Slovenija

Sindikati v zdravstvu nezadovoljni: 'Ministra bomo držali za besedo'

Ljubljana, 28. 09. 2022 14.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urška Bitenc, STA
Komentarji
22

Dopoldan so se nadaljevala pogajanja med ministrstvom za zdravje in ostalimi sindikati zaposlenih v zdravstvu. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov ter predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege so s pogajanji vse bolj nezadovoljni. Drugemu pogajalskemu srečanju bi morala slediti tudi novinarska konferenca, na kateri bi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik predstavila vladno plat pogajanj, a so jo prestavili.

Predstavniki sindikatov v zdravstvu so z ministroma Danijelom Bešičem Loredanom in Sanjo Ajanović Hovnik za skupno mizo prvič sedli minuli teden, a se takrat niso uspeli dogovoriti nič konkretnega. Danes so z razpravo nadaljevali.  A s potekom so vedno bolj nezadovoljni, so sporočili Fides in predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege. 

Kot sporoča prvi, so se v ponedeljek na prvem srečanju soglasno strinjali, da je zdravstveni sistem v velikih težavah, današnji predlog ministra pa se oddaljuje od obljubljenih hitrih in učinkovitih rešitev. 

"S tem vladna stran dela vse v smeri, da ohranja sistem, ki je prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov predvsem v javnem zdravstvu," so zapisali na Fidesu.
"S tem vladna stran dela vse v smeri, da ohranja sistem, ki je prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov predvsem v javnem zdravstvu," so zapisali na Fidesu. FOTO: Dejstva

Nezadovoljni so predvsem s tem, da naj bi vlada podpirala trenutni sistem, ki je po Fidesovih besedah prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov v javnem zdravstvu, saj "na široko odpira pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter v druge oblike dela". Od ministra pričakujejo, da bo izpolnil obljube s prvega pogajanja in sindikatu posredoval konkreten predlog, ki bi ga lahko Glavni strokovni odbor Fidesa obravnaval že na četrtkovem srečanju. 

V Fidesu so kritični tudi do sočasnih skupnih pogajanj za vse tri kolektivne pogodbe z vsemi sindikati za področje zdravstva. Pravijo, da s tem prej niso bili seznanjeni. "To je odmik od dogovorjenega in kot tak onemogoča plodno iskanje nujno potrebnih rešitev," menijo.

Odmik od včeraj dogovorjenega reševanja Fidesovih stavkovnih zahtev med ministroma in njihovo pogajalsko skupino je tako v nasprotju z interesi pacientov, dogovorom in slaba popotnica za sklenitev sporazuma pred 19. oktobrom, dnevom napovedanega začetka stavke, so še jasni na sindikatu. 

Sindikat od vlade pričakuje, da bo v DZ posredovala predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike Zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal.
Sindikat od vlade pričakuje, da bo v DZ posredovala predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike Zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal. FOTO: Shutterstock

'Ne moremo biti zadovoljni'

Nad drugim dnevom pogajanja so razočarani tudi predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege. Po besedah predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irene Ilešič Čujovič so danes pričakovali napredek. "A tega napredka ni bilo. Nismo dočakali protipredloga vladne strani. Vrtimo se na točki nič," je bila kritična.

Predstavniki so novembra lani podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva, ki je prinesel višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj pa so se povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Ob tem so predvideli, da bodo rešitve za delovna mesta, ki v novembrski dogovor niso bila vključena, in ostala odprta vprašanja, iskali v drugem krogu pogajanj. A jim to ni uspelo, po volitvah pa so njihove zahteve pričakale novo vlado.

"Ne moremo biti zadovoljni. Minister zaenkrat še nima mandata vlade, da bi se pogajal z nami, ker menijo, da smo z lanskim dogovorom uredili vsa nesorazmerja in zadovoljivo dvignili plačne razrede za vse zaposlene v zdravstveni negi. To seveda ni res," je v izjavi dejala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar.

Pogajanja se bodo po napovedih predstavnikov sindikatov nadaljevala prihodnjo sredo, protipredlog vlade pa pričakujejo v ponedeljek. "Ministra bomo držali za besedo," je napovedala Ilešič Čujovičeva.

V Fidesu kritični do predloga ministrstva o sočasnih pogajanjih za vse zaposlene v zdravstvu

V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so kritični do predloga ministrstva o sočasnih skupnih pogajanjih za vse tri kolektivne pogodbe z vsemi sindikati za področje zdravstva. S predlogom o sočasnih pogajanjih o treh kolektivnih pogodbah na področju zdravstva, vključno s kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike, so bili seznanjeni na današnjem srečanju sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva.

Predstavnika Fidesa sta pogajanja zapustila še pred koncem. Menijo namreč, da je predlog o sočasnih pogajanjih odmik od dogovorjenega reševanja stavkovnih zahtev z ministrom za zdravje in ministrico za javno upravo. "S tem vladna stran dela vse v smeri, da ohranja sistem, ki je prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov predvsem v javnem zdravstvu ter na široko odpira pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter v druge oblike dela," so navedli v sporočilu za javnost. Kot so dodali, je tudi v nasprotju z interesi pacientov in je slaba popotnica za sklenitev sporazuma pred 19. oktobrom, dnevom napovedanega začetka stavke.

FIDES
FIDES FOTO: Bobo

Po oceni sindikata so neposredna pogajanja o stavkovnih zahtevah namreč najhitrejša in najučinkovitejša možnost za iskanje rešitev za izboljšanje sistema. Zato pričakujejo, da bo minister Bešič Loredan izpolnil obljube s torkovega sestanka ter jim posredoval konkreten predlog z vsebino in časovnico reševanja stavkovnih zahtev. Želijo namreč, da bi ga že v četrtek obravnaval glavni stavkovnih odbor Fidesa, kar bo tudi osnova za nadaljevanje pogajanj.

Ob tem so spomnili, da je primerljivo usklajevanje enotnega plačnega sistema trajalo šest let. "To je časovno udobje, ki si ga v tem trenutku za reševanje najbolj kritičnih težav ne smemo in ne moremo privoščiti, če želimo za vse prebivalce ohraniti dostopen in varen javni zdravstveni sistem," so navedli.

Zato sta sindikalna predstavnika zdravnikov in zobozdravnikov ministra danes seznanila, da vidi Fides rešitev v pogajanjih o reševanju stavkovnih zahtev, v okviru katerih se lahko naslovi tudi vprašanje plačnih nesorazmerij za delovna mesta zdravnikov in zobozdravnikov.

Beseda predvsem o kolektivnih pogodbah

Danes so sicer potekala pogajanja za tri kolektivne pogodbe, poleg pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege tudi za kolektivno pogodbo za zdravnike iz zobozdravnike. Pogajanj se je poleg sindikatov, ki so podpisniki kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva, udeležil tudi Sindikat zobozdravnikov Dens, predstavnika zdravniškega sindikata Fidesa, ki sta se v začetku udeležila pogajanja, pa sta jih pred koncem zapustila, je še povedala Ilešič Čujovičeva.

Sindikat od vlade pričakuje, da bo v DZ posredovala predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike Zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal. 

Če pogajanja o reševanju stavkovnih zahtev ne bodo obrodila sadov, se bo 19. oktobra ob 7. uri začela stavka. Kot so zapisali v sklepu o stavki, bo ta potekala v obliki popolne prekinitve dela, trajala pa bo do sprejema sklepa o prenehanju stavke ali do sklenitve sporazuma. Udeleženci bodo med stavko sicer prisotni na delovnem mestu, kot je predvideno z razporedom dela, razen ob sklicih stavkovnih sestankov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Golob je car
28. 09. 2022 19.19
+2
Zdravniski sindikati so nesposobni. Potrebno bo zamenjava vodstva da bodo zbrali pogum za stavko
kure bedne
28. 09. 2022 18.15
+0
Zadnjič sem povedal enemu zdravniku naravnost v obraz kaj si mislim o belih haljah. Pa se mu je čeljust tako povesila, da mu je skoraj maska dol padla. Tudi za maske sem mu držal predavanje, da ne služijo ničemur. Ne vem ali je kapiral,., Če imaš na papirju napisano, da si doktor ne vem česa že še ne pomeni, da si pameten.
Prinašalec
28. 09. 2022 17.38
+1
Največji zdrahar je koštrun🐑
mitja123123
28. 09. 2022 17.37
+0
Pogajanja naj potekajo v smeri znižanja zdravniških plačah, ker so trenutne glede na obseg absolutno previsoke
zibertmi
28. 09. 2022 17.12
+0
Ko je zdravniški sindikat Fides ta teden napovedal stavko, so nekateri ugotavljali, da se to običajno zgodi v času, ko so v Sloveniji na oblasti levosredinske vlade. Predsednik sindikata Konrad Kuštrin namreč v politični javnosti velja za simpatizerja Janeza Janše. Tudi zato smo se v uredništvu necenzurirano.si odločili analizirati, ali in kako so Kuštrinove napovedi stavk povezane s tem, kdo takrat vodi vlado. Ugotovili smo, da ima Fides pod Kuštrinom že vsaj desetletje in pol domala enak vzorec delovanja: 1) Ko je na oblasti vlada, ki jo vodi Janša, se trudi dajati videz konstruktivnega sogovornika, ki v skrbi za bolnike razume obe strani. Več mesecev ali celo let je pripravljen počakati na dogovor, četudi ta nima nobenih oprijemljivih zavez. 2) Povsem drugače je bilo v času vlad Mira Cerarja, Marjana Šarca in zdaj Roberta Goloba. Obe je Fides pričakal na okopih. Še preden so se dobro namestile na položaje, je zdravniški sindikat pričakoval uresničitev vseh, celo najbolj skrajnih zahtev, ki jim jih ni izpolnil niti Janša. Pri tem običajno postavi kratek rok, recimo mesec dni. Če tega minister za zdravje ne upošteva, mu zagrozijo s stavko.
zibertmi
28. 09. 2022 17.14
+0
vedno isto.in kdo bi zaslužil z boxserji,se je tonin malo zagovori,da bi naše gospodarstvo zaslužilo pri tem projektu,v bistvu res.samo ima pedigre podjetja iz desnega pola,ki se s to branžo že dolgo ukvarjajo.to železje nas spremlja že več kot 30 let in to od istih liderjev
Fogloff Tunnek
28. 09. 2022 17.22
+2
Upam, da Kordiš zmaga in zapre gob ce bogovom v belem. Tudi Golob in Loredan ne smeta popustiti. Dovolj jih imam in njihov gnili Fides.
zibertmi
28. 09. 2022 17.04
+2
zdravstvu je sds leta 2012 z zufom omogočil ,da si izplačujejo vse ure ,ki so evindentirane,vemo kaj se je dogajalo z terminali za priho in odhod z dela.plače enormne.kdo vas bo živel.pa večina javnega sektorja,v regijih praktično brez gospodarstva,vse kar dela na minimalni plači,povpreček občine pa da te kap.v vrtcih na prime so za razdelitev hrane po dve v kuhinji,hrano jim dostavijo.kdo vas bo živel.do zdravnika pa ne prideš prej kot v letu dni
Skinwalker
28. 09. 2022 17.01
Brises kaj je tu bilo sovraznega?!??!? Propagandni aparat dela napolno..
kr en 123
28. 09. 2022 16.49
+1
Kaj so pa mislili? Da jim bodo dali 100 eur pa bodo veseli? Malo morgen
Mmmmmmmn
28. 09. 2022 16.47
+2
Za nas, ki smo volili naš sab zadovoljstvo
dober-man
28. 09. 2022 16.44
+6
sem že na tem portalu zapisal, da Kuštrin blefira in se skriva za podpisi kolegov. imel sem prav
RRfreak
28. 09. 2022 16.41
+6
"predstavnika zdravniškega sindikata Fidesa, ki sta se v začetku udeležila pogajanja, sta jih pred koncem zapustila" ... Fidesu predlagam, da že končno zamenjajo svojega prepotentnega in vzvišenega "večnega" predsednika, nakar se bodo verjetno hitro zmenili ...
mat8
28. 09. 2022 16.39
+4
Minister odprite vrata za jugo zdravnike, problemi se bodo sami rešili
Mmmmmmmn
28. 09. 2022 16.47
+2
User1832247
28. 09. 2022 16.17
+5
PRVO NAJ PRI SEBI POSPRAVIJO IN STVARI UREDIJO KOT JE POTREBNO!
User1280007
28. 09. 2022 16.04
-2
Stojno učenje bi z analizo preteklih dogodkov ugotovilo, da moraš ministra vedno držat za jajca in ne za jezik.
MarkoG.
28. 09. 2022 16.01
+5
Zdravniki se nocejo pogajati socasno z ostalimi sondikati zdravstva?????…pa kaj mislijo da so toliko nolj pomombni od medico skih sester….da so bogovi???? Pa naj strajkaji tudi do onemoglosti ce hocejo se bojo ze zlomili
crestor
28. 09. 2022 14.59
+5
Loredan samo kima in vse "obljubi", potem pa naredi diametralno nasprotno potezo. Njegova taktika. Sicer pa ima očitno namen uničiti javni sektor, čeprav so ga polna usta nasprotnega.
User1832247
28. 09. 2022 16.18
+0
saj javni sektor bo pa gospodarstvo uničil in krog bo sklenjen!
JApajaDAja
28. 09. 2022 14.46
+4
primite ga za "meter" niže :-)
User1280007
28. 09. 2022 16.05
-2