
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik ter minister za civilne zadeve Bosne in Hercegovine Sredoje Nović sta danes na Brdu pri Kranju podpisala sporazum o zaposlovanju državljanov BiH v Sloveniji.
Ministra obeh držav sta po podpisu dejala, da sporazum celovito ureja pogoje in postopke zaposlovanja oziroma sezonskega zaposlovanja migrantskih delavcev v Sloveniji.
Svetlik je ob tem dejal: "S tem sporazumom želimo z BiH, ki je naša največja partnerica na področju zaposlovanja in s katero imamo trenutno izmenjavo okrog 38.000 delavcev, urediti zaposlovanje tako, da bo v korist obema državama, predvsem pa v korist delavcem".
Pojasnil je, da sporazum ureja postopek zaposlovanja po uradni poti, prek agencije oziroma zavoda za zaposlovanje in ne več po tako imenovanih neformalnih mrežah. Zavodi za zaposlovanje bodo tako tista institucija, ki bo posredovala delovna mesta in delavce, ki se bodo tako lahko tudi predhodno seznanili z delodajalci. Hkrati sporazum ureja vse postopke pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo in za vračanje delavcev v domovino.
Tudi minister za civilne zadeve v BiH Srdoje Nović je prepričan, da sporazum utrjuje pravice njihovih državljanov in delavcev, ki s tem veliko pridobijo. "Delodajalci bodo imeli večjo zakonsko obvezo, da spoštujejo vse pravice, ki pripadajo zaposlenim," je prepričan Nović, ki meni, da se bo zmanjšalo ilegalno zaposlovanje.
Nović je zadovoljen, da so sporazum uskladili razmeroma hitro, sedaj pa pričakuje, da ga bodo agencije za zaposlovanje tako v Sloveniji kot v BiH lahko hitro implementirale. "Mi bomo storili vse, da se ne glede na notranje težave, s katerimi se sooča BiH, sporazum čim prej implementira," je obljubil.
Ministra sta odgovorila tudi na kritike sindikatov
Iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so sicer že pred podpisom sporazuma poslali protestno pismo. Motilo jih je določilo, ki govori o tem, da se delavcu migrantu, ki prihaja iz BiH, po preteku delovnega dovoljenja za tri leta sicer omogoči vrnitev v državo zaposlitve, vendar šele po šestih mesecih. To bi namreč delavcu onemogočilo, da pridobi stalno bivanje v Sloveniji, saj je pogoj za pridobitev stalnega bivanja, da je delavec vsaj pet let v državi. Po Zakonu o tujcih delavec državo vmes lahko zapusti, a ne za več kot šest mesecev.
Ob podpisu je Svetlik pojasnil, da sporazum natančno opredeljuje, da po treh letih vsak delavec, ki ima delo za naprej, lahko ostane v Sloveniji in podaljša delovno dovoljenje ter pridobi pogoj za stalno nastanitev. Nović pa je dodal, da je mogoče sporazum, če bi se izkazalo za potrebno, tudi spremeniti.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik in minister za civilne zadeve BiH Sredoje Nović sta sporazum podpisala ob 11.30 na Brdu pri Kranju.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.