Slovenija

Ustavni sodniki: Referendum bo!

Ljubljana, 14. 03. 2011 08.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Referendum o pokojninski reformi bo, so soglasno odločili ustavni sodniki. Sindikalisti so zadovoljni, minister Svetlik pa je znova napovedal nove interventno-varčevalne ukrepe, če nov zakon o pokojninskem zavarovanju ne bo sprejet.

Ustavni sodniki so zavrnili zahtevo državnega zbora, naj ustavno sodišče odloči, ali bi z odložitvijo uveljavitve ali zaradi zavrnitve zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju na referendumu lahko nastale protiustavne posledice. Odločbo je sodišče sprejelo soglasno.

Sodišče meni, da državni zbor, ko opozarja na nujno odpravo neustavnosti v veljavnem zakonu, ne navaja zadostnega razloga, ki bi utemeljeval poseg v pravico do referendumskega odločanja. Neustavni del veljavnega zakona bi bilo po oceni sodišča možno odpraviti z novelo brez spremembe drugih temeljih elementov pokojninskega sistema, je dejala sodnica poročevalka Etelka Korpič Horvat.

Referendum o pokojninski reformi bo, so odločili ustavni sodniki.
Referendum o pokojninski reformi bo, so odločili ustavni sodniki. FOTO: Reuters

Pravico volivk in volivcev, da o zakonu odločijo na referendumu, je mogoče omejiti le, če je nujno za zavarovanje druge ustavne vrednote, katere kršitev že obstaja in jo je zato z novo zakonsko ureditvijo treba odpraviti. V pravico do referenduma bi ustavno sodišče v obravnavanem primeru torej lahko poseglo le, če bi bila veljavna zakonska ureditev sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja očitno protiustavna že v času odločanja ustavnega sodišča ter bi bila njena nadomestitev z novim pokojninskim zakonom nujna za odpravo protiustavnega stanja.

V danem primeru pa državnemu zboru ni uspelo izkazati, da veljavna zakonska ureditev pokojninskega in invalidskega zavarovanja že danes očitno posega v pravico do socialne varnosti iz 50. člena ustave in da je zato uveljavitev njenih sprememb z novim zakonom nujna iz ustavnopravnih razlogov. Državni zbor in vlada sicer po navedbah sodišča lahko utemeljita, da so spremembe pokojninskega sistema v prihodnosti potrebne ali celo nujne iz makroekonomskih, javnofinančnih ali demografskih razlogov, saj je to v njuni pristojnosti in odgovornosti.

Ustavnopravno pa ti razlogi niso merljivi in jih prav zato ustavno sodišče pri svoji presoji ne more upoštevati in tudi ne sme ocenjevati njihove utemeljenosti. Ustavno sodišče zato navaja, da ne more ugotoviti, da je veljavni pokojninski zakon že danes protiustaven samo zato, ker ga v prihodnosti zaradi zunajustavnih razlogov morda ne bo več mogoče izvajati. Zgolj zaradi vprašanj primernosti, koristnosti ali potrebnosti nove zakonske ureditve z novim pokojninskim zakonom prepoved referenduma ne pride v poštev, opozarjajo ustavni sodniki.

"Prav o teh vprašanjih se bo lahko odločalo na referendumu, tako da bodo za sprejemanje potrebnih ukrepov nosili odgovornost poleg državnega zbora in vlade tudi predlagatelj referenduma ter volivke in volivci, ki bodo o tem dokončno odločili," je pojasnil predsednik sodišča Ernest Petrič.

ZSSS: 4,5 milijona evrov škode za proračun

Če referenduma ne bi bilo, bi zakon o pokojninah začel veljati s 1. julijem. Referendum bi lahko po nekaterih ocenah izvedli maja.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, ''s katero so onemogočili poskus Pahorjeve vlade, da bi s prepovedjo referenduma o pokojninski reformi izločila ljudi od sprejemanja odločitev, ki pomembno vplivajo na njihov materialni in socialni položaj. Vladna koalicija v državnem zboru je naredila 4,5 milijona evrov škode proračunu, saj je s postopkom pred ustavnim sodiščem prispevala k temu, da bosta referenduma o pokojninski reformi in zakonu o malem delu potekala ločeno. Na ta način je Pahorjeva vlada račun za svoj strah pred ljudmi poslala ljudem, ki bodo z davki plačali njen poskus zaobiti ustavno določbo, po kateri ima v Sloveniji oblast ljudstvo.''

Protesti sindikatov decembra lani
Protesti sindikatov decembra lani FOTO: Blaž Garbajs
Dana je možnost, da se ljudje na referendumu odločajo o tako pomembni stvari kot je pokojninska reforma. Samo o pomembnih stvareh je namreč prav, da se odloča na referendumih. / ... / V bistvu gre za reforme, ki so posledica izrazito piarovske vlade in politikov do Sarkozyja in Merklove. Reforme, ki so potrebne v Sloveniji, so potrebne morebiti drugačne, upoštevajoč razmere pri nas. Dušan Semolič

Prvi sindikalist Dušan Semolič opozarja, da za evforijo sedaj ni časa in ta ni na mestu. Sindikate namreč čaka še dolga in težka pot, prav tako pa so "veliki realisti" glede tega, kar še morajo doživeti do referenduma, katerega izida pa ni želel napovedati. Vlado morajo namreč kot nasprotnika "jemati resno in je ne smejo podcenjevati, saj imajo v rokah kapital in številne medije. Zato spopad ne bo preprost." Sindikati pa upajo, da imajo "večino ljudi" na svoji strani.

Sindikati so zbrali že več kot 40.000 podpisov za referendum o pokojninski reformi, po njegovih besedah bodo podpise zbirali le še nekaj dni.

Pahor vztraja, da je pokojninska reforma pravična, in opozarja, da bi bilo korenitejšo reformo v prihodnje še težje sprejeti.
Pahor vztraja, da je pokojninska reforma pravična, in opozarja, da bi bilo korenitejšo reformo v prihodnje še težje sprejeti. FOTO: Damjan Žibert

Svetlik: Možni so trije scenariji

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je napovedal, da bodo spoštovali odločitev ustavnega sodišča, Ustavno sodišče se je odločilo dati prednost svobodi odločanja, pravi minister in izraža upanje, da bo ta svoboda na referendumu odgovorno uporabljena.

"Zato je pred nami izjemno zahtevna naloga, da državljane Slovenije, ki še niso prepričani o tem, prepričamo o nujnosti in koristnosti, ki jih prinaša novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ter da jih opozorimo na nevarnosti sedanje ureditve," je na novinarski konferenci dejal minister Svetlik.

Poudaril je, da novi pokojninski zakon več kot četrtini državljanov, ki so upokojeni, za naslednje desetletje in pol zagotavlja boljše usklajevanje pokojnin od sedanjega. Po njegovih besedah je bila zadnja uskladitev za večino upokojencev na ravni 0,4 odstotne točke. Če bi veljal novi zakon, pa bi bila na ravni nekaj čez eno odstotno točko.

Druga četrtina državljanov, ki se bo v tem obdobju upokojevala, pa lahko po njegovih besedah ob uveljavitvi novega zakona računa na bistveno višje pokojnine, kot bi jih dobila po sedanji zakonodaji. Začetna pokojnina bi bila višja od sedem do 19 odstotkov, je navedel Svetlik. "Brez novega zakona se bodo pokojnine še naprej zniževale in bodo negotove," je še poudaril.

Sicer pa so po njegovih besedah tri možna nadaljevanja. Prva možnost je, da bi uspeli z uveljavitvijo pokojninske reforme in ob tem še vedno zmerno varčevali, torej zadrževali rast plač, pokojnin in socialnih transferov v približno istem obsegu kot v letih 2010 in 2011.

Če ta scenarij ne bi uspel, sledi neuveljavitev pokojninske reforme in "ostri varčevalni ukrepi". Če namreč pokojninska reforma ne bo uveljavljena, nas čaka dodatno varčevanje - za leto 2011 po zelo konservativni oceni ocenjeno na 274 milijonov evrov, vsako naslednje leto pa nekaj deset milijonov več, je opozoril.

"To pa med drugim lahko pomeni tudi zniževanje plač v javnem sektorju, zniževanje pokojnin, zniževanje ali celo ukinjanje socialnih transferov za posamezne kategorije prebivalstva, in seveda na drugi strani pomoč socialno najšibkejšim, ki jo bomo morali izdatneje zagotavljati," pravi minister Svetlik. Po njegovih besedah bo v tem primeru zelo verjetno sledil nov interventni zakon.

Če pa tudi tega scenarija ne bi uspeli uveljaviti, obstaja še tretja možnost. "Tega scenarija ne bi pisali sami, ampak po vzoru nekaterih evropskih držav skupaj s tistim, ki nam bodo narekovali verjetno združevanje prvega in drugega scenarija: ostre varčevalne ukrepe in obvezno pokojninsko reformo," je pojasnil minister.

Na GZS obžalujejo, da bodo o pokojninski reformi odločali volivci

Na Gospodarski zbornici Slovenije obžalujejo odločitev za pokojninski referendum. ''S tako odločitvijo postavlja Slovenijo v skoraj edinstven položaj na svetu. Le redkokje o tako pomembnem, sistemskem zakonu, ki ima tudi izrazite fiskalne učinke, odločajo neposredno volivci na voliščih.''

Opozarjajo, da se bodo na podlagi dolgoročnih projekcij odhodki pokojninske blagajne znatno povečali. Poudarjajo, da Slovenija v tem trenutku nujno potrebuje reformo pokojninskega sistema, ki bo lahko na dolgi rok zagotovila finančno vzdržnost in socialno varnost, s tem pa omogočila primerno pokojnino ter varno starost tudi naslednjim generacijam upokojencev.

V SLS so novi zakon o pokojninskem zavarovanju podprli.
V SLS so novi zakon o pokojninskem zavarovanju podprli. FOTO: Blaž Garbajs

V SDS so zadovoljni

Po besedah poslanca Franceta Cukjatija so v SDS zadovoljni, ker ustavno sodišče vsaj tokrat ni preprečilo referenduma. "Sklep o prepovedi referenduma sme namreč sprejemati 'le s tresočo roko' , kot menijo znani profesorji ustavnega prava. Zadovoljni smo torej s to odločitvijo, pa čeprav je bila očitno sprejeta pod vplivom javnosti oziroma sindikatov. Še bolj pa bi bili zadovoljni, če bi ustavno sodišče take odločitve sprejemalo po lastni presoji o nujnosti skrbnega varovanja temeljne ustavne pravice, pravice do referenduma. Torej tudi takrat, ko je pritisk vlade močnejši od pritiska javnosti."

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je pojasnil, da so bili "v LDS zagovorniki ustavne presoje referendumske pobude o ZPIZ, saj se nam zdi pomembna odprava vseh dvomov, ki jih v tej izjemno obsežni reformi ne sme biti. Odločitev ustavnih sodnikov spoštujemo, referendumu, ki je pred nami, pa je treba nameniti vso pozornost, saj pokojninska reforma presega dnevno politično diskusijo in celo generacije.'' V stranki so prepričani, da je bila odločitev za spremembo zakona pravilna, ''glede na demografske trende pa tudi neizogibna. Pravice današnjih upokojencev ne bodo oškodovane, reforma pa nam omogoča, da bomo pokojnine imeli tako danes delovno aktivni prebivalci kot tudi tisti, ki še niso stopili na pot samostojnosti. V referendumsko kampanjo se bomo vključili z dobro utemeljeno in aktivno podporo pokojninski reformi."

Predsednik SLS Radovan Žerjav je pričakoval odločitev za referendum. Po njegovem mnenju je prav, da je svoje mnenje o nekaterih pomislekih, ki so jih izrekali nekateri o možnih neustavnih posledicah v primeru zavrnitve Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, in v izogib vsakršnim dvomom o morebitnih neustavnih posledicah v tem primeru podalo jasno in glasno ustavno sodišče samo.

Poudarja, da je pravica do referenduma vsekakor ustavna pravica, ki se jo nikakor ne sme omejevati, ''kakor so v tem trenutku tudi vladne ideje na primer o uvedbi določenega kvoruma udeležbe volivcev, ki bi pomenil veljavnost rezultata referenduma''. Prepričan je, da je prav, da se zakon preveri pri ljudeh. ''Gre pa pri pokojninski reformi zagotovo za zelo pomembno stvar za prihodnost Slovenije, vzdržnost pokojninskega in javnofinančnega sistema ter s tem za možnost ohranitve dosedanje ravni blaginje ljudi, ki se lahko z zavrnitvijo te reforme precej poslabša,'' pravi. Poslanci SLS so sicer podprli sprejem zakona.

Odločba
Pritrdilno ločeno mnenje sodnika Mitja Deisingerja
Pritrdilno ločeno mnenje sodnice Etelke Korpic Horvat
Pritrdilno ločeno mnenje sodnika Ernesta Petriča
Pritrdilno ločeno mnenje sodnika Jana Zobca
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (426)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User482693
15. 03. 2011 20.20
nikhrast 15.03.2011, 14:56 4 Zdaj se vidi kako površno je bila napisana ustava, o finančnih zadevah sploh ne bi smeli imeti referndume. Nobena parlamentarna demokracija nima referendume o finančnih zadevah, vlada sigurno pade pri financah, vprašanje je pravzaprav zakaj imamo potem parlament če ta ne odgovarja. V slučaju problemov, kdo bo odgovarjal, volivci, seveda ne, samo malo poglejte komentarje, večina še vedno misli da živi v komunizmu, sploh ne razume da najprej pride kapital potem pa sociala. Jugoslavija je bankrotirala, komunizem je propadel, po svetu se ljudje obračajo na desno, v Sloveniji pa folk še vedno misli da bo država poskrbela za nje. Obup. a si ti na pravem mestu?najprej kapital pol sociala. a se teb blede?tile, kteri to predlagajo so kapital odnesl, sedaj pa po sociali udrihajo. da jih ni sramota.in ne, ni treba da država poskrbi zame, naj poskrbi da se bo redno plačvalo davke, in to vsi, brez izjem, naj poskrbi, da so krediti pokriti, da se ne krade. za to naj poskrbi, pa bomo za ostale stvari lahk sami skrbel. prav?dotlej pa naj mi ne hodijo s takimi ven...
User482693
15. 03. 2011 20.13
pupa_od_anbot 14.03.2011, 22:51 -10 major1: referendum naj plača Semulič, ki ni povedal nič drugega, kot, da delavci do 65 leta ne bodo mogli delat: v tekstilni, čevljarski (kar ji je še ostalo) ali težki fizikalci res ne, samo oni so začeli pred 25 letom delat a ne a ti si že začela delat?
Buena Vita
15. 03. 2011 19.04
ha,ha,ha na prašku in dogatih je veliko vladinih buksljev in prašek,he,he,he
srebrnibreg
15. 03. 2011 18.29
bajec 15.03.2011, 18:13 Meni se zdi, da ti ne bo treba delati do 65 leta, če boš imel 42 leti delovne dobe. Bodo pa imeli težave tisti, kateri gredo delat s 30 leti. Ampak tisti bodo v vsakem primeru nadrsali.
Ivc Janko
15. 03. 2011 18.13
Saj ne moreš verjeti kakšne komentarje lahko napišejo Slovenci. Ne razumem ali si levi ali desni delaš boš do 65. ali 67. leta po novem, nato pa pride teta Matilda in hopa. A se sploh zavedate kako je držati lopato pri 65. letih in delati vsaj 6. ur efektivno na dan. Če kdo od vas zmore mi se naj prosim javi in bomo naredili preizkus. Tukaj pridejo v poštev tisti z višjo ali visoko izobrazbo, ki se imajo za dokaj pametne in izobražene ljudi, pa ne vedo kakšno je življenje v resnici, vendar tudi tukaj moram nekatere izločiti ( da se razumemo tisti, ki je kdajkoli v življenju delal fizično delo vsaj nekaj let, se prekleto dobro zaveda kako se zasluži beli kruh, katerega je pa res težje zaslužiti iz dneva v dan)Sicer pa ne vem zakaj Pahor razlaga da se bodo borili kot levi, saj že zdavnaj vemo, da so levi in da imajo dve levi roki, saj to presneto dobro občutimo na lastni koži iz dneva v dan. Ne razumem njihove hvale, jaz bi na njegovem mestu modro molčal in čimprej priznal da nisem kos nalogi , ter se potihem umaknil iz fotelja in zaživel normalno levo življenje.S tem bi naredil najmanj škode, ki je ne bo mogel nikdar popraviti, četudi bi imel toliko življenj kot mačka. Oh teh pa ne more imeti če pa je lev.
srebrnibreg
15. 03. 2011 17.38
Mi je čisto vse eno kako se bo razpletlo, ker sem šel hitro delat in ne bom imel težav z leti. Marsikdo od nasprotnikov reforme bo pa pošteno pihal, ko bo v penziji.
prašek
15. 03. 2011 16.57
»Se samo meni zdi, da predvsem desničarji živijo in mislijo tako kot omenjaš.« Nisi ravno osamljen, več nas je takšnih !!!!!!!!1
srebrnibreg
15. 03. 2011 16.22
nikhrast15.03.2011, 14:56 Jugoslavija je bankrotirala, komunizem je propadel, po svetu se ljudje obračajo na desno, v Sloveniji pa folk še vedno misli da bo država poskrbela za nje. Obup. Odlično povedano. Se samo meni zdi, da predvsem desničarji živijo in mislijo tako kot omenjaš.
nikhrast
15. 03. 2011 14.56
Zdaj se vidi kako površno je bila napisana ustava, o finančnih zadevah sploh ne bi smeli imeti referndume. Nobena parlamentarna demokracija nima referendume o finančnih zadevah, vlada sigurno pade pri financah, vprašanje je pravzaprav zakaj imamo potem parlament če ta ne odgovarja. V slučaju problemov, kdo bo odgovarjal, volivci, seveda ne, samo malo poglejte komentarje, večina še vedno misli da živi v komunizmu, sploh ne razume da najprej pride kapital potem pa sociala. Jugoslavija je bankrotirala, komunizem je propadel, po svetu se ljudje obračajo na desno, v Sloveniji pa folk še vedno misli da bo država poskrbela za nje. Obup.
User422514
15. 03. 2011 14.45
M-teorija 14.03.2011, 21:58 "SAMO RAZMREJE PLAČ MORA BITI PRAVIČNEJŠE! Osebno lahko delam do smtrti, če mi bodo dovolj dobro plačevali. Problem je v plači in ne v delovni dobi (razen izjem)." That'is the point. Pošteno plačilo.
prašek
15. 03. 2011 13.49
MiroF 15.03.2011, 13:45 Tudi ti razmišljaš o padcu vlade, o pokojninski reformi se ti pa še sanja ne !!
prašek
15. 03. 2011 13.47
plutto 15.03.2011, 13:45 To pomeni, da imaš slab predlog !!
User491854
15. 03. 2011 13.45
Mogoče pa bomo imeli protivladne demonstracije in bo vlada morala odstopiti...20 let škodljivega vladanja je več kot preveč !
User416084
15. 03. 2011 13.45
Prašek: Moj predlog,ne bi upošteval niti moj sosed,kaj šele vlada. Sizifovo delo!
prašek
15. 03. 2011 13.43
LaStellaRossa 15.03.2011, 13:39 O tem bomo pa odločali avgusta drugo leto !!
prašek
15. 03. 2011 13.42
plutto 15.03.2011, 13:40 Potem pa svoj predlog pošlji na vlado ....
User416084
15. 03. 2011 13.40
Pokojninska reforma mora bit,čimprej tem bolje... ampak ne ta ,ki so jo nam predstavili!!Ta bi nam prinesla več slabega kot dobrega.
User491854
15. 03. 2011 13.39
Tako kot je bil odstavljen Janša je potrebno odstaviti Pahorja ! Vsi so za odpis !
Danijel Fric
15. 03. 2011 13.39
bizgec laže samemu sebi, ta reforma je poguba za delovnega človeka
Danijel Fric
15. 03. 2011 13.38
REAKCIJA NEKDAJ R D E Č E G A "GOSPODA" PAHORJA JE ŠLA ZA MOJ OKUS MALO PREDALEČ, KOMU -LE GROZI ŽE V NAPREJ ?SVOJEMU IZMUČENEMU PREVARANEMU DO KRAJA IZMOLŽENEMU LJUDSTVU?. NE MISLI GA UPOŠTEVAT. SE BOJI NJEGOVE VOLJE!? POKAZAL JE KOMU ZVESTO SLUŽI IN DAJE SVOJE NAGLE NEPREMIŠLJENE OBLJUBE. SVOJIM EVROPSKIM IN AMERIŠKIM GOSPODARJEM, PO HLAPČEVSKVO. POZABLJA, DA IMA LAČNO PREVARANO IZMOZGANO RAJO, DRŽAVO V RAZSULU, KI JO NA TEM "VLAKU" NE POTREBUJEJO IN ŠE VEČ NE ZAVEDA SE ,DA NAS VEČINA NOČE IN NE GRE NA TA VLAK NE S TEM VODIČEM IN NE S TO OPRAVO, ENOSTAVNO NOČEMO. ZAKAJ? NAJ SE OZRE NAZAJ IN SE ENKRAT ZAVE, DA JE TO VLADANJE EN SAM VELIK FIJASKO. VSAK NJEGOV POSKUS "BOJ LEVA" (ZDRAVSTVO, ŠOLSTVO,BIROKRACIJA , POLICIJA) ČESAR KOLI SE JE LOTIL PREDVSEM PA V TUJINI DOMA SMO VSEGA HUDEGA VAJENI. VSE OD TAM SMO POSPREMILI Z RDEČICO NA OBRAZU IN MEŠANIMI OBČUTKI. VOLJI LASTNIH LJUDI SE V AFEKTU NAPOVEDUJE LEVJI BOJ. KAJ TO POMENI ZAMENJAVO NARODA ? ALI NA SILO UPELJATI VOLJO KI JE NE MARAMO. ZBUDITE SE IN VPRAŠAJTE KDO VAM JE DAL TA MANDAT. KJE JE BILO TOLEVJE SRCE KO JE BILO TREBA NAPASTI AKTERJE TEGA KAR DANES IMAMO, V HLAČAH ALI JE TO SRCE BILO, TO LEVJE SRCE LE ZA OŽJE INTERESE IN PRIJATELJE. NE GLEDE NA VSE ŽRTVE. SAMA DRŽAVA JE Z LASTNIŠTVOM IN SOLASTNIŠTVOM BILA "LEP" VZOR IN DAJALA TIHO PODPORO SOLASTNIKOM PRIPELJALA NAS JE V TO STANJE KJER SMO. S SVOJIM VZOROM IN POTUHO. KJE JE BILO TU LEVJE RJOVENJE KO SE JE TRGALA CEFRALA TA UBOGA KURA NA KOSCE SE VPRAŠAM. NAROD JE PRIDNO DELAL PRENAŠAL PO POL LETA NEIZPLAČANIH PLAČ, ZA KOGA DA GA ČAKA MIZERIJA IN SMRT OD GLADI. ZNAŠANJE NAD MALIMI LJUDMI, KI SE JIM JE JEMALO IZ UST IN SE ŠE VEDNO TO POČETJE NADALJUJE. PO NJEGOVEM JE TO POTREBNO, DA BODO GOSPODARJI V TUJINI ZADOVOLJNI IN DOMA ŠE BOLJ BLAŽENO NAKLADALI SVOJE MALHE. DO SEDAJ SO SE VAŠI LEVJI BOJI KONČALI KOT PAPIRNATI LEVČKI IN TUDI TA OBLJUBLJENI BOJ SE BO TAKO KONČAL. NA TISTI VLAK PA KAR VSTOPITE "GOSPODA" NOČEM IN VEČINA SE NOČEMO VOZITI TAM V TRETJEM RAZREDU ALI CELO MED PRTLJAGO. NA TA VLAK BOMO STOPILI KO BOMO TAKO OPREMLJENI IN OBLEČENI TAKO KOT TILE NA TEM VLAKU., KI SE ŽE VOZIJO. ČE JE TA EVROPA V SKRBEH ZA EVRO NAPRAM NAS? IM GLADKO POVEJMO, DA GA TA OFUZANA KURA NE BO NE DOL POTOLKLA IN NE GOR PODPRLA , KER JE PREPROSTO NIMA S KOM IN S ČIM. ZA ENO MALO VEČJO LONDONSKO OBČINO NAS JE VSEH SKUPAJ. EVROPA SAMO HOČE OD NAS, DA SE OBNAŠAMO TAKO KOT OB V STOPU S TA ZADNJO NAPREJ IN NAJ JO ŠE KAR NAPREJ MOLIMO EVROPI POD NOS IN SICER V NAMEN ČE SE PAČ V EVROPI KOMU ZAHOČE. SAJ VESTE KAJ MISLIM. NAJ PAČ OPRAVI POGLEJMO TRENUTNE TEŽNJE NA MEJI ITALIJA IN NJIHOVI NAKUPI TE RODNE GRUDE, ŠE NE REŠEN PRIMER S HRVATSKO, AVSTRIJSKO KRATENJE S POGODBO ZAGOTOVLJENIH PRAVIC RAJA JE TU PREPUŠČENA NA MILOST IN NE MILOST, KAJ BI TO? TO NI VREDNO LEVJEGA BOJA.. VAŽNO JE, DA SE TAKOJ SKOČI NA VLAK, ENI V FRAKU DRUGI V CAPAH NA VLAKU. POTEZE TE VLADE SE MI NAŽALOST ZDIJO ZALETAVE NEPOVEZANE RAZTREŠENE, KOT TEKANJE KURE BREZ GLAVE KAMOR KOLI PRILETI PUSTI RDEČO PACKO DOKLER NE IZKRVAVI, OMAGA IN SE JO POPARI OSKUBI IN POJE. TOREJ ŽELEL BI SI IN VEČINA TUDI,VLADO, KI NE PANIČARI ,KI POSKRBI ZA VSE SVOJE LJUDI ENAKO, POŠTENO. UREDI NAJ PRAVNO DRŽAVO, SODSTVO, ORGANE PREGONA IN DAVČNO UPRAVO, INŠPEKTORSKE SLUŽBE. POSKRBELA NAJ BI DA SE NAGRABLJENO VRNE TAM KOMOR PRIPADA. VENDAR V VSEH PONUJENIH OPCIJAH NA TRENUTNIH POLITIČNIH POLICAH JZ TAKE NE VIDIM PREDVSEM PA NE V TRENUTNI OPSTOJEČI. FRANKO JURI JE OMENJAL NEKO TEHNIČNO VLADO. NO JA NE ZA DOLGO!? JA TO JE ŠE ZADNJA BILKA PA SO GA TAKOJ PODUČILI, DA NE MISLI KOT GLAVA,. JA TO JE STRANKARSKA DEMOKRACIJA TI SKUPKI ENOUMLJA. STREMIMO K TEMU, DA SE TA MORA ENKRAT NEHA. DAJMO DRŽAVO V ROKE NEOBREMENJENIM NOVIM LJUDEM. TISTI VLAK NE BO ODŠEL IZ EVROPE NIKAMOR BO ŠE VEDNO KROŽIL PO EVROPI. KO BOMO UREJENI IN PRIPRAVLLJENI IN S POKONČNO GLAVO BOMO PA STOPILI NANJ, BREZ LEVJEGA RJOVENJA!