Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je pojasnil, da jim je vlada poslala le en predlog z več postavkami, nekatere naj bi bile zelo nenanvadne. "Recimo, da bi en dan na mesec delali brezplačno, znižanje nekaterih pomembnih dodatkov za nočno delo, povečanje napredovalnega obdobja na štiri leta in še nekaj takih, ki ne morejo biti podlaga za resne pogovore," je dodal.
Glede morebitnega interventnega zakona pa je dejal, da bo v primeru, da se bo vlada zanj odločila, to pomenilo konec socialnega dialoga. Pri tem je opozoril, da nato lahko pride do konflikta, kakšnega pa ni želel komentirati. Je pa dodal, da si je vlada kot enega od ključnih načel postavila načelo socialnega partnerstva, kar pomeni strpen dialog s sindikati in predstavniki zaposlenih.
Ministrica si želi ohraniti socialni dialog
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pa je še pred začetkom pogajanj dejala, da si želi ohranitve socialnega dialoga in se tudi pogoditi o plačni politiki v letu 2010. Dodala je, da razmere v gospodarstvu niso rožnate in zato se zdi izvršitev plačne reforme iz leta 2008 popolnoma nemogoča. "Odgovorna vlada bo ne glede na uspešen ali manj uspešen socialni dialog danes oz. tudi v prihodnjih dneh morala na tem področju nekaj storiti," je pojasnila.
Že 24. septembra pa je ministrica govorila o interventnem zakonu. Kot je povedala, bi vlada s sprejetjem tega zakona odstopila od dogovora o kolektivni pogodbi za javni sektor. Slednja namreč predvideva, da se do konca leta 2010 odpravijo plačna nesorazmerja v javnem sektorju. Sprejetje interventnega zakona bi tako po njenih besedah pomenil prekinitev socialnega dialoga.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.