Uredba vlade bo začela veljati 23. avgusta. Kot izpostavljajo v sindikatu, so zaposleni v trgovini že od pričetka pandemije najbolj izpostavljeni okužbam in prepuščeni svoji lastni iznajdljivosti, kako se ubraniti okužbam. "Šele kasneje so bili predpisani ukrepi nošenja mask, razkuževanja, medsebojne oddaljenosti ... zato so nam toliko bolj nejasni sedanji zaostreni pogoji testiranja in nenazadnje grožnje delodajalcev, da si bomo morali sami plačevati testiranje," so zapisali v izjavi za javnost.
Kot pomemben argument izpostavljajo, da gre za navodilo delodajalca zaposlenemu, v povezavi z delodajalčevo obveznostjo zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu oziroma nalaganje obveznosti zaposlenemu v okviru delovnega časa zaposlenega, zato "ni argumenta, da bi delodajalec strošek testiranja na covid-19 upravičeno naložil v plačilo delavcu". Ob tem se sklicujejo na 14. člen ZVZD-1, iz katerega izhaja, da zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu delavcu ne sme povzročiti finančnih obveznosti, prav tako pa zdravstvene posledice opravljanja dela ne smejo prizadeti delavčeve plače ter posegati v njegov z delom pridobljeni materialni in socialni položaj.
"Na tem mestu lahko potegnemo vzporednico tudi s petim odstavkom 28. člena ZDR-1, iz katerega izhaja, da stroške za predhodni zdravniški pregled, s katerim se ugotovi kandidatova zdravstvena zmožnost za opravljanje dela, krije delodajalec. Enako velja tudi za stroške obdobnih zdravniških pregledov zaposlenih. Še bolj jasno povedano je, da zaradi opravljanja njegove zaposlitve delavec, ki se ga napoti na testiranje na virus SARS-CoV-2, ne more in ne sme biti finančno obremenjen, strošek testa mora v celoti prevzeti delodajalec," pravijo v sindikatu.
Tudi glede napotitve delavca na opravljanje testa s strani delodajalca opozarjajo, da ta predstavlja izpolnjevanje obveznosti delavca iz delovnega razmerja, "vsak tak čas pa je upoštevajoč določbe 142. člena ZDR-1 treba vštevati v delovni čas zaposlenega". "Posledično je delavec za ta čas upravičen tudi do plačila za delo oziroma do 100 % nadomestila plače v skladu s 137. členom ZDR-1. Čas, ko delavec opravlja test oziroma je s strani delodajalca dejansko napoten na opravljanje testa na covid-19, se všteva v delovni čas delavca."
Ob tem v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije dodajajo, da je testiranje zaposlenega lahko utemeljeno na podlagi odredbe državnega organa ali pa na podlagi napotitve delodajalca skladno z izjavo o varnosti z oceno tveganja za delovno mesto, za katero ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. "V obeh primerih pa gre za izpolnjevanje delodajalčeve obveznosti zagotovitve varnega delovnega okolja za delavce in tretje osebe." Ob koncu so zapisali, da zagovarjajo korist cepljenja proti covidu-19, ki pa "mora temeljiti na prostovoljni odločitvi posameznika".
KOMENTARJI (548)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.