Andreja Šiška, predsednika zunajparlamentarne stranke Zedinjena Slovenija in samooklicanega poveljnika varde, za katerega obstaja utemeljen sum, da je organiziral in aktivno sodeloval v postroju, ki je potekalo 1. septembra pri Apačah, za zdaj še niso privedli pred priskovalnega sodnika. Za to imajo časa še do jutri zjutraj, ko se izteče 48-urni rok za policijsko pridržanje. Malo pred peto uro popoldne so Šiška pripeljali na zaslišanje na mariborsko policijo, druga novost pa je, da so policisti zbrali dovolj dokazov, da ga privedejo pred preiskovalnega sodnika.
Darko Simonič, vodja mariborskega tožilstva je potrdil, da je tožilstvo ocenilo, da je zbranih dovolj dokazov za utemeljen sum, da je pridržani storil kaznivo dejanje nasilne spremembe ustavne ureditve RS v povezavi z oboroženim uporom. Kdaj točno naj bi Šiško stopil pred preiskovalnega sodnika, še ni znano.
Končna odločitev znana že čez nekaj ur
Tožilstvo bo predlagalo pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti, končno odločitev o tem pa bo sprejel preiskovalni sodnik. Lahko se zgodi, da šel Šiško jutri najprej v sodno pridržanje, ki lahko traja 48 ur, v tem času pa bo nato izveden priporni narok.
Medtem pa je Šiškov zagovornik Viktor Osim, ki je bil prisoten na zaslišanju, prepričan, da bo njegov klient do ponedeljka znova na prostosti. V primeru odredbe pripora je napovedal pritožbo. "Videli bomo, kaj bo danes, jutri bomo videli, kaj bo odločil preiskovalni sodnik za pripor. Menim, da ga bo izvenobravnavni senat v ponedeljek izpustil," je poudaril Osim in dodal, da to, kar se Šišku očita, po njegovem mnenju ni kaznivo dejanje.
Kaj vse preiskujejo policisti?
Kot je že včeraj povedal vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Maribor Robert Munda, je iz objav razvidno, da je Šiško ščuval k strmoglavljanju najvišjih predstavnikov države, kar pomeni, da so izpolnjeni vsi pogoji za sum ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve. Ob tem je še posedoval jurišno puško, kar je prepovedano.
Policisti sicer še preiskujejo, ali so bili vsi udeleženci Šiškovega urjenja tam prostovoljno in z jasnim namenom – za kaj pravzaprav gre, namreč ni bilo jasno vse do začetka zborovanja, čeprav so udeležencem predpisali, v kakšni opravi naj pridejo.
Kriminalisti so včeraj sicer pridržali dve osebi, v lovke preiskave se je med drugim ujel tudi član podmladka stranke SDS Matej Lesjak. Tudi njega sumijo, da je ogrozil ustavno ureditev in varnost, ko je pozival in ščuval k storitvi kaznivega dejanja z neposrednimi elementi nasilja in oboroženega upora. Mlademu Mariborčanu naj bi kriminalisti prostost odvzeli le za nekaj ur, po izpustitvi pa se je ta zavil v molk. Njegov mobilni telefon je namreč že od včeraj nedosegljiv. Po neuradnih informacijah so skušali z njim stopiti v stik tako strankarski kolegi kot tudi sodelavci v podjetju, čigar zastopnik je. Prav Lesjak pa naj bi bil tudi avtor fotografij in posnetkov s sobotnega postroja v bližini Apač.
Stranka SDS, oziroma njihov podmladek, pa je medtem ravnanje svojega člana pisno obsodilo in se od njegovega dejanja distanciralo. Lesjaku grozi tudi izključitev iz stranke.
Presenečeni domačini
Kaj se zares dogaja sredi koruznih polj v naselju blizu Apač, ki šteje le nekaj deset hiš, je ostalo skrito tudi prebivalcem, ki so še vedno presenečeni, da se je vse to dogajalo na njihovem pragu.
Kot je za oddajo 24UR ZVEČER povedal domačin, so, ko so opazili ljudi, ki se zbirajo in tablo "varda", mislili, da ima nekdo rojstni dan: "To je lahko tudi priimek ..."
Z nenavadnimi zabavami imajo namreč domačini izkušnje: "Dve leti je, odkar so se streljali z barvo in so potem to lovci zavoljo divjadi prepovedali."
KOMENTARJI (1537)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.