Novartisova divizija Sandoz bo v Ljubljani do leta 2026 zgradila razvojni center biofarmacevtike, ki bo poleg razvoja bioloških zdravil omogočil tudi odprtje 200 novih delovnih mest. Načrtovana Sandozova naložba bo po besedah Leka dopolnila 400 milijonov ameriških dolarjev (350 milijonov evrov) vredno naložbo v nov visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi v Sloveniji.
Zakaj so se odločili za Slovenijo, je dobro znano. Slovenski znanstveniki naj bi bili med pionirji na področju podobnih bioloških zdravil. Kot pravijo pri vodilnem proizvajalcu, so se pred tremi desetletji ravno v omenjenem podjetju v sodelovanju s Kemijskim inštitutom začeli ukvarjati z rekombinantno tehnologijo, ki je temeljnega pomena za biofarmacevtiko. "Sandoz z izbiro Ljubljane kot lokacije za razširitev svojih zmogljivosti za razvoj podobnih bioloških zdravil pošilja močno sporočilo. Slovenija ponuja dostop do farmacevtskih strokovnjakov ter ekosistem z akademskimi in raziskovalnimi ustanovami," širjenje komentira Robert Ljoljo, predsednik uprave Leka in predsednik Sandoza Slovenija.
Glavna direktorica v Sandozu Claire D'Abreu Hayling pa zatrjuje, da bo novi center v Ljubljani nadgradil obstoječe zmogljivosti in prispeval k dolgoročnemu delovanju zdravstvenih sistemov po vsem svetu. "Sandozu bo pomagal odgovoriti na hitro rastoče svetovno povpraševanje po podobnih bioloških zdravilih," je dodala.
Podobna biološka zdravila so tista, ki se uporabljajo pri številnih boleznih. "Vključno z različnimi vrstami raka, luskavico in artritisom," piše Sandoz. Ta zdravila bi morala biti po njihovem mnenju cenovno dostopna bolnikom po vsem svetu, kar pa želijo doseči tudi s širitvijo v Slovenijo.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.