Današnji shod so pripravili v pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek. Vanjo vključeni sindikati zastopajo zaposlene v številnih poklicih in dejavnosti, med njimi so policisti, poklicni gasilci, ravnatelji, zaposleni v vojski, zdravstvu, sociali, državni upravi, kulturi, visokem šolstvu.
Protestniki, ki so bili opremljeni s sindikalnimi zastavami, piščalkami in transparenti, so se najprej ob 11.30 zbrali na Trgu Republike in se od tam peš odpravili proti Gregorčičevi ulici pred sedež Vlade. Točno opoldne so nato zbrane nagovorili predsedniki sindikatov, ki so se pridružili shodu. Za glasbeno spremljavo na protestu pa je poskrbel Glosin trobilni "Štrajk kvartet".
"Danes smo tukaj zbrani sindikati iz treh četrtin javnega sektorja," je uvodoma dejal Počivavšek, ki je nato naštel vse sodelujoče sindikate. "Zastopamo zaposlene v vseh dejavnostih javnega sektorja, z današnjim shodom pa izražamo enotnost," je poudaril. "Zakaj smo danes tukaj? Ker je dovolj prelomljenih obljub," je dejal. Spomnil je, da so bila pogajanja že dvakrat prekinjena.
"Naše poenotene zahteve in stališča imajo prav zaradi različnosti sindikatov, ki so jih oblikovali, posebno veliko težo in legitimnost, zato naš glas ne more ostati neslišan," je dejal.
Po njegovi oceni se je na današnjem shodu zbralo približno 1500 ljudi. Poudaril je, da je današnji protestni shod opozorilni in da se bo naslednjič zbralo še več protestnikov, če jim vlada ne bo prisluhnila.
"Ni evropske države, kjer bi bil uradnik s pooblastili na minimalni plači," je opozoril predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk. Predsednik visokošolskega sindikata pa je izpostavil, da so skoraj do minimalne plače zdrsnila tudi strokovna delovna mesta, za katera se zahteva univerzitetno izobrazbo, in da kader vseh profilov beži iz javnega sektorja v gospodarstvo. Opozoril je tudi na odtekanje javnega denarja v zasebne žepe. "Lopovi so vsepovsod med nami. To je neka rakava bolezen, ki se ji reče teta korupcija," je dejal predsednik SDOS.
"Naše plače spodjeda inflacija, razžira pa jih tudi kozmični dež. Kozmični dež vladnega sprenevedanja, kozmični dež vladne brezbrižnosti, kozmični dež vladnega podcenjevanja, kozmični dež vladnega zavlačevanja, kozmični dež vladnega prelamljanja vladnih obljub in zavez, kozmični dež vladnega zavajanja. Tega je dovolj," pa se je ob nedavni zaplet pri glasovanju v državnem zboru v svojem nagovoru obregnil Gorazd Kovačič, predsednik VSS. "Gospodje in gospe milijonarji iz vladne palače, prizemljite se! Sestopite iz kozmične sfere odtujenosti od ljudi in se soočite z realnostjo, v kateri živi in životari 190.000 javnih uslužbencev," je dodal.
Zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu so se ob 10.30 najprej zbrali pred Univerzitetnim kliničnim centrom Ljubljana (UKCL), od koder so nato nadaljevali shod proti Trgu Republike. V imenu sindikata je zbrane protestnike nagovoril predsednik predsednik Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam Vladimir Lazić. Kot je poudaril, ne zahtevajo nič drugega kot "pošteno plačilo za pošteno opravljeno delo v normalnih delovnih pogojih". Ob tem je dodal, da danes pozivajo, protestirajo, jutri bodo zahtevali in tudi stavkali, če bo treba.
"Dovolj imamo ignorantskega odnosa vlade pri sprejemanju kadrovskih standardov in normativov, zakonodaje o specialnih znanjih. Dovolj imamo ignorantskega odnosa direktorjev javnih zavodov, ki napredovanja razumejo vsak po svoje. Zato zahtevamo takojšnjo odpravo krivičnih plačnih anomalij in nesorazmerij plačnega sistema, ki se zaradi parcialnih kopičijo že od njegove implementacije," je bil oster Lazić.
Poklicni gasilci so se že pred tem iz Gasilske brigade Ljubljana najprej odpravili do ministrstva za obrambo, kjer so državnemu sekretarju Rudiju Medvedu predali svoje zahteve. Protestniki so opremljeni s transparenti, na katerih med drugim piše: "Kr en sekretar v vladi RS 5000 €, poklicni gasilec pa na minimalcu. Naj plešemo, da dobimo več?" Po predaji zahtev ministrstvu so se nato peš odpravili do Trga Republike.
Tudi drugi govorci na današnjem shodu so opozarjali, da marsikje v javnem sektorju primanjkuje kadrov, saj zaradi nestimulativnega plačila in zahtevnih delovnih pogojev zaposleni odhajajo drugam, za prosta delovna mesta pa ni kandidatov, kar posledično vodi še v večje obremenitve zaposlenih.
"Delavci izgorevajo za javno službo, izčrpani so in premalo plačani, vi ste krivi, da bežijo iz javnega sektorja in da zavodi zaradi strokovne in kadrovske podhranjenosti propadajo," je vladajočim sporočil predsednik Sindikata kulture in narave Slovenije Glosa Mitja Šuštar."Delovno ljudstvo vas je prišlo prebudit iz zimskega spanca," pa je dejal. "Vaše politikanske prebavne motnje brizgajo diarejo po najpomembnejših vrednotah. Na kulturi smo se osnovali kot narod, imamo državnost in na kulturi utegnemo zaradi vas pasti," je poudaril.
"Nihče ne želi delati v socialnem varstvu, ne za takšno plačilo in pod temi pogoji," je bil jasen predsednik sindikata SINCE07 Perica Radonjić.
Zakaj so organizirali protestni shod?
Sindikati zahtevajo zaključek pogajanj o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij, o čemer bi dogovor, kot so opozarjali, moral biti sklenjen že do julija letos. Ob tem pa je njihova zahteva tudi takojšen dogovor glede usklajevanja plač z inflacijo. Prav je, da se bodo v prihodnjem letu v celoti uskladile pokojnine in socialni transferji, a je nujno, da se enako uskladijo tudi plače v javnem sektorju, je dejal Počivavšek.
Ob napovedani inflaciji, ki bo tudi letos presegla pet odstotkov, vlada po njegovih navedbah predlaga zgolj 40-odstotno uskladitev plač z inflacijo oziroma 2,2-odstotni dvig vrednosti plačnih razredov in se glede tega tudi na zadnjih pogajanji v sredo "ni premaknila niti za milimeter". "To je sramota, to je odnos do javnih uslužbencev, na katere računa vsakič, ko pride do naravne nesreče, do epidemije ali kakršnekoli druge krize," je dodal.
Protestni shod so sindikati javnega sektorja sicer napovedali, ko še ni bilo znano, da se bodo pogajanja v tem tednu nadaljevala. A tudi potem, ko so se v sredo drugič pogovarjali o uskladitvi plač z inflacijo in je vladna stran vztrajala pri prvotnem predlogu, ki za sindikate ni sprejemljiv, ocenjujejo, da je bila odločitev za shod prava.
Po prvotnih načrtih naj bi ta pogajanja sklenili že do sredine letošnjega leta, a se je v večmesečnih pogajanjih datum za dogovor vse bolj odmikal. Jeseni, potem ko je Slovenijo prizadela ujma, pa je vlada sindikatom predlagala, da bi odpravljanje plačnih nesorazmerij in prehod na nov plačni sistem zamaknili na začetek leta 2025, kar je leto pozneje, kot so do takrat načrtovali.
V pogajalski skupini sindikatov, ki je pripravila današnji protestni shod, pričakujejo, da se bo implementacija novega plačnega sistema začela najpozneje s 1. januarjem 2025 in končala do izteka mandata aktualne vlade, torej do konca junija 2026. Ob tem je njihova zahteva, da na novi plačni lestvici ne bo več osnovnih plač, nižjih od minimalne, nesorazmerja v osnovnih plačah pa se bodo odpravila na način, da se uvrstitve delovnih mest v javnem sektorju povišajo za šest plačnih razredov glede na uvrstitve v dogovoru iz leta 2018. A ob tem nove datume vežejo na pogoj, da se plače uskladijo z inflacijo.
KSJS podprla protestni shod dela sindikatov javnega sektorja
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) so izrazili solidarnostno podporo današnjemu protestnemu shodu dela sindikatov javnega sektorja. "Odprava plačnih nesorazmerij in prenova plačnega sistema javnega sektorja sta pričakovanji zaposlenih, ki bi se, v skladu z dogovorom iz oktobra 2022, morali začeti izvajati s 1. 1. 2024. Žal se, zaradi več prekinitev pogajanj in predlaganega zamika s strani Vlade RS, plačna reforma oddaljuje," so zapisali.
Kot dodajajo, je zato nujno, da se plače v javnem sektorju v letu 2024 uskladijo z inflacijo, "saj zaradi visoke rasti cen (zlasti hrane in energentov), ki najbolj vpliva ravno na tiste z najnižjimi plačami, ne moremo dopustiti realnega padanja plač".
Na ministrstvu ne vidijo razlogov za shod sindikatov javnega sektorja
Na ministrstvu za javno upravo so ob današnjem protestnem shodu dela sindikatov javnega sektorja navedli, da je to legitimno orodje sindikalnega boja, a razloge zanj težko sprejmejo. Pogajanja potekajo, obe strani se trudita najti kompromisno rešitev glede usklajevanj vrednosti plačnih razredov plačne lestvice z inflacijo v letu 2024, so zapisali.
Kot so spomnili na ministrstvu, je minister za finance v funkciji ministra za javno upravo Klemen Boštjančič po ponedeljkovi seji pogajalske komisije dejal, da vladna stran ocenjuje pogajanja kot konstruktivna in je sindikatom predlagala delno uskladitev plač z inflacijo v drugi polovici naslednjega leta. To pomeni, da bi se vse plače javnih uslužbencev v naslednjem letu zvišale. Za začetek uveljavitve odprave plačnih nesorazmerij in novega plačnega sistema pa so predlagali začetek leta 2025 zaradi nujne sanacije škode po poplavah, so spomnili na ministrstvu.
Tudi na sredini seji pogajalske komisije sta obe strani izmenjali nekaj predlogov, kako bi se spremenile oziroma povečale vrednosti plačnih razredov v javnem sektorju. Državna sekretarka ministrstva za javno upravo in namestnica vodje vladne pogajalske skupine Mojca Ramšak Pešec je po seji pojasnila, da v pogajanjih napredujejo in so prepričani, da bodo sklenili dogovor in se bodo plače javnih uslužbencev v naslednjem letu povišale. "Odprto je še vprašanje glede višine spremembe in glede datuma uveljavitve. Ostajamo optimistični," so povzeli njene besede v sporočilu za javnost.
Poleg tega bi pogajalski strani sklenili dogovor, da se začetek izvajanja plačne reforme v javnem sektorju in sočasne odprave plačnih nesorazmerij zamakne za eno leto, so dodali. O tem so se pogovarjali že večkrat, saj je zaradi nujne sanacije škode po avgustovskih poplavah, kar je trenutno prioriteta celotne države, predlog začetka uveljavitve odprave plačnih nesorazmerij in novega plačnega sistema 1. januar 2025.
KOMENTARJI (719)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.