Tako je izvršni odbor Skei na svoji izredni seji soglasno sklenil, da se pridružujejo aktivnostim Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) v prizadevanjih, da prepreči poseg v minimalno plačo. Pri sindikatu razlagajo, da SKEI združuje tri panoge - elektorindustrijo, kovinsko industrijo in livarne. Slednji dve se letos na njihov predlog za pogajanja za dvig minimalne plače in regresa nista odzvali. "Izpeljan je bil le en pogajalski sestanek z elektroindustrijo, vendar brez kakršnegakoli dogovora."
Kot poudarjajo so zaradi pomanjkanja socialnega dialoga na ravni dejavnosti osnovne plače izgubile pomen. "Minimalna plača pa se zajeda že v višino najnižje osnovne plače visoko kvalificiranega kadra. Trditev delodajalcev, da minimalna plača prinaša uravnilovko, drži, odgovor za zmanjšanje uravnilovke pa tiči v pogajanjih za višje osnovne plače."
Sindikati dvig minimalne plače zahtevajo v skladu z zakonom o minimalni plači, delodajalci pa vztrajajo z njegovo zamrznitvijo, kot je to predvideno v PKP 7. Delodajalci trdijo, da si zvišanje minimalne plače ob že tako globoki krizi ne morejo privoščiti. V Skei jim odgovarjajo, da pritiske s strani delodajalskih organizacij za zamrznitev zakona o minimalni plači vidijo kot "enostransko aktivnost delodajalcev in umikanje iz socialnega dialoga".
Gospodarski minister Počivalšek je prejšnji tedne še dejal, da, če ne bo doseženega kompromisa, zamrznitve minimalne plače ne bo. Kot gospodarski minister sem razočaran nad tem, da v teh kriznih časih nismo našli možnosti, da bi ohranili vsako delovno mesto.” Če ne bo doseženega dogovora, bo zakon o minimalni plači začel veljati, je zatrdil gospodarski minister.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.