Slovenija

Vlada sindikatom ponudila 738 milijonov manj, kot zahtevajo

Ljubljana, 23. 10. 2018 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/L.Š./D.L.
Komentarji
224

Vlada je sindikatom javnega sektorja predstavila svoj predlog za rešitev stavkovnih zahtev. Njena ponudba naj bi bila vredna 234 milijonov evrov, kar bi realizirali v treh letih. Sindikalne zahteve ta znesek precej presegajo, po vladnih ocenah naj bi bile vredne 972 milijonov evrov. Sindikati so predlog zavrnili.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Sindikati nadaljujejo s pogajanji
    02:02
    Iz SVETA: Sindikati nadaljujejo s pogajanji
  • Iz 24UR: 972 milijona evrov težke zahteve
    02:21
    Iz 24UR: 972 milijona evrov težke zahteve

Vlada je na zahteve sindikatov javnega sektorja odgovorila odgovorila s svojo ponudbo. Ta naj bi bila vredna 234 milijonov evrov, realizirali bi jo v treh letih. Sindikalne zahteve ta znesek precej presegajo, po vladnih ocenah naj bi bile vredne 972 milijonov evrov.

Kaj vlada ponuja?

Nov vladni predlog upošteva, da so bile v preteklosti plačne anomalije do 26. plačnega razreda že odpravljene, praktično vsem ostalim skupinam v javnem sektorju pa zagotavlja nekoliko višje plače, pravi vladni pogajalec Pogačar.

Po vladnem predlogu naj bi na istem ostali zaposleni do 26. plačnega razreda in pooblaščene uradne osebe, saj so jim plačne anomalije že odpravili. Zaposlenim nad 26. plačnim razredom naj bi dvignili plače za dva plačna razreda, razen skupini I (agencije, skladi), ki naj bi bili deležni dviga za en plačni razred. 

Za tri plačne razrede pa naj bi dvignili plače tistim z magisterijem znanosti, specializacijo po univerzitetni izobrazbi (oboje po prejšnjih programih) ter doktoratom znanosti. Iz zvišanja pa naj bi izvzeli zdravnike, ki so dosegli ločen dogovor z vlado, funkcionarje, direktorje in ravnatelje.

Vlada naj bi predlagala postopno realizacijo dvigov, in sicer en plačni razred s 1. januarjem 2019, drugega s 1. januarjem 2020 in tretjega s 1. januarjem 2021.

En plačni razred višje naj bi bili za čas opravljanja te funkcije uvrščeni tudi razredniki v šolah. Ta del bi stopil v veljavo s 1. januarjem 2021, enako velja za širitev kariernega razpona v vzgoji in izobraževanju.

V zameno pa naj bi vlada predlagala tudi, da ukrep zamika pravice do izplačila napredovanj z aprila na december, ki bi prihodnje leto prenehal veljati, postane trajen. Delovna uspešnost pa naj bi se po vladnem predlogu odmrznila s 1. oktobrom 2020, in ne s 1. januarjem 2019.

Vlada pričakuje, da bi bile s sklenitvijo stavkovnih sporazumov izpolnjene vse njene obveznosti iz naslova odprave anomalij in primerljivosti z zdravniki.  

Sindikati ponudbo zavrnili

Po mnenju vodje Konfederacije sindikatov javnega sektorja Sviza Branimirja Štruklja je sicer ključno, kako se bo vlada odzvala na stavkovne zahteve sindikatov.
Po mnenju vodje Konfederacije sindikatov javnega sektorja Sviza Branimirja Štruklja je sicer ključno, kako se bo vlada odzvala na stavkovne zahteve sindikatov. FOTO: Aljoša Kravanja

Sindikati javnega sektorja so predlog zavrnili. Kot eno problematičnih točk pa so izpostavili, da vladni predlog v nasprotju s tistim iz marca ne predvideva dviga plač najslabše plačanih, torej tistih do 26. plačnega razreda. Vodja koordinacije stavkovnih odborov 16 sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek je poudaril, da je bila to ves čas ena od njihovih zahtev. To je po njegovih besedah ena ključnih, nikakor pa ne edina problematična točka v vladnem predlogu.

Tudi predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da jih je izrazito zmotilo, da v danes predstavljenem vladnem predlogu ni več povišanja plač za tiste z najnižjimi plačami. "To se mi zdi povsem nepotrebno in tudi najbolj problematično," je dejal.

Za Sviz je napovedal, da bodo vztrajali pri realizaciji vsega, kar je bilo na mizi spomladi ob prekinitvi pogajanj, in da se o specifičnih vprašanjih pogovarjajo ločeno. O tistem, kar je skupno vsem, pa so se še naprej pripravljeni pogajati skupaj.

Pogajanja z vladno stranjo se bodo nadaljevala v petek. 

600 milijonov nad izhodiščem

Vlada je pogajanja s sindikati javnega sektorja začela po tistem, ko je prejšnji teden sprejela izhodišča za pogajanja o razrešitvi stavkovnih zahtev. Sindikati sicer stopnjujejo svoje aktivnosti in za začetek decembra napovedujejo nov stavkovni val, če dogovora ne bo.

Vodja vladne pogajalske skupine Peter Pogačar je pojasnil, da predlogi, ki so jih do ponedeljka posredovali sindikati, bistveno, kar za okrog 600 milijonov evrov, presegajo finančni okvir 306 milijonov evrov. "Gre za znesek, o katerem se enostavno ne moremo sploh pogovarjati," je poudaril in dodal, da očitno marca le ni bilo vse dogovorjeno.

Zato so na vladni strani pripravili nov vsebinski predlog, ki upošteva, da so bile v preteklosti plačne anomalije do 26. plačnega razreda že odpravljene, praktično vsem ostalim skupinam v javnem sektorju pa zagotavlja nekoliko višje plače. Pri tem je Pogačar poudaril, da je to njihov prvi predlog in da se bodo s sindikati še pogajali.

Kar pa zadeva ločena pogajanja s policijskima sindikatoma - z njima se sestanejo v sredo - je povedal, da so na ločena pogajanja pristali, ker nobene stavkovne skupine ne morejo prisiliti v skupna pogajanja. 

Spomladi vlada ponujala 306 milijonov, zdaj le še 972 

Spomladi, pred prekinitvijo pogajanj zaradi odstopa takratnega premierja Mira Cerarja, je bila vladna stran za izpolnitev stavkovnih zahtev pripravljena ponuditi 306 milijonov evrov, kar bi se realiziralo postopno v treh letih.

Da aktualne ocene sindikalni zahtev ta znesek precej presegajo, je pripisati predvsem zahtevi po vrnitvi osmih odstotkov, ki so bili javnim uslužbencem z znižanjem vrednosti plačnih razredov vzeti z zakonom za uravnoteženje javnih financ leta 2012. Uresničitev te zahteve, ki naj bi jo postavljali predvsem v skupini Jakoba Počivavška, naj bi bila ocenjena na 367 milijonov evrov.

Ob omenjeni zahtevi naj bi tudi sindikati v zdravstvu zahtevali višje povišanje plač, za nekatere tudi za štiri plačne razrede, njihove zahteve pa so vezane še na različne dodatke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (224)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DSS
24. 10. 2018 19.05
+1
Nič jim dati. Če pa že pa odpuščanje, saj jih je itak preveč.
prinašalec2
24. 10. 2018 11.35
+6
Me samo zanima, kdaj bo narodu dovolj enkrat teh igric? Štos je še v tem, da itak ustreznega plačila ne dobijo tisti, ki tam res delajo (primer: med.sestre ipd.), da ne govorim o rcm. gasilcih, ki so zadnje čase dan in noč na delu, ampak se denar v glavnem porabi za funkcionarje, razne svetovalce in privilegirance....
KAPIBARA
24. 10. 2018 11.17
+9
Po vladnem predlogu naj bi na istem ostali zaposleni do 26. plačnega razreda in pooblaščene uradne osebe, saj so jim plačne anomalije že odpravili. Zaposlenim nad 26. plačnim razredom naj bi dvignili plače za dva plačna razreda, razen skupini I (agencije, skladi), ki naj bi bili deležni dviga za en plačni razred. - PA SAJ SO POVAMPIRJENI VAMPIRJI, "DO 26 ŽE ODPRAVILI ANOMALIJE"- ANOMALIJO IMAJO ONI V GLAVI !! OD 13 DO 26 MORAJO UREDITI !!
flatearth
24. 10. 2018 10.09
+7
Kaj potem bodo vrnili tisto kar so jim vzeli tudi ostalim državljanom ali samo javnim uslužbencem?
emilzapata
24. 10. 2018 09.57
+8
vsak ki dela npr. v šolstvu z otroki, dijaki, študenti, tudi v JU, bi moral po mojem pred nastopom te državne službe, ki ti zagotavlja kar soliden življenski standard brez krutih zakonitostih trga, nekaj let prej delati v realnem sektorju, da bi si jim vsaj malo sanjalo, kako se dohodek ustvarja, pa pri tem ne mislim v elektrto gospodarstvu, DArs-u, Telekomu in podobnih, kjer ljudje v svojem"znoju" dobijo velike plače za mešanje megle. Kaj naj neki učitelj ponudi svojim učencem, če ima na razpolago samo tisto, kar je sam prinesel iz šole, to pa ni zadosti za neko dodatno vrednost šolanja mladine,
mikpiki191
24. 10. 2018 09.45
+11
naj štrajkajo,samo naj bodo ti dnevi NEPLAČANI dnevi v službi,hitro bodo prenehali štrajkati
cirenij
24. 10. 2018 08.45
+19
Šarec, upajmo, da ne popuščaš. Če niso zadovoljni, še tega ne daj in jih nekam odpravi. Raja ti bo ploskala.Naj poiščejo notranje rezerve.
cirenij
24. 10. 2018 08.39
+13
Zakonsko prepovedat te stavke! Ker nič ne ustvarijo, samo molzejo. V glavnem, nekateri so izvzeti. Naj se znotraj reorganizirajo in pošlihtajo. Ostalo pa na trg dela ali na borzo, kot velja za ostale.
cirenij
24. 10. 2018 08.42
+18
Sem pred časom , v času uradnih ur, v sredo popoldne, na enem zavodu potreboval informacijo. Trije brezposelni so drgnili stole, pa se dolgo nihče ni zmenil zame. Končno se je enemu le pripeljalo, pa še to na silo.
rožarica
24. 10. 2018 08.39
+9
...pa saj ste vendar zblazneli...ubogi narod, ki dela
Castrum
24. 10. 2018 08.16
+4
V bistvu se mi Štrukelj smili. Kao bi on grmel, če bi bili kateri drugi na oblasti. Ajoj, to bi ga bilo slišat do Švedske. Ampak, ta koalicija je "njegova" in mora biti tiho, oziroma previden pri besedah. In to je hudo, zato se mi smili :-)
Julijann
24. 10. 2018 08.12
+17
Mislim, da smo ze prisli do tocke, ko mora en delavec v realnem sektorju delat za 6 ljudi ...ni cudno, da potem za tistega, ki "ustvarja" denar le tega zmanjka...se strinjam, da je tisti storitveni del JS premalo placan, ker vecji del mase poberejo meglomesavci...potem pa se je sploh prejsnja vlada trkala po prsih glede zmanjsanja nezaposlenosti...vsak naj pogleda kam so zaposlili te ljudi!..v storitveni del JS nic...polnijo se samo neke pisarne, da ze kar pokajo po sivih...pa saj kaj drugace tudi ni v se drzavnih podjetjih...Telekom,Elektro,SZ...zaposljujejo samo za pisarne, ljudi za dejansko delo, na terenu pa vse manj...za zelje sindikatov JS bi se torej spet mogli zadolzevati za slabo milijardo,kajti kot receno...realni sektor ne more pokrivati za njihovo maso plac...pa se dejmo se bolj pufat...ponavadi drzava to pocne., kadar zeli izboljsati infrastrukturo in podobno....mi smo pa le Slovenija, ki tega ne pozna,oz.ne zna pridobivat niti teh sredstev, ki so nam na voljo...
Justiceiscoming81
24. 10. 2018 07.51
+11
Mislim da bi mogli pol lenuhov v javem sektorju odpustit, pol bo pa dnarja ne za 700 miljonov ampak za par miljard... Pa glede na to da doprinos državi prinaša zasebni sektor , bi se mogl mal raji v javnem sektorju postavt po robu pa raznim Štrukjem in ostalim lenuhom, ki na račun zasebnega sektorja dvigajo plače javnemu sektorju... Jaz bi tud 500 eur višjo plačo, pa lohk sam sanjam o tem. Ne rečem, nekateri v javnem sektorju si zaslužijo višje plače, razni gasilci, reševalci in medicinske sestre,...
NoviceResnice
24. 10. 2018 07.45
+4
Vzet 500.000.000 za nedelavnost in nesposobnost
Mirhollio
23. 10. 2018 22.21
+21
Odvraten javni sektor. Pozabljajo kdo jih placuje. V realnem sektorju bi morali sluziti vsaj 30 procentov vec kot te pijavke. V tujini veljas, ce si javni usluubenec kot clovek brez vizije in posebnega namena, niso tako spostovani. Pri nas pa igrajo bohove. 30% jih naj odrezejo pa ostanek stalajo na druge pa reseno
Ata_Smrk
23. 10. 2018 22.18
-15
šarac se norcuje iz struklja. to ga zna drago stati.
deltex
23. 10. 2018 21.51
+35
Javni sindikati bi torej imeli milijardo. Od kod? Morda so izračunali, da bomo toliko dobili za NLB in vse dali njim...klinc pa spodbude za gospodarstvo, klinc pa slabe ceste, stara oprema v bolnicah, razrite ceste, sramotne železnice...vse za plače v javnem sektorju. Nobena vlada toliko ne bo dala, niti ta mavrična.
puspan
23. 10. 2018 22.17
+15
Naj hitro Štrukelj vplača ameriški loto. Še več, kot milijarda ga čaka.
Bitktamp
23. 10. 2018 21.49
+38
pred zvišanjem plač najprej odpustiti lenuhe ter nato razdeliti kar ostane med tiste, ki dejansko delajo
Elendil
23. 10. 2018 21.31
+33
Če prav razumem, hočejo oni za nazaj ker so jim zmanjšali plače takrat, zato so prišli na tako številko. A če bi davek iz 22% znižali nazaj, a bodo tudi vsem državljanom tudi vrnili kar smo plačevali po 22% stopnji? A ko ko v Mercatorju zamudim akcijo in kupim sekretpapir za 1 eur in 12 centov več kot pa, ko je takrat ko je bil v akciji, lahko pridem nazaj z računom in rečem vrnite mi razliko? Kakšni rezi so bili v gospodarstvu, nižanje plač, odpuščanja itd.... A bodo zdaj vse nazaj zaposlili in vrnili razliko vsem? Pa tako kot se hvalijo kako so bili v javnem sektorju solidarni in si niso zmisljevali povišico in druge ugodnosti ko je hotel vse vrag vzet... A je to solidarnost da potem zahtevaš vse za nazaj. Pa ker Butale so to?
lakala28
23. 10. 2018 22.59
+0
Oprosti, to je sprenevedanje. Hočejo le to, kar so že imeli. Nič za nazaj. Bogovi v belem. direktorji, ravnatelji... so tačas šli krepko naprej, ne samo na to, kar je bilo prej, pa nikogar pretirano ne moti.
txoxnxy
23. 10. 2018 21.17
+46
Ko jih bo polovica letela iz pisarn , da si nebodo sam v napoto bo za vse ostale dovolj denarja.
Principat
23. 10. 2018 21.16
+45
tega štruklja imam že vrh glave , znanka je na eni šoli čistilka , druga v UKC sestra in še eno v prekmurju , ki je kuharca ,, pač jih poznam in mi vse povedo , da se v 12 letih pri plačnem sistemu pri njih ni nič spremenilo , spremenilo se je le na državni ravni ,, tako da štrukeljček zmeraj izpostavlja čistilke in kuharice je preprosto nateg, grele za one že z visokimi plačami