sindikati negospodarstva nezadovoljni s predlogom zakona o sistemu plač
O morebitnem nadaljevanju usklajevanj pa se bosta koordinacija sindikatov negospodarskih dejavnosti in vlada dogovorili naknadno je sporočila usklajevalna skupina koordinacije sindikatov negospodarstva za zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Po njenih besedah je vlada dala v zakonodajni postopek predlog zakona, ki se vsebinsko in oblikovno bistveno razlikuje od besedila, ki ga je dala v usklajevanje sindikatom.
Predmet usklajevanja je predlog zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki so ga sindikati negospodarskih dejavnosti prejeli od vlade 3. januarja letos. Pristali so na pospešeno usklajevanje, zato je vlada 17. januarja predlog zakona lahko sprejela in ga dala v zakonodajno proceduro. Vendar so sindikati v sprejetem predlogu opazili več kot 35 razlik in 16 novih členov v primerjavi z besedilom predloga, ki jim ga je vlada dala v usklajevanje.
Sindikati razumejo dejanje vlade kot izigravanje socialnega partnerstva, podcenjevanje sindikatov, kršenje evropskih socialnih listin ter necivilizacijsko in nedemokratično ravnanje, je koordinacija sindikatov negospodarstva zapisala v sporočilu za javnost. Proti opisanemu ravnanju ostro protestirajo. Pozvali bodo DZ, da v postopku sprejemanja zakona upošteva, da predlog zakona ni usklajen s socialnimi partnerji, od vlade pa zahtevajo pojasnilo.
SKEM se bo v primeru neuspešnih pogajanj pridružil splošni stavki
Sindikat kovinske, elektro in metalurške industrije (SKEM) Neodvisnost se bo v primeru neuspešnega rezultata pogajanj o povečanju izhodiščnih plač po tarifni prilogi h kolektivni pogodbi dejavnosti pridružil splošni stavki napovedani za torek, 30. januarja pred poslopjem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS. Neodvisnost še vedno vztraja pri zahtevi po 15-odstotnem povečanju izhodiščnih plač, kar je usklajeno tudi z ostalimi sindikati dejavnosti.
V dejavnosti elektroindustrije, kovinske industrije in kovinskih materialov so za trenutno približno 100.000 delavcev reprezentativni štirje sindikati, in sicer Sindikat kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI), SKEM Neodvisnost pri Konfederaciji novih sindikatov Slovenije, Sindikat kovinske industrije pri Neodvisnih sindikatih Slovenije ter Sindikat kovinske, elektroindustrije in elektronike v Konfederaciji sindikatov 90, vodja pogajalske skupine delojemalcev pa je Bogdan Ivanovič, ki je tudi član evropske komisije pri Evropski zvezi kovinarjev za kolektivno pogodbo.
Pogajalska skupina pojasnjuje, da Slovenijo k pravičnemu plačilu obvezuje leta 1999 sprejet zakon o ratifikaciji Evropske socialne listine, ki določa pravico do takšnega plačila, ki bo delavcem in njihovim družinam omogočil dostojen življenjski standard. Podobno pa opredeljuje tudi Nacionalni program socialnega varstva do leta 2005, ki ga je državni zbor sprejel leta 2000.
SKEI je splošno stavko pred poslopjem GZS napovedal, ker v dveletnih pogajanjih na področju tarifnega dela kolektivne pogodbe dejavnosti ni bilo napredka. Minuli četrtek so sicer slovenski kovinarji med potekom pogajanj predstavnikov delodajalcev in delavcev že pripravili opozorilni protestni shod v podporo pogajalskim izhodiščem SKEI, vendar takrat dogovor o povišanju izhodiščnih plač ni bil dosežen.