Pred poslopjem državnega zbora se je zbralo nekaj sto sindikalnih predstavnikov. Z glasnim vzklikanjem in žvižgi so protestirali proti predlogoma pokojninske reforme in zakona o malem delu. Poslance so pozivali, naj predlogov ne uvrstijo na dnevni red zasedanja, a so bili pri tem neuspešni. DZ je namreč sklenil, da predloga ostajata na dnevnem redu.
Sindikati prepričani, da predloga vodita v revščino vse generacije
Sindikati so prepričani, da vlada ponuja mladim malo delo brez realnih možnosti za pokojnino, malo delo z manj pravic in manj plačila ter pokojnine, ki bodo ob tri leta daljši delovni aktivnosti enake ali celo nižje kot zdaj. "Ali res mislijo, da bomo tiho?" sprašujejo.
"Ne skrbijo nas tisti, ki bodo lahko izpolnili ostrejše pogoje. Skrbijo nas tisti, ki jih zaradi težkih delovnih razmer in slabega zdravstvenega stanja ne bodo mogli," opozarja predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Semolič je poudaril, da se želi znova varčevati na delavcih in da se rešuje tiste, ki so to krizo zakuhali.
Tako kot v vseh sindikalnih centralah tudi v Pergamu menijo, da je nesprejemljivo, da bo na trgu dela začelo prevladovati malo delo. Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je poslance pozval, da naj ne glasujejo za novi zakon, in dodal, da sta v nasprotnem primeru mogoča referendum in vsesplošna stavka. Izrazil je upanje, da bo vlada vendarle prisluhnila njihovim argumentom. Dodaja, da so razmere v Sloveniji nemogoče, ukrepi pa se izvajajo na "plečih delavcev“. Glede potez vlade je Rebolj v oddaji 24UR OB ENIH dejal naslednje: "Ali naj se pogovarja ali pa naj odstopi.“
"Danes smo prišli opozorit poslance DZ, da jim je vlada v odločanje poslala revščino. Če bodo sprejeli zakone, ki jih je Pahorjeva vlada poslala, bodo v še večjo revščino pahnili nižji in srednji sloj ljudi. Ti zakoni pomenijo nadaljnje bogatenje ozkega sloja elite in večjo revščino za ostale, tudi za upokojence. Ti namreč ne vedo, da jim je vlada v pokojninski reformi črtala varstveni dodatek. Napotujejo jih na socialne pomoči, država pa se nato pojavi kot upnica ter umrlim jemlje te denar nazaj,“ je bil kritičen sekretar ZSSS Milan Utroša.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je dejal, da vlada očitno želi izpeljati pokojninsko reformo na silo. "Toda sila rodi silo," opozarja.
'Pogojev številni delavci ne bodo mogli izpolniti'
Predlog pokojninske reforme zaostruje pogoje za upokojitev in sindikati opozarjajo, da jih številni delavci ne bodo mogli izpolniti. Tako se starostna meja za starostno upokojitev postopoma za oba spola zvišuje na 65 let. Brez odbitkov se bodo sicer lahko upokojili tudi mlajši, tako moški pri 60 letih in ženske pri 58 letih starosti, vendar bodo morali imeti hkrati moški postopno 43 in ženske 41 let pokojninske dobe.
Sindikati vztrajajo, da mora biti tri leta krajša pokojninska doba, torej 40 let za moške in 38 za ženske, dovolj za upokojitev brez odbitkov. "Nove generacije so ujetnice nestalnih in nekakovostnih zaposlitev, kar pomeni, da je pogoj 43 let pokojninske dobe zanje praktično nedosegljiv," opozarjajo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.
Poslanci naj bi predlog pokojninske reforme obravnavali v torek, prav tako pa naj bi še v tem tednu prišel na vrsto tudi predlog zakona o malem delu.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.