Slovenija

Štrukljevi za delno zamrznitev plač

Ljubljana, 22. 07. 2010 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Polovica sindikalnih predstavnikov pod vodstvom Štruklja je že dala zeleno luč za delno zamrznitev plač v javnem sektorju. Spet druga polovica pod Posedijevim vodstvom pa vztraja, da se ne bodo pogajali.

V primeru, če bi bil za vlado predlog sinidkatov sprejemljiv, bi lahko podpisali dogovor, pravi Štrukelj.
V primeru, če bi bil za vlado predlog sinidkatov sprejemljiv, bi lahko podpisali dogovor, pravi Štrukelj. FOTO: POP TV

Polovica sindikalnih predstavnikov delavcev v javnem sektorju pod vodstvom Branimirja Štruklja je danes dala zeleno luč, da vlada delno zamrzne njihove plače. Druga polovica pod vodstvom Janeza Posedija pa še naprej vztraja, da se ne bodo pogajali.

Mednarodna primerjava zaposlenosti v javnem sektorju kaže, da je v Sloveniji delež zaposlenih v javni upravi pod povprečjem držav Evropske unije, čeprav delež zaposlenih v javnem sektorju narašča.

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je s pogajalsko skupino Konfederacije sindikatov javnega sektorja dosegla kompromis. Predloga obeh dokumentov, ki povzemata ukrepe, o katerih so se sporazumeli, sta z vodjo pogajalske skupine Štrukljem danes že parafirala.

Gre za predlog dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 ter predlog aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor.

Vlada se je odpovedala znižanju plač, sami pa so pristali na "zamrznitev sedanjega stanja", je dogovorjeno na kratko povzel Štrukelj. Za dve leti so po njegovih besedah tudi uspeli podaljšati zagotovilo, da vlada ne bo odpuščala zaposlenih v javnem sektorju. Kot je poudaril, za današnje parafiranje obeh dokumentov prevzema odgovornost. O doseženem kompromisu pa se bo moralo izreči članstvo.

Veljavnost le s podpisom večine sindikatov

Aneks h kolektivni pogodbi bo veljaven le, če ga bo podpisala večina od 29 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja iz štirih dejavnosti. Vlada bo oba dokumenta tako posredovala tudi sindikatom pogajalske skupine Janeza Posedija, ki vključuje 22 sindikatov, ki se z vladno stranjo niso pogajali. Da se opredelijo, ali ju bodo podpisali, imajo čas do 28. avgusta.

Če aneksa ne bo podpisalo zadostno število sindikatov, ministrica napoveduje, da bo vlada morala ukrepati tako, da bo odpovedala kolektivno pogodbo in plače javnih uslužbencev uredila z enostranskim posegom, z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju.

Predlog dogovora predvideva, da bi izplačilo tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij zamaknili v leti, ki bi sledili letu, v katerem bi realna rast BDP presegla tri odstotke.

V prihodnjih dveh letih ne bi bilo napredovanj in izplačevanja redne delovne uspešnosti, ohranili bi tudi omejitev pri višini izplačila delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.

Prav tako v letu 2011 ne bi bilo splošne uskladitve plač, pri čemer so se dogovorili za varovalko; v primeru, da bi inflacija presegla 2,5 odstotka, bi se namreč osnovne plače v januarju 2012 uskladile za nastalo razliko nad tem odstotkom. Regres za letni dopust bi se v prihodnjih dveh letih izplačal v višini 692 evrov tako kot leta 2010.

V predlogu dogovora se vlada tudi zavezuje, da zmanjšanje števila zaposlenih v javnem sektorju – vključno do leta 2013 – na letni ravni ne bo preseglo odstotka vseh zaposlenih v javnem sektorju.

Štrukelj je napovedal, da bo o obeh dogovorih odločilo članstvo. Če bo slednje danes parafirani kompromis zavrnilo, bi to pomenilo zaostritev v jeseni. Pomenilo bi, da so se odločili, da bodo branili vse pridobljene pravice – ne glede na razmere – in to bi verjetno pomenilo generalno stavko, pravi.

Ministrico pa je opozoril, da bi odpoved kolektivne pogodbe pomenila permanenten konflikt z javnim sektorjem, zato jo je pozval k ohranitvi kolektivnih pogodb, sicer bi se vrnili 20 ali več let nazaj. Pavlinič Krebsova mu je zagotovila, da se vlada tega zaveda in da so zato vložili vse napore v socialni dialog.

Janez Posedi je po manj kot uri zapustil sestanek.
Janez Posedi je po manj kot uri zapustil sestanek. FOTO: POP TV

Posedi sestanek zapustil

Na sestanek je danes sicer prišel tudi Posedi. Pojasnil je, da so na pogovorih z ministrico v sredo povedali, v kakšno smer bi lahko šli njihovi predlogi, ko bodo imeli stališča članstva; nekaj jih sedaj vendarle že imajo.

Kot je dejal, nikakor ne morejo pristajati na zniževanje plač, pričakujejo tudi, da se bo neka dinamika dokončne odprave plačnih nesorazmerij ohranila, saj bi drugače to pomenilo "pokop plačnega sistema na dolgi rok".

Posedi je sestanek po manj kot uri zapustil. Pojasnil je, da ni prišel na pogajanja, ampak je želel slišati, kakšen je odgovor vlade na njihova stališča, ki so jih predstavili na sestanku v sredo. Po njegovih besedah je ministrica pojasnila, da je vlado z njimi seznanila in je vlada to "vzela na znanje".

Predsednik vlade Borut Pahor je na novinarski konferenci po današnji seji vlade izrazil zadovoljstvo in optimistično pričakovanje, da bo vlada s sindikati dosegla dogovor. Upa, da bodo na današnjih pogajanjih socialni partnerji zbližali stališča, v prihodnjih dneh pa morda celo dosegli dogovor o omejitvah izdatkov v javnem sektorju.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Winds
23. 07. 2010 14.41
Mogoče pa bi morali ustanoviti še kakšen inštitut ali komisijo, ki bi pregledala delo inštitutov od inštitutov, od ....Pa bi bila država cenejša:)
MIZANTROP
23. 07. 2010 10.47
Denar za najeme stavb za nacionalne preiskovalne urade je, pa tudi za Grčijo se najde. Pa za nogometne stadione, pa za nagrade menedžerjev. Pa za partijske veljake tudi, saj lahko gradijo haciende na kmetijskem zemljišču s pogledom na morje. Nekaj pa je vendarle hudo narobe, da premier ne preživi s svojo plačo - 3002 Evra.
partizan71
23. 07. 2010 10.14
Kako to mislijo zamrzovat? V gospodarskih dejavnostih so že petnajst let zamrznjene.... PARAZITI !!!
xes
23. 07. 2010 09.35
Javni sektor je prevelik, zamrzovanje plac ni odgovor, potrebno je odpuscanje, naj ostanejo sposobni in marljivi, ki naj za svoje delo dobijo posteno placilo. Po vseh ministrstvih, uradih, drzavnih in obcinskih sluzbah je potrebno ciscenje! Birokratov je noro prevec!
dule100
23. 07. 2010 08.49
Seveda bodo podpisali. Saj so iz istega gnezda ! Vse skupaj je en sam nateg. Če delavci ne bodo stvari vzeli v svoje roke, jih bo ta rdeča buržoazija še naprej izmozgavala.
tirolec
23. 07. 2010 07.52
No in kje bodo varčevali? Na katerih plečih se bo privarčevalo? Pri sebi ne, ja najbrž kar pri najrevnejših, le tam lahko poberejo, kar še imajo, saj tajkunom ne morejo, ker so sami toliko vpleteni, da bi morali seči v svoj žep in vrtiljak se vrti dalje! Država je že sama po sebi požrešna in bo še naprej nedotakljiva (ali kdo kaj dela ali, ali si zasluži bogato plačo ali ne tu država ni sposobna narediti reda)!Virantov zakon pa še vedno povzroča kaos in nezadovoljstvo med zaposlenimi.
Kritik19
23. 07. 2010 06.15
Vsem ki ne zastopite: zamrznitev pomeni znižanje plač. To pomeni, da bo plača v naslednjih 2 letih znižana vsaj za 5%. Ta izraz sindikalisti uporabljajo za laganje svojim članom. Tudi če bi plače znižali za 50% se to tej požrešni državi nebi nikjer poznalo.
carlo38
22. 07. 2010 23.53
Saj ne vedo kaj so se zmenili, v dveh letih lahko sistem pade, javne uprave je enostavno preveč, saj se kar kopiči, ko pa kaj rabiš pa greš od vrat do vrat. Ko je bilo treba v gospodarstvu za par evrov dvignit plači, so vedeli da sistem ne zdrži, ko pa javna uprava dviguje, pa ni problem. Oni enostavno jemljejo kolikor rabijo, vrečo z denarjem pa polni gospodarstvo. Plače bi morali krepko znižati raznim direktorjem taj javnih zavodov itd. ki so žle v vrtoglave številke, pa ne ustvarjajo nič. Skratka narobe svet. V javni upravi so nastali cehi zdravniki, učitelji itd.., ki so dobili na moči, sedaj pa se jih ne da ustavit.
saintjozef
22. 07. 2010 23.32
Enostavno - drugo polovico odpustit.
Tonček Balonček
22. 07. 2010 23.07
Pa saj imajo tudi v podjetjih prevelike uprave s celimi kupi nekih svetovalcev, tajnic, PR-ov itd.
retni
22. 07. 2010 22.17
Ko se je talal dobiček v gospodarstvu, je javni sektor 6 let čakal na usklajevanje plač, ko smo končno dosegli odpravo nesorazmerij pa očitno tudi tega ne bomo videli. Dejstvo je to, da ko enkrat nekaj vzamejo, tega nikoli več ne vrnejo. Sicer pa roko na srce v javnem sektroju je še vedno toliko delavnih mest kjer mešajo meglo, vendar smo si z lažno solidarnostjo sami krivi. Vsaka uprava ima sigurno polovico tajnic in raznih referentov preveč.
24Ppkur
22. 07. 2010 22.11
Pa koga Štrukelj podpira, vlado ali delavce? Je on sindikalist ali ne? Se bori za delavce ali ne? Najbrž ne, saj ga že nekaj let nisem slišal vzklikati to in ono proti vladnim ukrepom. Naj najprej ministri in parlamentarci znižajo svoje dohodke in nadurna dela, potem naj to isto naredijo s sodniki in zatem še z zdravniki! Naj se tudi menedžerjim omeji višina nagrad. ... ipd. Šele potem naj se dovoli zamrznitev plač v javnem sektorju! Saj ne, da podpiram javni sektor, vendar se mi zdi, da sodniki in zdravniki dobijo višje plače če mrdnejo s prstom, od njih pa na koncu ni takšnega učinka kot smo ga pričakovali, kaj šele odgovornost!!
proofreader
22. 07. 2010 22.05
Sindikati so torej izbrali grško varianto.
jann78
22. 07. 2010 21.43
Naj se še naši mega sposobni poslanci dajo zamrznit mogoče njim bo kaj pomagalo. Samo dvomim njim je ravno za rajo glavno da oni sedijo na debelih ritih za vrtoglave plače
prehlad
22. 07. 2010 21.36
NO KREBSOVA JE ŽE POKAZALA KAKŠNEGA POTREBUJE.ALI JI JE PA TAK IZ ROKE PADEL.
ljx
22. 07. 2010 21.32
Štrukelj me je učil zgodovino v srednji šoli in Brane je v redu človek,razumen.
podust22
22. 07. 2010 21.32
Se pravi odločitev je padla.Bankrot.
Emperor Ming
22. 07. 2010 21.30
Odpuščanje je neizogibno. Vse tole je samo kupovanje časa, ki bo dolgoročno imelo negativen efekt.
kumunalc
22. 07. 2010 21.25
Najboljše da vzamete še pokojnine nesnaga kgb-ejevska.
prehlad
22. 07. 2010 21.12
JIM JE KAR PRIJETNO KO IMAJO ŠTRUKLJE REVEŽI NIMAJO NITI ZA POTICO.