Slovenija

'Postavili so nam ultimat. Težko potem rečeš, da je vlada prekinila pogajanja'

Ljubljana, 08. 11. 2023 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
A.K., STA, M.V.
Komentarji
198

Pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so pred vrhom koalicije predstavile svoje zahteve in pričakovanja v luči zastoja pogajanj. "Pogajanja so se znašla v mrtvem teku," so poudarili na, kot so jo označili sindikati, protestni novinarski konferenci. Vladi zato sporočajo, da je dovolj zavlačevanja. Pričakujejo takojšnje nadaljevanje pogajanj, napovedali so tudi zaostrovanje sindikalnih aktivnosti v decembru. Podrobnosti o zaostritvi pa zaenkrat še ne razkrivajo. Stavko so sicer za 15. november napovedale večje upravne enote, a vlada še ima teden dni časa za dogovor, je povedal predsednik Sindikata državnih organov Frančišek Verk. Vladna stran odločitev sindikatov označuje za "ultimat".

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Opozorilo pogajalske skupine
    02:43
    Iz 24UR: Opozorilo pogajalske skupine
  • Izjava sindikatov
    04:30
    Izjava sindikatov

Po politično burnem mesecu, ki so ga zaznamovali odhodi več ministrov, napetosti v koaliciji in premierjeva napoved o krčenju ministrske ekipe, bodo danes za skupno mizo sedla vodstva koalicijskih strank. Pred tem pa so jih pričakali predstavniki sindikatov, ki so znova predstavili svoje zahteve, saj so, kot opozarjajo, pogajanja zastala. 

Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je uvodoma vladi sporočil, da je dovolj zavlačevanja. Spomnil je, da je vlada pred letom dni podpisala dogovor s sindikati, v katerem se je zavezala, da bo do konca junija 2023 zaključila pogajanja  o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. A kot je opozoril, so danes znova priča temu, da so pogajanja v mrtvem teku. Zavrnil je navedbe ministrstva za javno upravo, da se sindikati naj ne bi želeli pogajati. Pričakujejo nemudoma nadaljevanje in sporočajo, da za december načrtujejo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti. 

Zavrnil je, da so sindikati tisti, ki se ne želijo pogajati. Po njegovih besedah si sindikati želijo, da bi se ta nemudoma nadaljevala. Res pa je, da zahtevajo umik člena v zakonu o izvrševanju državnega proračuna, "s katerim je vlada enostransko preprečila pogajanja o usklajevanju vrednosti plačnih razredov v letu 2024", je pojasnil.

Sindikati javnega sektorja
Sindikati javnega sektorja FOTO: Aljoša Kravanja

Ne glede na to, ali bo prišlo do sprememb v sestavi vlade, pričakujejo, da bo vladi oz. njenim pogajalcem podeljen poln mandat za nadaljevanje pogajanj in sklenitev sporazuma ter da bodo upoštevane zahteve sindikatov.

V izjavi za javnost so med svojimi zahtevami navedli, da se vrednost plačnih razredov z marcem prihodnje leto uskladi z višino inflacije v letu 2023, da se odpravi plačna nesorazmerja na način, da se uvrstitve delovnih mest v javnem sektorju poviša za šest plačnih razredov glede na uvrstitve v dogovoru iz leta 2018 ter da se nov plačni sistem, vključno s plačno lestvico, na kateri se prvi plačni razred začne na ravni minimalne plače, v celoti implementira najpozneje do 30. junija 2025.

Skupaj s pričakovanji o takojšnjem nadaljevanju pogajanj pa po Počivavškovih besedah tudi sporočajo, da v sindikatih že poteka odločanje o zaostrovanju sindikalnih aktivnosti, ki bi potekale v decembru.

Vladna stran: Sindikati so nam postavili ultimat

Na vladni strani zanikajo navedbe sindikatov, da so razlogi za prekinitev pogajanj o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij na njeni strani. 

Generalni direktor direktorata za javni sektor na ministrstvu za javno upravo Peter Pogačar je v odzivu poudaril, da je vlada takoj po poplavah sindikatom sporočila, da do leta 2024 ne bo prišlo do zvišanja plač, ker za to ni dovolj javnofinančnih zmožnosti. Zahteve sindikatov je označil za ultimat. "In ko postaviš ultimat, težko rečeš, da je vladna stran prekinila pogajanja."

Generalni direktor direktorata za javni sektor na ministrstvu za javno upravo Peter Pogačar
Generalni direktor direktorata za javni sektor na ministrstvu za javno upravo Peter Pogačar FOTO: 24ur.com

"Prenova plačnega sistema javnega sektorja, ki je v interesu tako sindikatov kot tudi vlade, je sestavljena iz dveh sklopov. Ena je prenova samega sistema, drugi sklop pa se nanaša na pogajanja o odpravi nesorazmerji oz. zvišanju plač v javnem sektorju. Tudi tukaj je vlada zvišala plače vsem v javnem sektorju, seveda v skladu z zmožnostmi," je pojasnjeval Pogačar.

Če želijo tudi v prihodnje zagotavljati javne storitve za prebivalce, pa se mu zdi pomembno, da bi pogajalski proces tekel naprej, tako glede prenove plačnega sistema, kot je na določenih mestih absolutno upravičeno tudi zvišanje plač v javnem sektorju, je dejal.

Da vlada po odhodu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik zaenkrat še ni imenovala novega vodje vladne pogajalske skupine, po njegovih besedah ne more biti razlog za prekinitev pogajanj. Nenazadnje so po njenem odstopu pogajanja še potekala, vodila pa jih je državna sekretarka Mojca Ramšak Pešec.

Na upravnih enotah se 15. novembra obeta stavka

Na upravnih enotah pa se sredi novembra obeta stavka. Kot je danes sporočil predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, so po letu dni "mrtvega teka" dogovarjanj za izboljšanje položaja zaposlenih na upravnih enotah prišli do točke, ko so vladi oz. ministrstvu za javno upravo za 15. november napovedali stavko.

Na novinarski konferenci, ki jo je pogajalska skupina dela sindikatov javnega sektorja zjutraj pripravila pred vladnim poslopjem, je Verk pojasnil, da bodo stavkali na večjem številu upravnih enot, med njimi tudi obeh največjih in najbolj obremenjenih, ljubljanski in mariborski.

Na vladni strani imajo po njegovih besedah še teden dni časa, da se z njimi sestanejo in poiščejo rešitev, da stavka morda ne bo potrebna.

"A neko jasno, odmerjeno opozorilo vladi mora biti," je prepričan. Pri tem je Verk spomnil, da že več let opozarjajo na veliko obremenjenost zaposlenih na upravnih enotah, zlasti na oddelku za tujce, kjer se je število zadev enormno povečalo. Temu ustrezno mora po njegovih besedah država poskrbeti za zadostno število zaposlenih, ki se ukvarjajo s temi zadevami. Da bi pridobili nove zaposlene, pa je tem treba zagotoviti primerno plačilo. Za minimalno plačo se namreč po Verkovih besedah nihče ne bo želel zaposliti, če lahko "v sosednji trgovini zasluži 500 evrov neto več".

Verk je sicer danes opozoril, da skoraj vsi uslužbenci javne uprave države in lokalnih skupnosti, ki opravljajo dela in naloge, za katere se zahteva srednješolska izobrazba, prejemajo minimalno plačo. V službe državnih organov ne prihaja več dovolj ljudi. Med drugim po njegovih navedbah primanjkuje pravosodnih policistov v zaporih, referentov v upravnih enotah, kontrolorjev v finančni upravi. Ob upravnih enotah pa je kot alarmantno izpostavil še stanje v zaporih.

"Servis države mora delovati. Zaenkrat pa je to delovanje na nek način ogroženo," je ob tem ocenil Verk.

Predstavniki zaposlenih s področja šolstva, kulture in znanosti so že pred dvema tednoma na protestnem shodu vladi sporočili, da so proti razvrednotenju njihovega dela. Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da bodo pri svojih zahtevah vztrajali do konca.  Zahtevajo torej odpravo plačnih zaostankov za zaposlene v šolstvu, znanosti in kulturi, ohranitev in utrjevanje strokovnih nazivov v šolstvu in kulturi, prednostno odpravo plačnih nesorazmerij v spodnji tretjini plačne lestvice, zlasti za skupino J, ter sprotno usklajevanje osnovnih plač zaposlenih v javnem sektorju z inflacijo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (198)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nelyy
08. 11. 2023 21.47
+2
Komunjaram vedno zmanjka tujega denarja..
viking76
08. 11. 2023 21.53
+0
Zato nas je pa vrhovna kommunjara jj najbolj zapufal
borko11111
08. 11. 2023 21.24
-3
Realni sektor premalo naredi, zato plač Pe-der ne bo povišal
Raček Pujsaček
08. 11. 2023 21.21
+3
Ja seveda! Takoj ko se pojavi črni🃏 peter ; je slovenija bogatejša; solidarna in nevem kje je še vse denar za nalivno 4.avgustovsko katastrofo!!! In bajte še zdaj postran stojijo! Črni 🃏peter! Dost je blo ! Že od tistega ZUJFA si nismo slo opomogli ! Država pa nič bolj zacvetela! V penzijo
Marinček
08. 11. 2023 21.10
+4
Ta Pogačar se pa vlači kot kaka čreva od levi do desnih samo ta je celi čas v sedlu
Holy50
08. 11. 2023 21.06
-2
Ultimat je postavila vlada z ne uskladitvijo plač. Potrebna je nova uskladitev za višino inflacije v letu 23 + plače v gospodarstvu so rasle.
kakorkoliže
08. 11. 2023 20.33
+1
Obresti so skokovito narastle, novo zadolževanje postaja izredno drago, gospodarska aktivnost pada, nekateri bi pa še vedno delili izposojen denar.
Truth
08. 11. 2023 20.23
+6
A niso ze miljardo v minusi s proracunom? Torej nizAt place ne visat. Nor svet.
biggbrader
08. 11. 2023 20.12
+3
Toti in vlada, zelo skupaj pašejo ! Samo "Marija k sebi" !
kakorkoliže
08. 11. 2023 19.43
+9
Nekateri nočejo razumeti, da večina ne želi odplačevati dolgov za njihove višje plače.
M_teoretik
08. 11. 2023 19.21
+4
Bolje kruta resnica, kot pocukrana laž, Žal!?
Skunk Works
08. 11. 2023 18.59
+13
Ne se preveč jezit na uradnike. Zimske počitnice, velikonočne počitnice, majske počitnice, počitnice kar tako, poletni preddopust, glavni poletni dopust, jesenski popoletni dopust, krompirjeve počitnice, Noč čarovnic, dan mrtvih, lanski dopust, bolniške, Advent, Božič, Novo leto,...ja kako naj nek birokrat tam v Js sploh kaj naredi, saj ga skoraj ni v službi....
Nelyy
08. 11. 2023 20.06
+4
Skunk Works
08. 11. 2023 18.58
+9
V idealnem svetu v neki resni idealni državi, bi maso plač za JS vezali na nek procent tistega, kar ustvari gospodarstvo te države. Imeli bi JS kakršnega si lahko privoščimo in ne kakršnega si želimo. Prav tako bi v neki idealni državi uredili JS tako, da bi v okviru prej napisanega JS organizirali tako, da bi ukinili delovna mesta, ki se ne potrebujejo, ki se podvajajo in tista kjer ljudje tam nimajo dela več kot za uro na dan. Uvedli bi tudi normiranje in storilnost ter efektivo vsaj 70% tiste v gospodarstvu. In v idealni državi bi naenkrat ugotovili, da jim ostaja denarja kot pečka, naenkrat bi imeli res zastonj šole, vrtce, prehrano za otroke, gospodarstvo nizke davke, kar bi mu omogočilo še več prihodkov in rasti in splošen dvig blaginje države na vseh ravneh. Država bi bila pa iz leta v leto manj zadolžena in na koncu nič, ter neodvisna od tujih kreditorjev in njihovih komand. Ker pa žal ne živimo v idealnem svetu in idealni državi, pač imamo kar imamo, gospodarstvo bo še naprej garbalo in dihalo na škrge, JS se bo pasel v nedelu, slabi storilnosti in organizaciji, prerazbohotenosti in dosti višjih nezasluženih plačah kot gospodarstvo še naprej, država bo iz leta v leto bolj zadolžena in nesuverena, ter pod komando kreditodajalcev, šolstvo in vrtci vedno dražji, položnice v nebo, košarice in vozički v trgovinah vedno bolj prazni, ljudje bodo vedno bolj plesali itd..itd.......
multisola3
08. 11. 2023 19.10
+2
Sicer je res, da če bi bil interes da se zadeve uredijo, bi se jih lahko. Samo tako gladko kot si opisal pa ne, ker bi večino prišparanega denarja vrnil skozi socialne ljudem brez dela.
kakorkoliže
08. 11. 2023 19.45
+2
Lepo napisano vendar žal o tem ne odločajo tisti, ki delajo.
Holy50
08. 11. 2023 21.14
+2
Taka idealnost je možna samo teoretično, tu na Balkanu še to ne. Vsaka stranka v JS na DM ki so imaginarna in zelo dobro plačana nameček 5000 novih kadrov. Višanje najnižjih plač ne bo državni proračun niti gospodarstvo občutilo. Problem je, da denar odteka v nerazumne projekte. Hkrati pa niso sposobni zagotoviti ugodnega financiranja teh projektov.
Ve?ni optimist
08. 11. 2023 18.47
+3
Tu se eni zgražate nad sindikati, ..... ne da jih podpiram, ..... samo če ti pa je slavni Holob vse živo obljubil pred volitvami, od večjih plač do BREZPOGOJNE KOMUNIKACIJE, .....
Planetoid Butale
08. 11. 2023 18.37
+3
Nehajte procentualno višat plače, pokojnine, vse dohodke. Zakaj? Ker se razslojevanje samo povečuje. Procenti na višje osnove so vedno višji. Tamajhni pa vedno v večjem zaostanku. Vem, vem, sit lačnega ne razume. Požrešen je vedno bolj lačen. A nikoli sit!
Ve?ni optimist
08. 11. 2023 18.45
+1
Hudič je v tem, ko vse živo obljubljaš pred volitvami, .... pol pa se zaletijo v zid resnice, ..... zato je sedaj čas, da vlada spakira, ....
Slavko BabIč
08. 11. 2023 18.34
+5
ta je nore hobe jedu, dons
Mizainstol
08. 11. 2023 17.52
+16
Sindikati javne uprave, poglejte si enkrat v oci, cetrtina zaposlenih je tam odvec.
Svetec 2021
08. 11. 2023 18.06
+11
Ja samo kje ?????? Po pisarnah, ljudi na terenu ukinjajo oz jih ni v pisarnah pa kolko češ pa ne vedo zakaj so
andro69
08. 11. 2023 17.45
+13
Sindikalisti so največji lenuhi...jih kar nekaj poznam....
biggbrader
08. 11. 2023 17.35
+2
Prodam kolo, dobro vzdrževano, krvavo rdeče barve, uporabljano ob petkih ob lepem vremenu, prva lastnici sta bili Tanja in Mojca...ponudbe pod "kolesariat".
slovenka62
08. 11. 2023 17.32
+15
Ti Pogačar si pa največji nakladač.Povej mi eden tvoj rezultat.Samo nakladate efekta nobenega.Pa ne podpiram sindikatov.Zakaj se nič ne spremeni? Ker vam to odgovarja kup birokratov ki ne delajo nič delavci ki res delajo pa nič
+5
Pogačar se samo preseda iz enega stola na drugega.
Senzor
08. 11. 2023 17.31
+8
Vsa leta iste face državnih pogajalcev.
biggbrader
08. 11. 2023 17.35
+4