Po sredini stavki, ki je bila v večini delov javnega sektorja enodnevna, cariniki in del policistov stavkajo dalje. Oboji imajo ob stavkovnih zahtevah, ki so skupne vsem sindikatom, še nekaj specifičnih. Če jim vladna stran ne bo prisluhnila, pa napovedujejo, da bodo stavkovne aktivnosti še okrepili.
V sredini splošni stavki javnega sektorja je po ocenah sindikalistov sodelovalo okrog 100.000 zaposlenih, več kot 20.000 pa se jih je zbralo tudi na protestnih shodih, ki so potekali v 14 krajih po državi.
Vlada in sindikati ostajajo na različnih bregovih
A tudi po sredi ne kaže na umiritev zahtev, saj vlada in sindikati še naprej ostajajo na različnih bregovih. Vladna stran vztraja, da se o obsegu znižanja mase za plače javnih uslužbencev ni mogoče pogajati, kar pa za sindikate ni sprejemljivo.
Kot poudarjajo, njihove zahteve ostajajo enake, ne glede na to, kdo bo pogajalec na vladni strani. Sedanji vodja vladne pogajalske skupine Senko Pličanič je namreč v sredo zvečer odstopil kot minister za javno upravo in pravosodje.
V sindikatih so sicer že napovedali nadaljevanje ločenih aktivnosti po posameznih dejavnostih, nato pa naj bi skupaj spet nastopili spomladi ali v začetku poletja, če dogovora prej ne bo. Za zdaj s stavko nadaljujejo cariniki in del policistov.
"Potrebna bo tudi volja na strani vlade"
Policijski sindikat Slovenije je stavkovne aktivnost začel že 11. januarja. Za zaključek stavke pa bo potrebna tudi volja na strani vlade, pravi predsednik sindikata Radivoj Uroševič. Kot je pojasnil, se o svojih zahtevah sicer dokaj uspešno pogajajo z notranjim ministrom in generalnim direktorjem policije, nov krog usklajevanj z njima pa pričakujejo v ponedeljek.
Notranji minister Vinko Gorenak je sicer ob sredinem obisku notranjsko-kraške regije dejal, da del policistov želi zagotovilo, da bi delovno uspešnost in povečan obseg dela dobivali plačan še dve leti, a tega ne more zagotoviti.
Pogajanja se še niso začela
Nasprotno se pogajanja s cariniki še niso začela. Zaradi temeljitega dela carinikov so se v sredo podaljšale čakalne dobe na mejnih prehodih. Z današnjim dnem stavko nadaljujejo z manjšo intenzivnostjo, a če se vlada ne bo odzvala, bodo aktivnosti okrepili.
Čakalne dobe na mejnih prehodih, kjer stavka poteka v sodelovanju s policisti, se tako utegnejo še podaljšati. Vodja stavkovnega odbora sindikata carinikov Dušan Miščevič je spomnil, da so ob stavki leta 2010 v nekem trenutku dosegle tudi 18 ur. Kot je dodal, pa si tega ne želijo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.