Zakaj je v Sloveniji vse več otrok z odločbo o statusu otroka s posebnimi potrebami? To so odločbe, ki jih lahko dobijo dislektiki, otroci z disklakulijo, čustvenimi in vedenjskimi težavami, dolgotrajno bolni, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, z motnjami v duševnem razvoju ...
Prejšnje šolsko leto je imelo odločbo 11.000 osnovnošolcev - v tej številki je malo avtistov, slepih, gluhih in gibalno oviranih ... Slaba tretjina učencev, ki so zajeti v tej številki, ima več motenj, daleč največ (skoraj 43 odstotkov) pa jih ima primanjkljaj na posameznem področju učenja in so zato dobili odločbo.

Najpogostejši odgovor, zakaj je vse več učencev s statusom, je: boljša diagnostika. A ob tem nekateri s prstom kažejo na komisije na zavodu za šolstvo, ki odločijo, ali je otrok upravičen do odločbe ali ne. Nekatere komisije se za podelitev odločbe odločijo prej, druge so bolj zadržane; čeprav bi za vse otroke morali veljati enaki kriteriji. V določenih primerih prihaja tudi do izsiljevanj staršev, da bi otrok dobil odločbo (tudi če do nje ni upravičen), saj prinaša nekatere prilagoditve in ugodnosti. Prav tako obstajajo starši, ki blokirajo pot do odločbe, saj se jim zdi, da bo to otroka zaznamovalo. Pa čeprav je jasno, da nekateri otroci takšno pomoč in prilagoditev res potrebujejo in sta zanje koristni. Še ena težava, ki jo je zaznati: postopki trajajo predlogo.
Poleg tega so šole in učitelji različni. Nekateri se bolj zavzamejo in pomagajo učencem, še preden pride do potrebe po odločbi in statusu, drugi učitelji in šole so pasivni in zgolj čakajo na odločbo. Na šolah, ki se trudijo otrokom pomagati čim prej, imajo manj odločb.
Še ena težava: dodatne strokovne pomoči otrokom ne izvajajo vedno kompetentni kadri. In to je problem, saj je le kakovostna pomoč res učinkovita. In še ena težava: preslaba zgodnja razvojnopsihološka diagnostika predšolskih otrok.

Vsem, ki imajo resnične posebne ali primanjkljaje na posameznih področjih učenja, je treba pomagati in to čim prej, da bi jim lahko omogočili, da razvijejo svoje potenciale. Vprašanje pa je, ali je pomoč v Sloveniji povsod pravilna, ali jo dobijo vsi, ki jo potrebujejo, in ali odločbe dobijo tudi nekateri, ki jih ne bi smeli.
Celovito obdelana tema, dileme, težave in tudi rešitve, pa tudi kontekst, v katerem prihaja in tudi zaradi katerega prihaja do določenih težav, v prispevku 24UR Inšpektor. S pomočjo podatkov, pričevanj in strokovnjakov je tematiko analizirala novinarka Tina Kristan.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.