Potem ko so poslanci na izredni seji po odložilnem vetu minuli teden vnovič potrdili pokojninsko reformo, je danes prav vseh sedem sindikalnih central strnilo vrste ter napovedalo hud boj za odločanje na referendumu. Vlada pravi, da bo moralo pobudo za referendum najprej potrditi ustavno sodišče, sindikati pa odgovarjajo, da je to še en poskus premierja Boruta Pahorja ter ministra Ivana Svetlika, da bi preprečila odločanje ljudstva.
"Ustavno sodišče naj se vpraša, kdo tvori državo!"
"Za nas referendum ni vprašanje! V kolikor bo preprečen, zgodba za nas ne bo končana!" je dejal predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije Neodvisnost Drago Lombar. Izrazil je zgroženost nad izjavo ministra Svetlika, da ljudje na morebitnem referendumu ne bodo vedeli, o čem odločajo. "Niti upokojenci niti mladi niso tako neumni, da ne bi vedeli tega. To je sramota!" je dejal in dodal, da se mora ustavno sodišče v primeru, da bo odločalo o tem, ali bi referendum oškodoval državo ali ne, vprašati, kdo tvori državo. "Kdo predstavlja to državo? Je to vlada z ministri ali so to ljudje?" se sprašuje in poziva vse, ki bodo poskušali referendum preprečiti, naj že danes zastavijo svoje ime, ter "v primeru, da njihov poskus pade, padejo tudi sami".
Rebolj: Če bo reforma zavrnjena, naj predsednik vlade odstopi!
V primeru, če bo reforma na referendumu zavrnjena, naj predsednik vlade odstopi, je dejal predsednik Pergama Dušan Rebolj. "Bežijo pred odgovornostjo!" pravi in dodaja, da so sindikati za dialog, a ne za vsako ceno.
Sindikati nasprotujejo zaostrovanju upokojitvenih pogojev, ki jih po njihovem mnenju velika večina delavk in delavcev ne bo mogla izpolniti. Še zlasti se ne strinjajo z zahtevano pokojninsko dobo, ki jo bodo morali imeti tisti, ki so začeli delati zgodaj. Ti se bodo namreč lahko upokojili mlajši od 65 let, in sicer moški pri starosti 60 let in ženske pri starosti 58 let. Vendar je zahtevana pokojninska doba v tem primeru 43 let za moške in 41 let za ženske."Za delavce na težkih delovnih mestih je to zelo težko dosegljivo, za nekatere skupine delavcev, na primer za tiste za tekočim trakom, celo nedosegljivo," je opozoril.
"43 let delovne dobe je premierjeva iluzija"
Predsednik KS90 Peter Majcen je temu dodal, da je 43 let delovne dobe iluzija premierja in ministra, ko gleda v svetle zvezde. "Te so v resnici črne luknje!" je dodal. "Pozivam vlado in Državni zbor, da razmislijo, v kaj so se podali, in omogočijo referendum, da se končno vidi, kakšna je volja državljanov. Mi bomo storili vse, da tak zakon odnesemo na smetišče zgodovine," je zaključil.
Reforma ne upošteva realnih razmer na trgu dela, zdravstvenega stanja starejših delavcev in nujnosti oblikovanja novih kakovostnih delovnih mest, je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. S podaljševanjem delovne aktivnosti za tri leta bo več invalidskih upokojitev in bolniških staležev ter tudi brezposelnih med starejšimi bo več, saj delodajalci nimajo delovnih mest zanje in jih še nekaj časa ne bodo imeli, je poudaril.
Glede odločanja na ustavnem sodišču je Rebolj dejal, da "ustavno sodišče ni politično sodišče, da bi se lahko opredeljevalo do teh političnih projektov. A vlada pač potrebuje zaveznike, ker se boji tega odločanja".
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je opozoril, da pri pokojninski reformi ni bilo doseženo soglasje s socialnimi partnerji. "To bi lahko pomenilo tudi enak vzorec za naslednje reforme, kot npr. zdravstveno in trga delovne sile," je dejal. Predsednik vlade in minister za delo sta se po njegovih besedah odločila za politično soglasje na škodo socialnega. "Pokojninska reforma se ne dogaja v vakuumu in povsem možno je, da državljani, delavci izražajo splošno nezadovoljstvo tudi skozi pokojninsko reformo," je dejal.
Sindikati odločno proti reformi
Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacije novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, Slovenske zveze sindikatov Alternativa in Zveze delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost so že na skupnem sestanku 17. decembra potrdili enotno stališče proti pokojninski reformi.
Zveza svobodnih sindikatov je sredi decembra oddala več kot 22.100 podpisov volivcev, ki podpirajo pobudo za začetek postopka za razpis referenduma o reformi. Predsednika DZ Pavla Gantarja pa so pozvali, da določi 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma.
V kabinetu predsednika državnega zbora so povedali, da se v četrtek izteče sedemdnevni rok, v katerem je še mogoče vložiti zahtevo ali pobudo za začetek postopka za razpis referenduma. Potem bo Gantar razpisal rok za zbiranje 40.000 podpisov.
Državni zbor je zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju po odložilnem vetu državnega sveta potrdil 23. decembra.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.