Zavod za zdravstveno varstvo Koper je v vzorcu mleka iz mlekomata na tržnici v Kopru ugotovil prisotnost bakterije Listeria monocytogenes, ki lahko povzroča resne zdravstvene zaplete. Nosečnicam, otrokom in starejšim so zato odsvetovali uživanje mleka iz omenjenega mlekomata.
V Združenju kmečkih sirarjev Slovenije poudarjajo, da omenjena bakterija ne ogroža zdravih potrošnikov, temveč le občutljive skupine, kot so nosečnice in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. "V Sloveniji je bilo od leta 2000 do 2010 zabeleženih manj kot osem primerov listerioze letno, letos pa po nam znanih podatkih niso zabeležili še nobenega," poudarjajo. Dodajajo, da niso utemeljene trditve, da naj bi z uživanjem pasteriziranih izdelkov ne tvegali okužbe z listeriozo.
Raziskava, ki je zajela 15.000 otrok iz Avstrije, Nemčije, Nizozemske, Švedske in Švice, je pokazala, da pitje surovega mleka lahko zaščiti otroke pred astmo in senenim nahodom, še navajajo v združenju. Po njihovi oceni je higiena predelave mleka v Sloveniji zelo dobra, kar kažejo tudi podatki o odkupljenem mleku.
Prav tako trdijo, da ne drži, da evropska zakonodaja ne predvideva pitja surovega mleka. "Ta določa, da mora biti surovo mleko, namenjeno za neposredno prehrano ljudi, označeno z besedama surovo mleko," so zapisali. V združenju pa priznavajo, da za neposredno uživanje surovega mleka ni posebnih določil.
"Podatki Inštituta za varovanje zdravja pa ne kažejo, da bi imeli v Sloveniji težave zaradi pitja surovega mleka ali uživanja izdelkov iz surovega mleka," so zapisali. Po njihovem mnenju lahko v veliko večji meri kot s poostrenim nadzorom vplivamo na izboljšanje stanja z znanjem o varni pridelavi, predelavi, prevozu in hrambi surovega mleka ter izdelkov iz surovega mleka.
Čadonič Špeličeva: Vurs je edina uradna intitucija za vzorčenje
Direktorica Veterinarske uprave (Vurs) Vida Čadonič Špelič je v oddaji 24UR OB ENIH na POP TV povedala, da je surovo mleko smiselno prekuhavati, zato ker nihče ne more zagotoviti 100-odstotnega nadzora in varnosti. Po njenih besedah mora varnost zagotoviti tisti, ki daje živilo na trg, v primeru mlekomatov torej kmetije. Vurs pa je uradna institucija, katere pristojnost je način vzorčenja in laboratorij, ki lahko pregleduje vzorce, je pojasnila.
Čadonič Špeličeva ne ve, v katerem laboratoriju je Zveza potrošnikov delala analize. Zaprosili so jih za rezultate analiz oziroma za vzorce, da bi videli, kateri laboratorij je to delal in kaj dejansko so analizirali, "ampak žal tega nismo dobili". Na vprašanje, zakaj niso ukrepali po odkritju domnevnih bakterij v koprskem mlekomatu, je odgovorila, da v mleku ni bila najdena presežena dovoljena količina bakterij. Vse analize, ki so jih naredili na Vurs, so uradne in "v tem trenutku lahko rečemo, da smo v letošnjem letu pri 56 pregledanih mlekomatih odkrili trikrat prisotnost koksiele in enkrat prisotnost listerie. Toliko o uradnih rezultatih mleka iz slovenskih mlekomatov." Za konec je ponovila: "Prekuhavajte mleko in boste na varni strani."
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.