Sindikati so predlog, po katerem bi se zvišale le najnižje izplačane plače, zavrnili in vztrajajo pri dvigu, lahko tudi različno visokem, vseh plač. Delodajalci bodo nov predlog pripravili do petka.
Delodajalci so na pogajanjih o novi kolektivni pogodbi o načinu usklajevanja plač z inflacijo, povračilu stroškov v zvezi z delom in regresu za letni dopust ponudili, da bi prišlo do usklajevanj pri izhodiščnih in najnižjih izplačanih plačah, kar pa so sindikati zavrnili. "Ker to ni tisti, kar želimo," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Želimo, da bi bile vse plače, ki so v kolektivnih pogodbah, zaščitene pred inflacijo."
"Na model, po katerem bi se zvišale samo nekatere plače in ne vse, ne bomo pristali," pravi tudi predsednik Pergama Dušan Rebolj. Po njegovih besedah bi bil možen tudi dogovor, da se osnovne plače dvignejo s kombinacijo odstotnega in fiksnega dviga. Možen je tudi dogovor, pravi, da se tistim, ki imajo nižje plače, te dvignejo bolj kot tistim, ki imajo višje.
Dosedanji vodja pogajalske skupine Gospodarske zbornice Slovenije Jože Smole, ki bo s torkom začel opravljati funkcijo generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije, konkretno o predlogih ni želel govoriti. Potrdil je le, da so predlagali dvig najnižjih izplačanih plač, kar pa so sindikati zavrnili.
Delodajalci bodo novi predlog uskladili do petka, je povedal Smole, in ga tudi predstavili sindikatom. Predlog naj bi temeljil na dvigu izhodiščnih plač in še eni varovalki, ki bi zagotovila dvig plač, če dvig izhodiščnih plač ne bi bil zadosten, je povedal Semolič. Vendar pa konkretno, na kakšen način bi zvišali plače in za koliko, danes ni bilo govora. O predlogu naj bi se nato pogajali v ponedeljek.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.