Že samo ime festivala, 'Break', pomeni razbitje. Vse je bilo, tako postavitev škatle s komarji, v katero je nemalo obiskovalcev vtaknilo roke kot razbitje škatle, domnevno naj bi jo razbil avtor sam, povsem načrtovani del predstave 30-letnega nemškega umetnika Oliverja Künkla. "Bil sem šolar, ko se je začelo govoriti o aidsu in o tem so vsi mediji na široko poročali, takrat je bila to osrednja tema v javnosti. Virus hiv zdaj poznamo že več let, mediji pa si pred njim zatiskajo oči, tudi ljudje o hivu vedo premalo," pravi Künkel, študent šole za medijsko umetnost iz Kölna, ki je predstavil svojo interaktivno instalacijo Škatla s komarji.

Namen projekta - na razpisu so od 450 prijavljenih letos izbrali 20 umetnikov - je bil vsaj za avtorja moskitoboxa, dosežen. Selektorjem festivala se je ideja zdela dovolj ustrezna in pomembna, predvsem pa povezana z letošnjo temo 'nevidna grožnja'. A niso, ne umetnik ne organizatorji pričakovali, da bo odziv tako velik.
"Kljub temu, da smo takoj zatrdili, da komarji niso hiv okuženi in da komarji piki niso nevarni za prenos aidsa, se je panika oziroma strah nadaljevala, tako da se nam zdi zdaj pomembno, da res opozorimo na to problematiko," je povedala programski vodja festivala, Urša Jurman.

Vodja festivala Samo Klemenčič je povedal, da niso pričakovali tako močne in burne reakcije medijev in javnosti, kar seveda samo dokazuje sam smisel tega projekta, ki ni povzročanje strahu, ampak predvsem osveščanje ljudi o nevarnostih aidsa in o možnih načinih prenosa virusa Hiv.
Kako bodo, če sploh bodo ukrepali organi pregona, zaenkrat ni znano. Podatki o dogodku in odgovornosti za nastalo situacijo pristojni še zbirajo. A šlo je le za del predstave, poudarja nemški umetnik. Organizatorji so zaenkrat krili le za deset tisočakov tolarjev stroškov za laboratorijske preiskave komarjev.