Celjski sodnik Milko Škoberne je tudi pravnomočno obsojen jemanja podkupnine in zlorabe položaja. Škoberne je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču obsojen na pet let in pol zapora ter plačilo 19.622 evrov kazni, višje sodišče pa je kazen znižalo za šest mesecev.
Tožilka Blanka Žgajnar je za siol.net pojasnila, da so s sodbo zelo zadovoljni, ne glede na to, da višje sodišče ni ugodilo pritožbi tožilstva glede višine kazni. Žgajnarjeva je sicer za Škoberneta predlagala najvišjo zagroženo kazen, osem let zapora, 50.000 evrov kazni in odvzem podkupnine.
Tožilstvo je Škobernetu očitalo, da je kot sodnik v zameno za podkupnino odpravil pripor in mednarodno tiralico za Esada Čehajića, osumljenca kaznivih dejanj zlorabe prostitucije in goljufij. Škoberne, Esad Ramić in Marjan Salobir naj bi od Čehajića prejeli 9000 evrov, nato pa zahtevali še 50.000 evrov. Čehajić se je temu uprl in vse tri prijavil, policisti pa so nato izvedli navidezno predajo podkupnine. Ramič in Salobir tik pred koncem sojenja dejanji priznala, Škoberne pa je ves čas postopka zanikal očitana dejanja.
Škoberne je prvi sodnik v zgodovini Slovenije, ki je pravnomočno obsojen. Zdaj, ko je sodba pravnomočna, bo moralo sodišče sodbo poslati sodnemu svetu, ki je dolžan o tem obvestiti državni zbor. Ta ga lahko razreši s funkcije sodnika, na sodniško funkcijo pa ne bo mogel več kandidirati. Škoberne sicer lahko izkoristi še ostala pravna sredstva, denimo vložitev zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče.
In prav to bo tudi storil. Njegov odvetnik Tomaž Bromše je že napovedal, da bo zoper sodbo višjega sodišča, s katero je Škoberne tudi pravnomočno obsojen na zaporno kazen zaradi jemanja podkupnine in zlorabe položaja, vložil zahtevo za varstvo zakonitosti. Prav tako bo vložil predlog za odložitev izvršitve izpodbijane sodbe.
Zahtevo za varstvo zakonitosti bo Bromše v nekaj dneh vložil "glede na očitne kršitve sodišč prve in druge stopnje".
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.