Po družbenih omrežjih so v zadnjih dneh zaokrožile fotografije odgovora Vrhovnega državnega sodišča v zadevi Andreja Šiška, ki mu tožilstvo očita kaznivo dejanje ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditve
Šiško se sicer že od 12. septembra nahaja v priporu, ki so mu ga 7. oktobra za 30 dni podaljšali zaradi nevarnosti vplivanja na priče. Njegov zagovornik Viktor Osim se je že pritožil na sklep.
Spomnimo, da je zoper Šiška po izbruhu afere Štajerska varda in fotografij urjenja, ki so zaokrožile po družbenih omrežjih, državni tožilec predlagal odreditev pripora. Preiskovalni sodnik se s tem predlogom ni strinjal, ker "je ocenil, da ni podan utemeljen sum, da bo obdolženec storil očitano kaznivo dejanje". A senat sodišča je nato predlogu tožilca ugodil in za Šiška odredil pripor z razlogom ponovitvene nevarnosti, kar je nato potrdilo tudi pritožbeno sodišče.
Njegov zagovornik Osim je nato 20. septembra vložil zahtevo za varstvo zakonitosti zoper sklep Višjega sodišča v Mariboru, odgovor na to pa je podalo Vrhovno državno tožilstvo, ki je v dokumentu z dne 27. septembra zapisalo, da je "zahteva za varstvo zakonitosti utemeljena in je potrebno pravnomočno odločitev o odreditvi pripora razveljaviti ter vrniti zadevo v ponovno odločanje".
Kaznivo dejanje ščuvanja k nasilni spremembi ustavne ureditev stori, kdor ščuva ali poziva k neposredni storitvi organiziranja ali vodenja oboroženega upora, ki bi ogrozil obstoj Republike Slovenije, spremenil njeno ustavno ureditev ali strmoglavil njene državne organe. To pa lahko stori le z naklepom in obtožencu se očita, da je imel namen ogroziti ustavno ureditev, na način, da bi bil sprejet na primer drug družbeni sistem, je še zapisano. "Ocenjujem tudi, da se pritožbeno sodišče ni opredelilo do relavantnih navedb zagovornika in obdolženca v njunih pritožbah zoper oba sklepa, s katerima je bil pravnomočno odrejen pripor," ter "očitek zagovornika o neobrazloženosti sklepa oziroma v nasprotju glede odločilnih dejstev je tako utemeljen", je še zapisala vrhovna državna tožilka Barbara Brezigar.
Osimovo zahtevo za varstvo zakonitosti je mariborsko okrožno sodišče poslalo na Vrhovno sodišče, na njegovo odločitev pa še Osim še čaka.
Z okrožnega državnega tožilstva v Mariboru so na povpraševanje glede mnenja vrhovnega državnega tožilstva odgovorili, da zakon ne predvideva da bi bilo Okrožno državno tožilstvo seznanjeno z mnenjem vrhovnega državnega tožilca, saj "gre za mnenje vrhovnega državnega tožilca, ki dobi zadevo v obravnavanje in takšno mnenje ne predstavlja stališča Vrhovnega državnega tožilstva RS". Dodajajo, da "na takšno mnenje ni vezano niti Vrhovno sodišče RS, niti državni tožilec, ki zadevo obravnava na prvi stopnji, niti senat Okrožnega sodišča, ki odloča o podaljšanju pripora in niti preiskovalni sodnik, ki odloča o uvedbi preiskave".
Uradno pa z mnenjem Brezigarjeve niso seznanjeni.
Vrhovno sodišče zavlačuje?
Poklicali smo tudi Šiškovega zagovornika Osima, ki pravi, da tožilstvo podpira njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti, še vedno pa čaka na odločitev Vrhovnega sodišča, ki pa jo pričakuje v kratkem, v nasprotnem primeru bo "prosil za urgentno obravnavo, saj le gre za priporno zadevo". Meni, da je pripor nezakonit, a dodaja, da se ne strinja z vsem, zapisanim v mnenju Brezigarjeve, natančneje z delom, ki pravi, da naj se odločitev razveljavi in vrne v obravnavo Višjemu sodišču – želi namreč, da Vrhovno sodišče samo odloči o priporu.
Osim vseskozi trdi, da direktnega naklepa ni, da ni podanega utemeljenega suma, da bi obtoženec ščuval k nasilni spremembi ustavne ureditve. Pri celotni aferi naj bi šlo zgolj za provokacijo in da pri udeležencih shoda ni bilo najdenega orožja.
Andrej Šiško, katerega stranka Zedinjena Slovenija je pred dnevi vložila njegovo kandidaturo za župana Maribora, zaenkrat ostaja v priporu in čaka na odločitev Vrhovnega sodišča.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.