Le štiri dni pred začetkom razdeljevanja je nad 6,5 milijona evrov vredne računalnike padla nova senca dvoma. Agencija za varstvo konkurence preiskuje štiri dobavitelje, sumijo namreč, da so se o prodaji računalnikov kartelno dogovarjali.
Na ministrstvu so se z izjemo skopega odziva, češ, da s preiskavo nimajo nič, zavili v molk. Zanimalo pa nas je tudi, ali so računalniki zdaj končno opremljeni z operacijskim sistemom in antivirusno opremo ter koliko dodatnega denarja so za to porabili.
Vse od četrtka smo ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh poskušali dobiti pred kamero. Njene izjave nismo dobili, saj je, kot so pojasnili v PR oddelku, te dni službeno odsotna. Posredovali smo jim prošnjo za pisno pojasnilo, a tudi na novinarska vprašanja do priprave prispevka nismo dobili odgovorov.
Kako izpolniti vlogo in na kaj morajo biti bodoči lastniki pozorni?
Podrobnosti o tem, kako izpolniti vlogo in na kaj morajo biti bodoči lastniki pozorni, smo dobili na štipendijskem skladu, kjer bodo presojali, kdo je do računalnika upravičen in kdo ne. Direktorica Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS Barbara Leder svetuje: "Naj oddajo popolno vlogo. Ni zakomplicirana, malo je podatkov. Naj ne pozabijo podpisat, to se žal velikokrat zgodi.
Če vloga ne bo popolna, bodo spet pristali na repu seznama. Računalnike bodo namreč dodeljevali po principu kdor prvi pride, prvi melje. "V izogib morebitni gneči na skladu - enako šteje tudi, če vlogo oddajo po pošti. Pri tem naj bodo pozorni, predlagamo, da naj bo priporočeno," svetuje Lederjeva.
Z računalniki bo dve leti - toliko časa traja izposoja - treba ravnati skrbno. Nad morebitnimi kršitvami bo bdel tržni inšpektorat, v primeru poškodb ali namernega uničevanja pa upravičencem preti odškodnina. "Tako, kot če greš v knjižnico po knjigo. Če jo poškoduješ, moraš nekako nadomestiti škodo," pove sogovornica.
Premajhen obisk odnesel 60 digi info točk
Komaj počasi zaključujejo zagato z nakupom računalnikov, pa se je ministrstvo znašlo pod novim plazom kritik. Še enemu projekt, za katerega so zapravili milijone, namreč ne kaže dobro.
Za 222 tako imenovanih digi info točk je ministrstvo odštelo šest milijonov evrov. Projekt pa je bil tarča kritik že od samega začetka, saj je vsako točko, v povprečju mesečno obiskalo zgolj 17 ljudi.
60 od 222 digi info točk oziroma okoli četrtino so zaradi premajhnega obiska zaprli že aprila. Kot so za portal N1 potrdili na obrtno podjetniški zbornici, ki je partner v projektu, bo ministrstvo v prihodnje mesečno spremljalo obisk.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.