Slovenija

Siva čaplja ni okužena

Ljubljana, 18. 02. 2006 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Siva čaplja, ki so jo pred 11 dnevi našli pri Slovenj Gradcu, ni okužena z virusom ptičje gripe.

Odstranjevanje poginulih ptic
Odstranjevanje poginulih ptic FOTO: POP TV
Kronologija dogajanja:

9. februar: V Koblerjevem zalivu najden poginuli labod.
11. februar: Vzorec laboda iz Koblerjevega zaliva je pozitiven na H5.
12. februar: Evropska komisija sporoči sum ptičje gripe v Sloveniji. Slovenske veterinarske oblasti vest kasneje potrdijo. Gre za laboda, ki so ga našli v Koblerjevem zalivu pri Mariboru. Uvedejo se preventivni ukrepi. Dve žarišči: Maribor in Muta. Evtanazija 170 kokoši na kmetiji na Muti. Devet oseb prejme tamiflu.
13. februar: Vzorci poginulega laboda v Veliki Britaniji. Izredna seja sveta za nacionalno varnost. Prepoved uvoza na Hrvaško.
14. februar: Vzorci poginulega laboda romajo v laboratorij v Padovi. Sum okužbe ugotovljen še pri 6 pticah. Tri žarišča ptičje gripe: Maribor, Muta in Legen.
15. februar: Slovenija je območje tveganja za ptičjo gripo.
16. februar: Padova potrdi virus H5N1 v Sloveniji. V bolnišnico sprejmejo gasilca, ki je bil v stiku s poginulimi pticami. Tamiflu prejme 26 oseb, ki so prišle v stik z okuženimi pticami.
17. februar: Britanija potrdi virus H5N1 v Sloveniji. Slovenija je območje z visokim tveganjem. Zaradi novih sumov na ptičjo gripo je razširjen krog pri Mariboru. Gasilec ni okužen.

Tako so sporočili iz Nacionalnega veterinarskega inštituta. V ponedeljek bodo predvidoma na tem območju omilili doslej stroge ukrepe.

Slovenija se je z odkritjem ptičje gripe na domačih tleh znašla v valu ukrepov, katerih skupni cilj je preprečiti, da bi se ptičja gripa prenesla z divjih ptic na domačo perutnino. Državno središče za nadzor bolezni (DSNB) se je po potrditvi prisotnosti človeku nevarnega virusa H5N1 v Sloveniji odločilo, da celotno Slovenijo razglasi za območje z visokim tveganjem za okužbo s ptičjo gripo. V državi tako od petka veljajo najstrožji ukrepi glede zapore, napajanja in hranjenja perutnine.

Že v četrtek je italijanski laboratorij v Padovi, v petek pa še referenčni laboratorij EU za ptičjo gripo v britanskem Weybridgeu, potrdil, da je bil labod iz Koblerjevega zaliva pri Mariboru, pri katerem je Nacionalni veterinarski inštitut (NVI) v soboto zvečer potrdil ptičjo gripo tipa H5, okužen z najnevarnejšo vrsto virusa ptičje gripe H5N1.

Krmljenje perutnine v zaprtih prostorih

Veterinarska uprava RS (VURS) ob vsem tem poziva lastnike perutnine, okrasnih ptic in ptic iz ljubiteljskih rej, da v skladu s pravilnikom o uvedbi ukrepov v zvezi z aviarno influenco oziroma ptičjo gripo redijo, krmijo in napajajo te živali v zaprtih prostorih.

Dodatne ogroženosti za ljudi ni

Ministrstvo za zdravje in inštitut za varovanje zdravja sta sicer poudarila, da potrditev virusa ptičje gripe H5N1 pri divjih pticah v Sloveniji trenutno ne pomeni dodatne ogroženosti za zdravje prebivalcev.

Inštitut za varovanje zdravja je za morebitna vprašanja o varovanju zdravja prebivalcev vzpostavil odprto telefonsko linijo (01) 2441 433, vsak dan od 8. do 20. ure. VURS pa ima odprto brezplačno telefonsko linijo za morebitna vprašanja v zvezi s pojavom ptičje gripe (080 5052), in sicer vsak dan med 8. in 20. uro.

Kljub temu vsem prebivalcem svetujejo, da preprečijo dostop prosto živečim pticam v bivalne prostore, o najdbi poginjenih ptic obvestijo pristojno veterinarsko službo oziroma center za obveščanje na telefon 112, da se izogibajo ptičjim iztrebkom, da opozorijo otroke, naj se ne igrajo s prosto živečimi pticami, in da vzdržujejo osebno higieno, predvsem je priporočljivo redno umivanje rok.

Pomembne povezave:

VURS
IVZ
Ministrstvo za zdravje
Ministrstvo za kmetijstvo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.