Pogajalska skupina sindikatov javnega sektorja od vlade zahteva, da se na pogajanjih za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor začne pogajati po posameznih členih, kot to zahteva poslovnik. Minister za javno upravo Gregor Virant pa naj z udeležbo na pogajanjih zagotovi vladni pogajalski skupini ustrezna pooblastila, je sporočil vodja sindikalne pogajalske skupine Bojan Hribar.
Sindikalna pogajalska skupina pričakuje, da bo vlada po sindikalni zavrnitvi predloga o predčasni uveljavitvi novega plačnega sistema za funkcionarje javno pojasnila, kaj pomeni tako imenovani plan B. Sindikate namreč skrbi izjava ministra Viranta, da ima vlada za uveljavitev novega plačnega sistema pripravljen tudi tako imenovani plan B.
Sindikalna stran ugotavlja, da so pooblastila vladne pogajalske skupine zelo omejena, ker na pogajanjih ne odgovarja na sindikalne predloge. Čeprav poslovnik pogajanj določa, da se strani pogajata po posameznih členih, se vladna stran temu izmika. Pogajanja za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor so v zadnjih tednih zašla v slepo ulico.
Pogajalska skupina sindikatov javnega sektorja ugotavlja, da vladna stran pogajanja zavlačuje z vedno novimi zapleti okrog zapisnikov in z zahtevami, ki s pogajanji nimajo neposredne povezave. Pogajalska skupina sindikatov ocenjuje, da vlada nima več volje, da bi pogajanja pripeljali do uspešnega konca. To se najbolj izrazito kaže v dejstvu, da vladna stran ni pripravljena sprejemati kompromisnih predlogov, ki so bistveni za uspešnost pogajanj, navaja Hribar.
Irgl: Čigav varuh je Hanžek?
Poslanka SDS Eva Irgl se je odzvala na besede varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka o vladnih reformah in protestih sindikatov. Hanžek se v zadnjem obdobju pogosto javno odziva, vendar ni jasno ali v imenu institucije varuha ali kot civilna oseba, meni Irglova. Hanžek ima po njenem mnenju legitimno pravico, da podaja svoje mnenje, vendar pa se "pojavlja občutek, da tega ne počne iz želje po izboljšanju socialnega položaja potrebnih pomoči, temveč so njegove izjave predvsem politične".
Varuh bi moral po njenem mnenju delovati v skladu s svojimi pristojnostmi in svojo funkcijo opravljati ne glede na politično obarvanost, zato bi moral bi biti varuh vseh in ne samo nekaterih. Zavrnila je navedbe Hanžka, da je oblika predstavljanja reform takšna, da temeljijo na verjetju in ne na argumentiranju, kar je po njenem mnenju smešno. Vlada je namreč sprejela okvir gospodarskih in socialnih reform z argumenti, zakaj so potrebne. Večkrat je bilo javno predstavljeno, kako bodo reforme pripomogle k večji blaginji, večjemu številu bolj varnih delovnih mest in se tem posledično tudi k boljšemu standardu, pojasnjuje Irglova.
Prepričana je, da so sindikati tisti, ki niso argumentirano nastopili proti reformam, temveč so zaradi političnih vzgibov odšli na ulice. Po njenem mnenju nekateri stavkajoči sploh niso vedeli, proti čemu demonstrirajo in kaj je pravzaprav njihov namen.