V oblikovanju splošnega sistema dolgotrajne oskrbe bodo ključno vlogo igrale lokalne skupnosti, ki so zadolžene za vzpostavitev mreže izvajalcev. Ministrstvo za solidarno prihodnost je predstavnikom občin sistem dolgotrajne oskrbe predstavilo že na regijskih obiskih, danes pa je pripravilo še vseslovensko srečanje z župani z naslovom Kako do učinkovite dolgotrajne oskrbe v lokalni skupnosti.
Kot je na novinarski konferenci v okviru srečanja povedal minister Simon Maljevac, so se na regijskih obiskih dobro seznanili s situacijo na terenu. Načini, kako so se vzpostavitve sistema lotile lokalne skupnosti, so različni. Nekatere gredo v smer ustanavljanja javnega zavoda, druge bodo podelile koncesije, tretje pa bodo nalogo dolgotrajne oskrbe zaupale obstoječemu javnemu zavodu.
![Simon Maljevac](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2024/1892b8aa9775c7a219d5_63307656.jpg?v=b4ea&fop=fp:0.43:0.49)
Današnje srečanje je bilo priložnost za izmenjavo dobrih praks in za odgovore na konkretne izzive. Kot je poudaril minister, si prizadevajo, da bi vsi deležniki prejeli ustrezne informacije in podporo ter bi bilo prehodno obdobje čim lažje. Zato bodo na ministrstvu vzpostavili tudi poseben klicni center, kjer bodo predstavniki občin lahko dobili še dodatne informacije, če jih bodo potrebovali.
Da bo sistem stekel in bodo ljudem prve nove storitve na voljo s 1. julijem, bi morale lokalne skupnosti izvajalce izbrati oziroma vzpostaviti do maja, je povedal minister. Zato je treba sedaj zapreti tehnična in pravna vprašanja, kdo bo kaj izvajal, ter se lotiti operativnih zadev.
Danes gre v javno obravnavo tudi novela zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo omogočila, da bodo oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci. Poleg tega novela med drugim ureja delovne pogoje oskrbovalcev, avtomatičen prehod skupine invalidov v dolgotrajno oskrbo in še vrsto tehničnih rešitev. Ne predvideva pa novela sprememb v časovnici.
Minister se zaveda, da bo v prvih mesecih izvajanja precej izzivov, za katere pa verjame, da jih bodo skupaj uspešno reševali. Pri tem velja, da se bo sistem uvajal postopno. Maljevac je spomnil, kako so z nekaj porodnimi krči lani začeli izvajati storitev oskrbovalca družinskega člana. Sedaj je v sistem vključenih že 1000 novih uporabnikov in vsak mesec se številka poviša za dodatnih 100.
Celjski župan Matija Kovač je povedal, da imajo na občinah z uvajanjem sistema dolgotrajne oskrbe polne roke dela. Pojasnil je, da so storili že pomembne korake, a je še nekaj neznank, ki pa jih je današnje srečanje v veliki meri odpravilo.
Mestna občina Celje je skupaj s še nekaterimi občinami za izvajalca izbrala Dom ob Savinji, ki ga čaka zahtevna prilagoditev. Našli so že ustrezne prostore, v prihodnjih tednih bodo izvedli razpis za koordinatorja, lotili pa se bodo tudi iskanja kadrov, ki bodo izvajali storitve.
Zaradi težke situacije na trgu dela si želijo razumevanja, da se bo storitev uvajala postopoma, skladno z izdajanjem odločb in pridobivanjem ustreznega kadra. Kovač ob tem računa, da se bo z vpeljavo nove storitve postopno zmanjševala storitev pomoči na domu in bodo lahko del kadra preusmerili.
Tudi kočevski župan Gregor Košir pričakuje, da bodo odločbe prihajale postopoma. Za izvajanje storitev bo skrbel novoustanovljeni zavod za dolgotrajno oskrbo. "Pred nami je nekaj mesecev za zagon, potem pa še kakšno leto ali dve, ko bomo sistem prilagajali in nadgrajevali," je dejal Košir.
Prve zaposlitve načrtujejo v maju. Zaradi situacije na trgu dela pa so stopili v stik s srednjo šolo in ljudsko univerzo v Kočevju. "Če nam ministrstvo ne bo ponudilo programa, razmišljamo, da bi sami sponzorirali izobraževanje in zainteresiranim omogočili prekvalifikacijo, če se bodo potom zaposlili v našem zavodu. Na ta način skušamo biti proaktivni pri iskanju kadra," je povedal Košir.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.