
Predsednik vlade in predsednik največje vladne stranke SDS Janez Janša je po današnjem delovnem sestanku z vodjo poslanske skupine nepovezanih poslancev Zares Matejem Lahovnikom novinarjem dejal, da je po sestanku jasno, da formalne širitve Partnerstva za razvoj ne bo. Lahovnik pa je dejal, da je Janša izrazil pripravljenost, da se identificirajo nekateri ključni projekti in da glede teh poiščejo najširši možni konsenz. To Lahovnik šteje za dosežek današnjega sestanka.
Po Janševih besedah formalne širitve Partnerstva za razvoj ne bo - ne le zaradi Lahovnikovih stališč, temveč tudi zaradi pomislekov nekaterih drugih predsednikov strank, ki sodelujejo v partnerstvu, pa tudi zato, ker projekt prehaja v zaključno fazo in ga je treba zaključiti tekom letošnjega leta.
"Pred nami je še en trd oreh, in to je reforma trga dela, kjer pa so se usklajevanja že začela in ponovno podpisovanje sporazuma in dogovarjanje o sami formi bi vzelo preveč časa," je dejal Janša. Tako so se po njegovih besedah dogovorili, da se ta projekt skuša s samostojno poslansko skupino usklajevati posebej. "S tega vidika je dosežen produktiven kompromis," je dejal.
Janša: Potrebno je rešiti vprašanje izbrisanih
Pogovarjala sta se tudi o projektih, ki za sprejetje zahtevajo dvotretjinsko večino, ali pa so takšne narave, ki presegajo aktualno delitev med pozicijo in opozicijo. Tu je na prvem mestu pokrajinska zakonodaja, je dejal Janša. Dodal pa je tudi, da je "naša ambicija rešiti vprašanje izbrisanih z ustavnim zakonom". Po njegovih besedah bodo naredili "še en poskus z vsemi poslanskimi skupinami, da bi dosegli dvotretjinsko soglasje".

Omenil je še priprave na predsedovanje Slovenije EU in tudi tu bo samostojna poslanska skupina vključena v vsa usklajevanja v okviru parlamentarnih strank, je dejal Janša.
'Očitno je slaba vest velika'
Na novinarsko vprašanje glede primanjkljaja v obveščevalno-varnostni agenciji SOVA je Janša dejal, da se pojavljajo razne insinuacije, ki nimajo zveze s tem, kar dela vladna delovna skupina. Čudijo ga "pretirane reakcije tistih, ki jih ni še nihče za nič obtožil in jih nihče ni nameraval obtožiti". "Očitno je slaba vest mnogo večja, kot pa se je predvidevalo," je dejal Janša.
Kaj je bil namen sestanka?
Lahovnik pa je novinarjem povedal, da je bil namen sestanka predstaviti predsedniku vlade njihove poglede o sodelovanju med pozicijo in opozicijo pri nekaterih ključnih temah, npr. pri odnosih s Hrvaško, umiku države iz gospodarstva in uvedbi pokrajin.
Po Lahovnikovih besedah se njihov pogled glede rezultatov partnerstva razlikuje od Janševega. V takšno obliko partnerstva, ki je ne ocenjujejo tako pozitivno kot ostali, ne nameravajo vstopiti. A to po Lahovnikovih besedah ne pomeni, da izključujejo možnost sodelovanja s pozicijo.
Sporazum o sodelovanju v Partnerstvu za razvoj so parlamentarne stranke z izjemo LDS podpisale 18. aprila 2006. Premier Janša je tedaj poudaril, da je podpis sporazuma pomemben, ker predstavlja osnovni vsebinski okvir, v katerem bodo partnerji iskali konkretne rešitve in odgovore na slovenski razvojni izziv. S pristopom k partnerstvu naj bi se partnerji zavezali k tvornemu sodelovanju pri iskanju najboljših odgovorov na prihodnje izzive in iskanju soglasja pri sprejemanju reform in njihovi promociji v javnosti.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.