceni neposredne škode.
Z namenom oblikovanja končnega seznama upravičencev na stanovanjskih objektih pa mora uprava tudi pozvati lokalne skupnosti, da v roku sedmih dni izvedejo ponovni pregled vpisanih obrazcev za škodo na stanovanjskih objektih ter posredujejo morebitne manjkajoče obrazce.
Vlada je na današnji seji potrdila tudi stroške ocenjevanja škode zaradi posledic avgustovske ujme, ki so jo opravile občinske komisije in uprava za zaščito in reševanje. Ti skupaj znašajo 84.922 evrov, pokrili pa se bodo iz proračunskih rezerv.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.