Delodajalci in sindikati so danes v Ljubljani dosegli dogovor o dvigu vseh plač v gospodarstvu v februarju za skupno 4,7 odstotka, kar bi z dodatki pokrilo lansko 5,6-odstotno inflacijo, in za takojšen dvig minimalne plače za 20 evrov. S tem so se močno približali zahtevam sindikatov, zato je stavka praktično odpovedana. O odpovedi stavke bodo organi sindikatov namreč odločali predvidoma v ponedeljek.
Višja bo tudi minimalna plača
Predstavniki delodajalcev in sindikatov so po osemurnih pogajanjih le dosegli dogovor. Podpisali so posebno kolektivno pogodbo (ločeno od kolektivne pogodbe o načinu usklajevanja plač), ki določa dvig vseh osnovnih plač v gospodarstvu in zvišanje minimalne plače.
Tako se bodo vse osnovne plače februarja zvišale skupno za 4,7 odstotka, kar z dodatki pomeni pokritje lanske 5,6-odstotne inflacije. Podjetja, ki so v lanskem letu plače že zvišala za dogovorjen dvig v višini dveh odstotkov, morajo plače zvišati še za razliko, 2,7 odstotka, je povedal predsednik sindikalne centrale Pergam Dušan Rebolj.
Zahtevo, da se morajo vse plače zvišati vsaj za 35 evrov, bi pokrili z zvišanjem minimalne plače. Delodajalci so pristali na dvig bruto zneska minimalne plače s 1. januarjem letos za 20 evrov, kar so zapisali tudi v današnji sporazum, ostalih 15 evrov pa bi zvišali v dogovoru z ministrstvom oziroma vlado.
"Upokojenci smo zapostavljeni v naši družbi, ki nas ne upošteva. Za shod smo se odločili, da podpremo delavce, da bodo imeli dostojna življenja“, je poudaril nek upokojenec.
"Lačen človek ne more delati, ker je potem bolan in nezadovoljen. Vse fabrike so delavci naredili, vse sobote so solidarno delali, Bajuk pa pravi, da je treba vse prodati, ker so delavci slabi gospodarji. To ni prav," je še dejal drugi upokojenec. Vsi upokojenci tako podpirajo delavske zahteve in si želijo, da bi se pogajanja že končno zaključila s konkretnim dogovorom.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.