Sindikate so hudo razburile predvsem besede predstavnikov zavoda za zaposlovanje, da je zanimanje za ukrep samozaposlovanja zelo veliko in da gre za enega najbolj uspešnih programov aktivne politike zaposlovanja, saj da pogodba ohrani kar 85 odstotkov vključenih v program.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič tako odgovarja, da je samozaposlitev pogosto posledica pomanjkanja drugih možnosti in zlorabljenega načela, "da je važno, da imaš delo in da delaš". Vzpostavitev takšnega statusa je pogosto pot v revščino, je poudaril. "Samostojen si samo v revščini," je dodal.
Sodelavec ZSSS Goran Lukič je ob tem spregovoril o "lažni samozaposlitvi". "Tako imenovana samozaposlena oseba pri istem 'delodajalcu' opravlja identične naloge kot ostali redno zaposleni sodelavci. Le da ne gre več za delavca, temveč za 'storitev', in da ta delavec nima več delodajalca, temveč 'naročnika'," je dejal. Kot pravi, je za delodajalca takšen način kamufliranja rednega delovnega razmerja zelo priročen, saj prenese celotno breme plačevanja socialnih prispevkov na delavca, "sam pa si poleg tega opere roke, kar se tiče odgovornosti do delavca z naslova socialnega zavarovanja".
Lukič medtem vse več odločitev za status samozaposlenega pripisuje pritiskom delodajalcev, ki delo nudijo le na ta način, težavo pa vidi tudi v tem, da si ljudje ne upajo zapreti statusa predčasno, saj bi morali v tem primeru vrniti državno pomoč, ki znaša 4500 evrov.
Država varčuje na zdravju samozaposlenih?
Semolič je na drugi strani izpostavil, da samozaposleni v primeru bolezni 30 dni niso upravičeni do nadomestila za bolniško odsotnost. Nato sicer vstopijo v sistem zdravstva, a so zneski s strani države nizki, je dodal. Poleg tega so honorarji za samozaposlene pogosto skromni, neredni, skladno s tem pa ga še posebej skrbi za samozaposlene mamice, ki se na trg vrnejo po porodniški odsotnosti. Stranke jih ne čakajo, poiskati jih morajo znova, je navedel.
Krediti za preživetje
Ker nekateri naročniki samozaposlenim ne plačajo opravljenih storitev, je veliko ljudi primoranih najeti kredit, ki ni namenjen razvoju dejavnosti, temveč preživetju, je opozoril izvršni sekretar ZSSS za pravno področje in področje delovnih razmerij Andrej Zorko. Samozaposleni tudi sam nosi vse posledice; za svoje obveznosti odgovarja z vsem svojim premoženjem – s hišo, avtomobilom in vsem ostalim. Po njegovih besedah zavoda ljudi, ki so brez ustreznih znanj, na samozaposlitev ne pripravi ustrezno. Kot pravi, kandidat za subvencijo v nekaj minutah izpolni vprašalnik, nato pa se trikrat udeleži delavnic, ki trajajo po osem ur, je opisal. "To je za preživetje na trgu krepko premalo," pravi.
Samozaposlovanje se ne sme izrabljati za izboljševanje statistik
Skladno z vsem povedanim se je zveza sindikatov danes zavzela za vzpostavitev kazalnikov, prek katerih bo mogoče določiti, kdaj gre za delo, ki ga lahko opravlja delavec, in kdaj za samostojno opravljanje dejavnosti. "Če definicije ne bo, se bo samozaposlene še naprej zlorabljalo," je menil Zorko.
ZSSS želi tudi zaostritev pogojev za samozaposlovanje, saj to ne sme biti v službi izboljševanja statistik, povezanih s številom brezposelnih. Poleg tega je treba po Zorkovih besedah zagotoviti, da bo samozaposlitev resnično svobodna izbira, ne pa posledica pritiska. Pozval je tudi k vzpostavitvi ustreznega izobraževanja in usposabljanja vseh, ki se odločijo za samozaposlitev, tako da bodo kandidati vedeli, kaj jih čaka. Urediti je treba še socialno varnost – zlasti žensk, je sklenil.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.