Vlada je Zavodu RS za blagovne rezerve naložila, da za potrebe nujne pomoči socialno ogroženega prebivalstva uporabi hrano iz državnih blagovnih rezerv. Skupna vrednost brez DDV znaša dobrih 1,25 milijona evrov, z DDV pa skoraj 1,37 milijona evrov, so sporočili z ministrstva za delo. Rdeči križ (RKS), ki je ostal brez hrane za ljudi v stiski, je namreč vladi in državnemu zboru poslal zahtevo, naj se takoj sprosti del državnih blagovnih rezerv.
Živila iz blagovnih rezerv se bodo sprostila v treh obdobjih od maja do oktobra Rdečemu križu Slovenije in Slovenski Karitas. Odločitev vlade pozdravljajo v RKS. Kot je v pisnem odzivu zapisal generalni sekretar RKS Danijel Starman, bodo s hrano iz blagovnih rezerv bistveno prispevali k lažjemu in dostojnejšemu preživetju socialno ogroženih, prav tako bodo s tem zagotovili kontinuirano oskrbo ogroženih z osnovnimi prehranskimi izdelki.
Težave v preskrbljenosti so se pojavile zaradi ustanovitve novega Sklada evropske pomoči za najbolj ogrožene za obdobje od leta 2014 do 2020, pojasnjujejo na ministrstvu. Sklad pomeni nadaljevanje programa EU Dobava hrane iz intervencijskih zalog v korist najbolj ogroženih oseb v EU, ki pa se je zaradi pomanjkanja zalog hrane v letu 2013 končal.
Ministrstvo je priprave vseh ključnih podlag za izvajanje in črpanje sredstev iz sklada začelo že v lanskem letu, vendar so institucije EU podlage za izvajanje sklada sprejele zelo pozno. Vlada je kot organ upravljanja imenovala ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter mu naložila, da izpelje vse postopke nabave hrane in izbora partnerskih organizacij, ki bodo razdeljevale pakete hrane najbolj ogroženim in izvajale dejavnosti za njihovo boljšo socialno vključenost, še preden Evropska komisija potrdi Operativni programa za materialno pomoč najbolj ogroženim.
Javno povabilo za izbor partnerskih organizacij bo objavljeno zadnji teden maja, javno naročilo za nabavo hrane pa v prvi polovici junija. Postopek nabave hrane zaradi evropskih pravil traja nekaj mesecev. Paketi s hrano iz novega sklada bodo na policah humanitarnih organizacij jeseni.
Sloveniji je za sedemletno obdobje dodeljenih 20,5 milijona evrov evropskih sredstev, kar predstavlja 85 odstotkov vseh upravičenih izdatkov, 15-odstotni delež pa bo Slovenija zagotovila iz državnega proračuna. V prvih dveh letih izvajanja operativnega programa bo na voljo pomoč le v obliki hrane, kasneje pa tudi v obliki določenih osnovnih materialnih dobrin.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.