Predstavniki sindikatov so danes izrazili razočaranje nad "ignoranco vlade". Ta se na njihove predloge za izhod iz krize, posredovane pred 14 dnevi, ni odzvala, kaj šele, da bi jih povabila na sestanek. Socialnemu dialogu se ne želijo odpovedati, a opozarjajo, da jih ne gre podcenjevati. Med drugim zahtevajo takojšnjo uvedbo davčnih blagajn.
Predstavniki reprezentativnih sindikalnih central so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnili, da na njihov dokument Nova pogodba med delom in kapitalom za izhod iz krize z vladne strani ni bilo nobenega odgovora in da na tak način ne bo izhoda iz krize.
Kot so spomnili, sta tako delodajalska kot delojemalska stran predloge za izhod iz krize pripravili prav na poziv vlade. V tej luči se bojijo, da je socialni dialog dosegel dno, da je zgolj še maska in da se sindikate zlorablja, da bi se pokazalo, da socialno dogovarjanje poteka, medtem ko pri odločitvah v resnici ne morejo sodelovati. Vlada naj bi namreč svoj seznam ukrepov predstavila prihodnji teden.
Socialnemu dialogu se v sindikalnih centralah ne morejo odpovedati, ocenili pa so, da so njihovi ukrepi glede na razvoj dogodkov le še vprašanje časa. Oblasti so zato posvarili, naj jih ne podcenjujejo.
Danes so ponovili več svojih predlogov. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je poudaril, da zahtevajo takojšnjo uvedbo davčnih blagajn, saj da virtualne davčne blagajne, skladno s katerimi zavezanci za davek od 1. julija ne smejo več uporabljati računalniškega programa, ki omogoča brisanje računov, zagotovo niso dovolj.
Poleg tega je Semolič zahteval takojšen spopad z davčnimi oazami, znova pa se je zavzel tudi za zvišanje stopnje davka na dohodek pravnih oseb, večjo transparentnost pri skupnih javnih naročilih in ukrepe za boljše črpanje evropskih sredstev.
Država mora prevzeti vlogo investitorja in zagnati infrastrukturne projekte, je menil predsednik Slovenske zveze sindikatov Alternativa Zdenko Lorber, ki je zgrožen, da je vlada projekt drugega tira Divača–Koper, v katerega je bilo vloženih že ogromno milijonov, "obsodila na smrt".
Sosednje države, denimo Avstrija, ogromno vlagajo v infrastrukturo, zato nas lahko transportne poti obidejo, kar bo prizadelo Slovenske železnice in Luko Koper, je Lorberja dopolnil Franc Zupanc iz Zveze delavskih sindikatov Slovenije – Solidarnost.
V slovenski družbi še vedno ne razumemo, za kaj gre, pa je dejal predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi. Po njegovih besedah gredo predlogi sindikatov v smeri večje urejenosti družbe, medtem ko se država spopada s korupcijo še vedno ni lotila, privatizacijo pa vodi netransparentno, tako da državna podjetja ponuja kot na "nekakšnih tržnicah".
Ob tej priložnosti so sindikalisti posvarili tudi pred spreminjanjem zakona o Slovenskem državnem holdingu. Kot kaže, bo ta prenovljen tako, da bo vse člane nadzornega sveta holdinga predlagala vlada. Delojemalska stran pričakuje, da bo med nadzorniki tudi predstavnik delavcev. Ta tema bo sindikate zagotovo združila, so napovedali.
Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen je bil kritičen, ker so v Sloveniji "socialni podpiranci" tisti, ki so zakrivili krizo, ker ne vračajo posojil, medtem ko breme reševanja nosi najnižji sloj. Družba mora biti pravičnejša, v ospredje je treba postaviti človeka, je pozval.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je ponovil, da premierka Alenka Bratušek vodi diametralno nasprotno politiko od tiste, ki jo je obljubljala ob nastopu mandata. Slovenija si ne more več privoščiti trenda upadanja, je dejal. Vlada se mora po njegovih besedah pošteno opredeliti tako do predlogov delodajalcev kot sindikatov, saj da bo mogoče kaj narediti le, če bodo "pozicije čiste".
Pod Novo pogodbo med delom in kapitalom za izhod iz krize se je podpisalo osem sindikalnih central, poleg omenjenih, katerih predstavniki so se udeležili današnje novinarske konference, še Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost in Zveza reprezentativnih sindikatov Slovenije.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.