Generalni državni tožilec Drago Šketa je danes v izjavi za medije komentiral informacije, ki so se pojavile v medijih glede najnovejših zapletov v zvezi z vložitvijo kandidatur za evropska delegirana tožilca. Spletno Delo je namreč v torek objavilo predlog sklepa, ki ga je v ponedeljek pripravil generalni sekretariat vlade, in s katerim bi vlada, če ga bodo ministri dejansko potrdili, ustavila in razveljavila celoten postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ter obenem razpisala nov poziv k vložitvi kandidatur.
Kot je razvidno iz dokumenta, naj bi ministrski zbor ugotovil, da se javni poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev že po samem zakonu šteje za neuspešnega, zato na njegovi podlagi pripravljeni predlog državnotožilskega sveta nima veljavnih pravnih učinkov. Vlada naj se zato s predlogom sploh ne bi seznanila, ministrstvu za pravosodje pa naj bi naložila, da v uradnem listu nemudoma objavi nov poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje omenjenih tožilcev.
Šketa je bil danes jasen, da bi takšna odločitev vlade po mnenju vrhovnega državnega tožilstva "lahko bila arbitrarna in bi pomenila poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva, ki se zagotavlja tudi preko postopkov imenovanja. Ti morajo biti urejeni z zakonom in se izvajati pregledno in na podlagi objektivnih kriterijev, v nepristranskih postopkih brez vsakršne diskriminacije."
Kot je še nadaljeval, bi v primeru sprejetja sklepa po njihovi oceni šlo za odločitev, ki je nezakonita in v nasprotju z ustavo, "saj spreminja razpisne pogoje za nazaj".
Ponovil je, da oba predlagana kandidata za evropska delegirana tožilca "izpolnjujeta vse pogoje, določene v razpisu in zakonu", postopek pa da je bil "izpeljan zakonito in pravilno", kar izhaja tudi iz mnenja državnotožilskega sveta, iz predloga ministrstva za pravosodje, mnenja službe vlade za zakonodajo, urada evropske generalne tožilke in tudi njega kot generalnega državnega tožilca.
Spomnil je tudi, da mora biti evropsko javno tožilstvo institucija, ki je "popolnoma neodvisna od vsakokratne vlade in je namenjena izvajanju pregona kaznivih dejanj, povezanih z goljufijami pri porabi evropskih sredstev".
Postopek imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev sicer stoji že več mesecev, ker naj bi bila kandidata, ki ju je za ta položaj predlagal državnotožilski svet, Matej Oštir in Tanja Frank Eler, moteča za predsednika vlade Janeza Janšo in stranko SDS.
Vlada se namreč s predlaganima kandidatoma vse do danes ni seznanila. Evropska komisija je zato Slovenijo že večkrat pozvala k ukrepanju.
Janša: V Sloveniji obstaja težava s postopkom, vendar to ne bo oviralo začetka delovanja evropskega tožilstva
Vlada bo v četrtek na seji preverila postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, nato se bomo odločili, ali bomo postopek ponovili ali ga bomo nadaljevali, pa je danes na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom Evropskega parlamenta Davidom Sassolijem dejal Janša. Premier je v odgovoru na novinarsko vprašanje o tem, zakaj Slovenija še ni imenovala evropskih tožilcev, dejal, da v Sloveniji obstaja težava s postopkom, vendar to po njegovih besedah ne bo oviralo začetka delovanja evropskega tožilstva.
Po poročanju medijev je generalni sekretariat vlade pripravil sklep, s katerim bo vlada, če ga bodo ministri potrdili, ustavila in razveljavila celoten postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ter obenem razpisala nov poziv k vložitvi kandidatur. Postopek imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev sicer stoji že več mesecev, ker naj bi bila kandidata, ki ju je za ta položaj predlagal državnotožilski svet, Matej Oštir in Tanja Frank Eler, moteča za Janšo.
Odzvali so se tudi v Državnotožilskem svetu in opozorili, da so predlog oblikovali v skladu s tedaj veljavnim zakonom, v katerega so bile ustrezno prenesene določbe uredbe Sveta EU o izvajanju okrepljenega sodelovanja v zvezi z ustanovitvijo evropskega javnega tožilstva.
Ponovili so, da oba predlagana kandidata izpolnjujeta vse pogoje, ki so bili predpisani z zakonom in z drugimi predpisi, veljavnimi v času odločanja, in ki so bili določeni v objavljenem javnem razpisu. Prav tako izpolnjujeta tudi pogoje, ki jih je v slovenski pravni red prinesel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o državnem tožilstvu, sprejet po oblikovanju predloga Državnotožilskega sveta za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev.
"Ker je vse postopke treba začeti, voditi in zaključiti v skladu s predpisi, Državnotožilski svet upravičeno pričakuje, da bo tudi predmetni postopek zaključen zakonito, upoštevaje zakonske pristojnosti posameznih akterjev v postopku, kot tudi upoštevaje ustavno prepoved povratne veljave pravnih aktov," je sporočila predsednica Državnotožilskega sveta Tamara Gregorčič.
Janša je na novinarski konferenci po srečanju vlade z vodstvom Evropskega parlamenta pred začetkom slovenskega predsedovanja Svetu EU poudaril tudi, da delovanje evropskega tožilstva ni odvisno od tega, ali bodo vse države do roka imenovale delegirane tožilce.
EPPO naj bi sčasoma preiskal približno 3000 primerov na leto
Danes je Komisija uradno potrdila, da bo Evropsko javno tožilstvo (EPPO) začelo delovati 1. junija. "Zdaj smo na poti. Odprli bomo prvi neodvisni urad EU za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj, ki vplivajo na proračun EU. Od 1. junija dalje bodo evropski tožilci pod močnim vodstvom Laure Kövesi zavzeli kriminalce in zagotovili, da za korupcijo ali prevare ne bo zapravljen niti en evro," je dejala podpredsednica za vrednote in preglednost Vera Jourova.
Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders pa je dejal, da se bo z ustanovitvijo evropskega javnega tožilstva odprla nova faza v zgodovini evropske integracije. "Bistveno poslanstvo tega evropskega telesa je zaščititi sredstva EU pred kriminalci v skupnem interesu naših državljanov. Z orlovim očesom bodo opazovali izvajanje NextGenerationEU in zagotovili, da bodo sredstva v celoti porabljena za pomoč našim gospodarstvom, da si opomorejo od krize," pravi.
EPPO bo zadolženo za vodenje kazenskih preiskav in pregon kaznivih dejanj zoper proračun Evropske unije. Je prvo nadnacionalno državno tožilstvo. Preiskuje in preganja vrste goljufij in drugih kaznivih dejanj, ki vplivajo na finančne interese EU, med katerimi so goljufije v zvezi z odhodki in prihodki, goljufije v zvezi z DDV (če gre za dve ali več držav članic in je vredna najmanj 10 milijonov EUR), pranje denarja s sredstvi, pridobljenimi z goljufijo proračuna EU, aktivna in pasivna korupcija ali zloraba, ki vplivata na finančne interese EU in sodelovanje v hudodelski združbi, če je poudarek njenih dejavnosti storjenje kaznivih dejanj zoper proračun EU.
Ta novi organ Unije lahko preiskuje in preganja tudi katero koli drugo nezakonito dejavnost, ki je "neločljivo povezana" s kršitvijo proračuna EU. EJT bo svoje preiskave in pregone izvajalo popolnoma neodvisno od Komisije, drugih institucij in organov EU ter držav članic. Dopolnjeval bo delo in sodeloval z drugimi organi in agencijami EU, kot so OLAF, Eurojust in Europol, pa tudi s pristojnimi organi držav članic, ki ne sodelujejo v evropskem tožilstvu. EPPO naj bi sčasoma preiskal približno 3000 primerov na leto.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.