Predstavniki delodajalcev in sindikatov so danes v Ljubljani nadaljevali pogajanja o spremembi oz. o novi kolektivni pogodbi o načinu usklajevanja plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu za letni dopust. Delodajalci so zavrnili predlog sindikatov, da bi spreminjali obstoječo kolektivno pogodbo, in so se pripravljeni pogajati le o novi, za leti 2008 in 2009. Sindikati vztrajajo, da bi bilo treba osnovne plače zaradi visoke inflacije dvigniti že za letošnje leto.
Vodja delodajalske pogajalske strani Jože Smole iz Gospodarske zbornice Slovenije je po pogajanjih dejal, da so osnovne plače eno ključnih vprašanj, pri katerem so mnenja zelo različna. Sicer je ocenil, da so danes dosegli "bistven napredek", saj da so se uspeli dogovoriti, da je treba najprej izkoristiti vse pogajalske možnosti, šele nato "druge oblike sindikalnega boja".
Po njegovih besedah so se dogovorili, da bo treba glede na naraščajočo inflacijo v plačni politiki 2008-2009 vgraditi mehanizme, ki bodo upoštevali po eni strani gibanje inflacije in spreminjajoče se gospodarske razmere, po drugi strani pa tudi razlike med posameznimi gospodarskimi dejavnostmi ter gibanje plač v posameznih podjetjih. Med slednjimi bi bila tista, ki že sama dvigujejo plače nad raven inflacije in produktivnosti, ter podjetja in tudi cele dejavnosti, ki so v težavah in ne bi mogla slediti rasti.
Smole je dejal, da mandata za spreminjanje letošnje pogodbe nimajo, da pa bi vprašanje zaostajanja plač za inflacijo uredili v okviru plačne politike za naprej. Na vprašanje, ali so pripravljeni na poračun plač tudi za letos, je odgovoril, da o tem še niso sprejeli nobenega zaključka.
Delodajalci: plačna politika dogovorjena
Delodajalci menijo, da morajo sindikalne in delodajalske organizacije "združiti napore predvsem v smeri zmanjševanja davčnega primeža plač oz. znižanja dohodnine na plače v smislu znanih sindikalnih zahtev ob sprejemanju nove dohodninske zakonodaje". Dodajajo, da usklajevanje plač s produktivnostjo "ne more in ne sme biti posledica statistično ugotovljeni produktivnosti v dejavnosti", ampak le dobri rezultati poslovanja posameznega delodajalca.
"Vztrajanje na njihovih stališčih pelje v konflikt in v to, da bodo sindikati šli na ulice," je povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. Ocenil je, da so se delodajalci pripravljeni pogajati o poračunu inflacije februarja in o popravku plač, vendar še ni določeno, za kdaj. Še vedno pa ne pristajajo, tako Rebolj, na dvig osnovnih plač in dvig na podlagi produktivnosti.
"Če 9. oktobra ne bo dogovora, da so pripravljeni dvigniti plače in jih poračunati, bo Pergam in, mislim, da vsi sindikati, šel na cesto," je dejal Rebolj in dodal, da so se sindikati dogovorili, da bodo vztrajali pri dvigu vseh osnovnih plač, ne pa da "se pogovarjamo, kakšen bo sistem čez eno leto". Kot je znano, so sindikati za 17. oktobra napovedali protestni shod, če pa njihove zahteve ne bodo izpolnjene, za januar prihodnje leto napovedujejo splošno stavko.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.