
"Prav je, da se turistom, ki prihajajo k nam na zaslužen dopust, opravičimo za vse nehote storjene napake, za utrujenost zaposlenih, za nepotrebno čakanje na storitve, za slabo voljo, kisle nasmeške, oznojene uniforme in vse druge neprijetnosti, ki jih lahko doletijo!“ so danes svoj glas v bran turističnim delavcem in gostincem povzdignili predstavniki reprezentativnih sindikatov. Zaradi zelo slabega položaja zaposlenih v panogi, za katero po mnenju predstavnikov sindikatov vsi po vrsti govorijo, da predstavlja prihodnost slovenskega gospodarstva, bodo naslednji teden turistom na slovenski obali, Bledu in Bohinju začeli deliti letake, na katerih bodo v različnih jezikih opisane delovne razmere in socialni položaj natakarjev, sobaric, kuharjev, receptorjev in drugih zaposlenih v slovenskem turizmu. Letake bodo v nadaljevanju sezone delili tudi v Ljubljani, na Celjskem in Štajerskem, jeseni pa bodo med več kot 10.000 člani sindikata preverili, ali bodo morali za izboljšanje izpeljati celo stavko. Slednjo bi sicer lahko izvedli v času novoletnih praznikov, pravijo.
Kapacitete zasedene, zaposleni izčrpani
"Gostincem je prekipelo,“ pravi generalna sekretarka Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije Karmen Leban. Opozorila je na izkoriščanje delavcev in kršitve delovnopravne zakonodaje ter na situacijo, ki je daleč od normalnega stanja, ki naj bi prevladalo po podpisu panožne kolektivne pogodbe. "Položaj v panogi je alarmanten. Na vseh koncih Slovenije primanjkuje osnovnega kadra. Tisti, ki so ostali, delajo več, neplačane ure se kopičijo, kršitve delovnega časa so vsakodnevne,“ pravi in dodaja, da je turistična sezona šele na svojem začetku, da so kapacitete polno zasedene, zaposleni pa preutrujeni.
Sindikati: Delavci plačujejo grehe!
Kot je pojasnila sekretarka Obalnega sindikata gostinstva in turizma pri Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije Irena Valenti, delavci iz panoge odhajajo, saj so razmere v njej, kljub temu da je januarja letos začela veljati splošna kolektivna pogodba te dejavnosti, neurejene. Kadra primanjkuje po vsej Sloveniji, še vedno pa niso dorečeni tudi normativi za kuharje, natakarje in sobarice, je opozorila.

Povprečna plača v dejavnosti je lani znašala 1097 evrov bruto, v strežbi 951 evrov bruto. Aprila se je povprečna plača v Sloveniji nekoliko dvignila, medtem ko je v tej dejavnosti plača padla. Zahteve po uskladitvi najnižjih osnovnih plač z inflacijo so po njenih besedah v Trgovinski in gostinski zbornici zavrnili z aroganco ter izgovorom, da je panoga lani poslovala z izgubo, pravijo. Slednje se je zgodilo zaradi finančne izgube nekaterih družb, ki so jo pridelala s slabimi poslovnimi odločitvami, naložbami in krediti, ti pa sedaj bremenijo celotno dejavnost, odgovarjajo sindikati. "Za njimi je ostal čez glavo zadolžen slovenski turizem. Delavci pa plačujejo njihove grehe,“ pravijo, Valentijeva pa še dodaja, da je vse to vzrok za nadaljnje aktivnosti zaposlenih.
'Izkoriščevalce' bodo vpisali na črno listo
Sindikati so ob tem sklenili, da bodo pripravili tudi seznam podjetij, ki najbolj pogosto kršijo pravice zaposlenih, in ga javno objavili. V hotele, gostinske obrate ter druge turistične objekte bodo napotili inšpektorje, od katerih bodo zahtevali, da jim poročajo o njihovem ukrepanju, opozorili pa jih bodo tudi na porast zaposlovanja na črno med poletno turistično sezono. Preverili pa bodo tudi, ali je res, da so v nekaterih podjetjih, ki poslujejo z izgubo, plače direktorjev kar petnajstkrat višje od plač zaposlenih, so še dejali.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.