Predstavniki sindikatov v zdravstvu so z ministroma Danijelom Bešičem Loredanom in Sanjo Ajanović Hovnik za skupno mizo prvič sedli minuli teden, a se takrat niso uspeli dogovoriti nič konkretnega. Danes so z razpravo nadaljevali. A s potekom so vedno bolj nezadovoljni, so sporočili Fides in predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege.
Kot sporoča prvi, so se v ponedeljek na prvem srečanju soglasno strinjali, da je zdravstveni sistem v velikih težavah, današnji predlog ministra pa se oddaljuje od obljubljenih hitrih in učinkovitih rešitev.
Nezadovoljni so predvsem s tem, da naj bi vlada podpirala trenutni sistem, ki je po Fidesovih besedah prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov v javnem zdravstvu, saj "na široko odpira pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter v druge oblike dela". Od ministra pričakujejo, da bo izpolnil obljube s prvega pogajanja in sindikatu posredoval konkreten predlog, ki bi ga lahko Glavni strokovni odbor Fidesa obravnaval že na četrtkovem srečanju.
V Fidesu so kritični tudi do sočasnih skupnih pogajanj za vse tri kolektivne pogodbe z vsemi sindikati za področje zdravstva. Pravijo, da s tem prej niso bili seznanjeni. "To je odmik od dogovorjenega in kot tak onemogoča plodno iskanje nujno potrebnih rešitev," menijo.
Odmik od včeraj dogovorjenega reševanja Fidesovih stavkovnih zahtev med ministroma in njihovo pogajalsko skupino je tako v nasprotju z interesi pacientov, dogovorom in slaba popotnica za sklenitev sporazuma pred 19. oktobrom, dnevom napovedanega začetka stavke, so še jasni na sindikatu.
'Ne moremo biti zadovoljni'
Nad drugim dnevom pogajanja so razočarani tudi predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege. Po besedah predsednice Sindikata zdravstva in socialnega varstva Irene Ilešič Čujovič so danes pričakovali napredek. "A tega napredka ni bilo. Nismo dočakali protipredloga vladne strani. Vrtimo se na točki nič," je bila kritična.
Predstavniki so novembra lani podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva, ki je prinesel višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj pa so se povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Ob tem so predvideli, da bodo rešitve za delovna mesta, ki v novembrski dogovor niso bila vključena, in ostala odprta vprašanja, iskali v drugem krogu pogajanj. A jim to ni uspelo, po volitvah pa so njihove zahteve pričakale novo vlado.
"Ne moremo biti zadovoljni. Minister zaenkrat še nima mandata vlade, da bi se pogajal z nami, ker menijo, da smo z lanskim dogovorom uredili vsa nesorazmerja in zadovoljivo dvignili plačne razrede za vse zaposlene v zdravstveni negi. To seveda ni res," je v izjavi dejala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar.
Pogajanja se bodo po napovedih predstavnikov sindikatov nadaljevala prihodnjo sredo, protipredlog vlade pa pričakujejo v ponedeljek. "Ministra bomo držali za besedo," je napovedala Ilešič Čujovičeva.
V Fidesu kritični do predloga ministrstva o sočasnih pogajanjih za vse zaposlene v zdravstvu
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so kritični do predloga ministrstva o sočasnih skupnih pogajanjih za vse tri kolektivne pogodbe z vsemi sindikati za področje zdravstva. S predlogom o sočasnih pogajanjih o treh kolektivnih pogodbah na področju zdravstva, vključno s kolektivno pogodbo za zdravnike in zobozdravnike, so bili seznanjeni na današnjem srečanju sindikatov s področja zdravstva in socialnega varstva.
Predstavnika Fidesa sta pogajanja zapustila še pred koncem. Menijo namreč, da je predlog o sočasnih pogajanjih odmik od dogovorjenega reševanja stavkovnih zahtev z ministrom za zdravje in ministrico za javno upravo. "S tem vladna stran dela vse v smeri, da ohranja sistem, ki je prinesel veliko pomanjkanje zdravnikov predvsem v javnem zdravstvu ter na široko odpira pot privatizaciji in odhajanju zdravnikov v zasebni sektor ter v druge oblike dela," so navedli v sporočilu za javnost. Kot so dodali, je tudi v nasprotju z interesi pacientov in je slaba popotnica za sklenitev sporazuma pred 19. oktobrom, dnevom napovedanega začetka stavke.
Po oceni sindikata so neposredna pogajanja o stavkovnih zahtevah namreč najhitrejša in najučinkovitejša možnost za iskanje rešitev za izboljšanje sistema. Zato pričakujejo, da bo minister Bešič Loredan izpolnil obljube s torkovega sestanka ter jim posredoval konkreten predlog z vsebino in časovnico reševanja stavkovnih zahtev. Želijo namreč, da bi ga že v četrtek obravnaval glavni stavkovnih odbor Fidesa, kar bo tudi osnova za nadaljevanje pogajanj.
Ob tem so spomnili, da je primerljivo usklajevanje enotnega plačnega sistema trajalo šest let. "To je časovno udobje, ki si ga v tem trenutku za reševanje najbolj kritičnih težav ne smemo in ne moremo privoščiti, če želimo za vse prebivalce ohraniti dostopen in varen javni zdravstveni sistem," so navedli.
Zato sta sindikalna predstavnika zdravnikov in zobozdravnikov ministra danes seznanila, da vidi Fides rešitev v pogajanjih o reševanju stavkovnih zahtev, v okviru katerih se lahko naslovi tudi vprašanje plačnih nesorazmerij za delovna mesta zdravnikov in zobozdravnikov.
Beseda predvsem o kolektivnih pogodbah
Danes so sicer potekala pogajanja za tri kolektivne pogodbe, poleg pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege tudi za kolektivno pogodbo za zdravnike iz zobozdravnike. Pogajanj se je poleg sindikatov, ki so podpisniki kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva, udeležil tudi Sindikat zobozdravnikov Dens, predstavnika zdravniškega sindikata Fidesa, ki sta se v začetku udeležila pogajanja, pa sta jih pred koncem zapustila, je še povedala Ilešič Čujovičeva.
Sindikat od vlade pričakuje, da bo v DZ posredovala predlog sprememb in dopolnitev Zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike Zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal.
Če pogajanja o reševanju stavkovnih zahtev ne bodo obrodila sadov, se bo 19. oktobra ob 7. uri začela stavka. Kot so zapisali v sklepu o stavki, bo ta potekala v obliki popolne prekinitve dela, trajala pa bo do sprejema sklepa o prenehanju stavke ali do sklenitve sporazuma. Udeleženci bodo med stavko sicer prisotni na delovnem mestu, kot je predvideno z razporedom dela, razen ob sklicih stavkovnih sestankov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.