Sindikati so znova protestno zapustili pogajanja o predlogu zakona o delovnih razmerjih. Sindikati pojasnjujejo, da na pogajanjih ne želijo sodelovati, ker ta ne potekajo v duhu socialnega dialoga, za kar krivijo ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.
Sindikati želijo, da se najprej opredeli cilje zakona, in vztrajajo pri tem, da je novelo mogoče sprejeti le s soglasjem vseh socialnih partnerjev. Svoje zahteve so sindikati po besedah predsednika sindikalne centrale KNSS Neodvisnost Draga Lombarja posredovali tudi ministru Drobniču, vendar ta o njih danes ni želel razpravljati, zato so pogajanja zapustili. "Ne pristajamo na časovno omejitev mesec in pol, saj se pogajamo o zakonu, ki za nas predstavlja delavsko ustavo," je dejal Lombar. ''V zakonu se določajo plače, nadomestila, mi pa ne vemo niti, kakšna bo davčna politika,'' je pojasnil.
Sindikati ministru očitajo, da ta v pogajanjih ne nastopa kot minister za delo, ampak, kot je včeraj dejal Slavko Pungeršič iz Solidarnosti, kot "minister delodajalcev". "Minister pozablja, koga kot minister predstavlja. Predstavlja šibkejše, njegovi predlogi pa so včasih radikalnejši od delodajalskih," je dejal Lombar.
Drobnič: Beg pred odgovornostjo
Minister za delo je njihov odhod z pogajanj označil za "beg pred odgovornostjo". Pogajanja so zahtevna in zahtevajo veliko vztrajnosti, po drugi strani pa so priložnost za končni uspeh vseh, je poudaril.
Predlog sindikatov, da bi se postavil okvir dogovarjanja glede novele zakona o delovnih razmerjih, je moč razumeti kot način neprimernega manevriranja in zadrževanja, da se v Sloveniji ne bi zgodilo tisto, kar potrebujejo delodajalci, delojemalci in država, da bi odgovorila na izzive globalizacije, je povedal.
Glede očitkov, da je na strani delodajalcev, je povedal, da so nekatere predloge delodajalcev sprejeli, pretežni del pa zavrnili, tako da je ta pripomba "povsem neumestna". "Tiste rešitve, ki so dobre za vse, so prišle s strani delodajalcev; zagotovo jih bomo sprejeli," je poudaril. Ob tem je povedal, da je "v prvi vrsti zaščitnik tistih, ki so šibkejši, in za te se tudi dela spremembe".
Milič: Pričakovan, a ne moder odhod
Po mnenju generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije Sama Hribarja Miliča pa današnji odhod sindikatov s pogajanj "ni bil moder, ker se o procedurah in postopkih lahko še veliko dogovorimo". "Po drugi strani pa je bil pričakovan, ker oni doslej z isto vsebino, kot je v protokolu, ki so ga danes predlagali, niso uspeli pri socialnem sporazumu," je dejal ter napovedal, da bodo delodajalci svoj predlog glede zahtev sindikatov pripravili prihodnji teden.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.