Agencija RS za okolje (Arso) je za skoraj celotno Slovenijo razglasila rdeči alarm oz. najvišjo stopnjo opozorila, izjema je le jugovzhod Slovenije, kjer velja druga najvišja stopnja ogroženosti. Rdeči alarm pomeni, da so vremenske razmere zelo nevarne, oranžna pa, da so nevarne.
Na Arso so dejali, da bodo padavine najmočnejše to noč. "V gorah so že danes nalivi, kar je za hudourniški porast zelo neugodno. Že danes popoldne lahko pride do nenadnega porasta hudournikov, zato je najbolje spremljati naš meteorološki radar. Drugače je situacija alarmantna vse do nedelje," je pojasnil vremenoslovec Branko Gregorčič.
Reke močno naraščajo!
Zaradi obilnih padavin bodo danes pa vse do nedelje reke po vsej državi močno naraščale.
Reke na Štajerskem in v osrednji in zahodni Sloveniji še počasi naraščajo. Reka Gradaščica, ki se je v zgornjem toku presegla najvišji izmerjen pretok 55 m3/s trenutno počasi upada. Ponoči bo še povečan pretoka Malega grabna na 100 m3/s do 150 m3/s, poplavljal bo v jugovzhodnem delu Ljubljane. Poplavljajo reke v Zasavju, najbolj reka Medija, poplavlja reka Dravinja, ki v svojem srednjem toku treutno upada. Ponoči lahko pričnejo poplavljati tudi pritoki Savinje na širšem celjskem območju ter pritoki spodnjega toka Kamniške Bistrice, na Domžalskem polju.
Ponoči lahko poplavijo tudi ostali manjši vodotoki v osrednji Sloveniji. Močno bodo narasle tudi Soča s pritoki v zgornjem in srednjem Posočju, Sava Bohinjka s pritoki, Idrijca s pritoki, Vipava s pritoki, Sora, Kolpa in Reka. Poleg rek, ki že poplavljajo, lahko ponoči pričnejo poplavljati Kolpa, Vipava, Idrijca in Ljubljanica.
Naslednje večje naraščanje rek je predvideno v noči na nedeljo, ko bodo ponovno narasle reke v južni in jugozahodni Sloveniji. Zlasti gladine vod na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa, se bodo povišale. Reka Krka bo poplavljala
V polni pripravljenosti
Na Upravi za zaščito in reševanje so izdali odredbo za povečano stopnjo pripravljenosti v treh najbolj ogroženih regijah. Pripravljeni so na občinskih štabih, v pripravljenosti pa so tudi gasilci. Generalni direktor Boris Balant je izdal odredbo za pripravljenost na domu za 15 delavcev, ki delajo na operativni upravi ter odredil tudi povečano prisotnost operativcev v centru za obveščanje. Pripravili pa so tudi navodila za župane ogroženih območij.
Balant prebivalce še poziva, naj spremljajo položaj, izredne dogodke pa naj sporočijo na številko 112, saj so povečali število dežurnih operativnih mest. Poleg tega pa naj očistijo intervencijske poti in tako omogočijo dostop interventnim službam.
Kot poudarjajo na Upravi za zaščito in reševanje, imajo za take primere pripravljene črpalke ter protipoplavne vreče. Po regijah je bilo že razdeljenih 15.000 vreč, 100.000 jih je še na zalogi. A dodajajo, da so vreče namenjene za varovanje objektov in ne za izgradnjo nasipov.
Preberite navodila, kako ravnati v primeru poplav.
Pomagamo si lahko tudi sami
In še nasvet, kako se zaščititi pred poplavami: če živite na poplavnem območju, poskrbite, da odmašite vse morebitne odtoke in umaknete morebitne pregrade. Tisti, ki so v neposredni bližini vodotokov, območno civilno zaščito lahko prosijo za protipoplavne vreče. Te pa lahko v skrajni sili napolnite in naredite tudi sami. Pomembno je, da iz nižjih prostorov in kleti umaknete dokumente, denar, stvari in druge dragocenosti v višje prostore zgradb.
Pahor poklical pristojne na sestanek
Glede vremenskih razmer je danes Borut Pahor sklical sestanek z ministrico za obrambo Ljubico Jelušič, poveljnikom civilne zaščite Miranom Bogatajem in že omenjenim Borisom Balantom. Prisotni so Pahorju zagotovili, da izvedeni ukrepi zagotavljajo učinkovito delovanje reševalnih služb v občinah in regijah tudi v primeru, da se bodo razmere zaradi intenzivnih in dalj časa trajajočih padavin še zaostrovale.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.