Na pogovorih so predstavniki kmetov ministrici predstavili izzive, s katerimi se spoprijemajo. Po navedbah ministrstva so poudarili, da trenutno težav s krmo nimajo, bo pa treba to težavo reševati v prihodnjih mesecih. Prav tako bo treba po njihovih opozorilih urgentno vzpostaviti lesene hleve za živino, ki se zdaj pase na planinah.
Ministrica Irena Šinko je po zagotovilih ministrstva poudarila, da je država pripravljena pomagati, pomoč pa da so obljubile tudi številne države. Ministrstvo je Ministrstvu za obrambo dalo tudi pobudo za oceno škode v kmetijstvu. Državna komisija za oceno škode v kmetijstvu je prvi sestanek že izpeljala, poudarjajo na kmetijskem ministrstvu.
Na ministrstvu naj bi kmetijam poleg že predvidene pomoči v okviru novele zakona o odpravljanju posledic naravnih nesreč pomagali tudi na druge načine, npr. prek razpisa za kmetijsko mehanizacijo na območjih z omenjenimi dejavniki, kamor sodijo tudi prizadete kmetije. Izpeljan bo v septembru. Poleg tega napovedujejo razpis iz sredstev, ki so ostala iz preteklega programskega obdobja skupne kmetijske politike.
Šinkova je dejala, da bo pristojne ministre obvestila še o plazovih in drugih težavah, ki pretijo kmetijam. Obenem naj bi Upravo RS za zaščito in reševanje v te namene prosila za možnost uporabe gradbene mehanizacije po koncu del na primarni infrastrukturi.
Prisotni so po navedbah ministrstva poudarili tudi pomen vzpostavitve pisarne, ki bi kmetom posredovala vse relevantne informacije na enem mestu. Ministrica se je zavzela, da bo pobudo posredovala pristojnim ministrom.
Dogovorili so se, da bo območna enota Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije pripravila podatke o poškodovanih kmetijah, ki jih bo posredovala ministrstvu. Ti podatki bodo potrebni za zaprosilo pomoči iz evropskega sklada za kmetijske rezerve in iz solidarnostnega sklada.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.