Polovica sindikalnih predstavnikov delavcev v javnem sektorju pod vodstvom Branimirja Štruklja je danes dala zeleno luč, da vlada delno zamrzne njihove plače. Druga polovica pod vodstvom Janeza Posedija pa še naprej vztraja, da se ne bodo pogajali.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je s pogajalsko skupino Konfederacije sindikatov javnega sektorja dosegla kompromis. Predloga obeh dokumentov, ki povzemata ukrepe, o katerih so se sporazumeli, sta z vodjo pogajalske skupine Štrukljem danes že parafirala.
Gre za predlog dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 ter predlog aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor.
Vlada se je odpovedala znižanju plač, sami pa so pristali na "zamrznitev sedanjega stanja", je dogovorjeno na kratko povzel Štrukelj. Za dve leti so po njegovih besedah tudi uspeli podaljšati zagotovilo, da vlada ne bo odpuščala zaposlenih v javnem sektorju. Kot je poudaril, za današnje parafiranje obeh dokumentov prevzema odgovornost. O doseženem kompromisu pa se bo moralo izreči članstvo.
Veljavnost le s podpisom večine sindikatov
Aneks h kolektivni pogodbi bo veljaven le, če ga bo podpisala večina od 29 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja iz štirih dejavnosti. Vlada bo oba dokumenta tako posredovala tudi sindikatom pogajalske skupine Janeza Posedija, ki vključuje 22 sindikatov, ki se z vladno stranjo niso pogajali. Da se opredelijo, ali ju bodo podpisali, imajo čas do 28. avgusta.
Če aneksa ne bo podpisalo zadostno število sindikatov, ministrica napoveduje, da bo vlada morala ukrepati tako, da bo odpovedala kolektivno pogodbo in plače javnih uslužbencev uredila z enostranskim posegom, z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju.
Predlog dogovora predvideva, da bi izplačilo tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij zamaknili v leti, ki bi sledili letu, v katerem bi realna rast BDP presegla tri odstotke.
V prihodnjih dveh letih ne bi bilo napredovanj in izplačevanja redne delovne uspešnosti, ohranili bi tudi omejitev pri višini izplačila delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.
Prav tako v letu 2011 ne bi bilo splošne uskladitve plač, pri čemer so se dogovorili za varovalko; v primeru, da bi inflacija presegla 2,5 odstotka, bi se namreč osnovne plače v januarju 2012 uskladile za nastalo razliko nad tem odstotkom. Regres za letni dopust bi se v prihodnjih dveh letih izplačal v višini 692 evrov tako kot leta 2010.
V predlogu dogovora se vlada tudi zavezuje, da zmanjšanje števila zaposlenih v javnem sektorju – vključno do leta 2013 – na letni ravni ne bo preseglo odstotka vseh zaposlenih v javnem sektorju.
Štrukelj je napovedal, da bo o obeh dogovorih odločilo članstvo. Če bo slednje danes parafirani kompromis zavrnilo, bi to pomenilo zaostritev v jeseni. Pomenilo bi, da so se odločili, da bodo branili vse pridobljene pravice – ne glede na razmere – in to bi verjetno pomenilo generalno stavko, pravi.
Ministrico pa je opozoril, da bi odpoved kolektivne pogodbe pomenila permanenten konflikt z javnim sektorjem, zato jo je pozval k ohranitvi kolektivnih pogodb, sicer bi se vrnili 20 ali več let nazaj. Pavlinič Krebsova mu je zagotovila, da se vlada tega zaveda in da so zato vložili vse napore v socialni dialog.
Posedi sestanek zapustil
Na sestanek je danes sicer prišel tudi Posedi. Pojasnil je, da so na pogovorih z ministrico v sredo povedali, v kakšno smer bi lahko šli njihovi predlogi, ko bodo imeli stališča članstva; nekaj jih sedaj vendarle že imajo.
Kot je dejal, nikakor ne morejo pristajati na zniževanje plač, pričakujejo tudi, da se bo neka dinamika dokončne odprave plačnih nesorazmerij ohranila, saj bi drugače to pomenilo "pokop plačnega sistema na dolgi rok".
Posedi je sestanek po manj kot uri zapustil. Pojasnil je, da ni prišel na pogajanja, ampak je želel slišati, kakšen je odgovor vlade na njihova stališča, ki so jih predstavili na sestanku v sredo. Po njegovih besedah je ministrica pojasnila, da je vlado z njimi seznanila in je vlada to "vzela na znanje".
Predsednik vlade Borut Pahor je na novinarski konferenci po današnji seji vlade izrazil zadovoljstvo in optimistično pričakovanje, da bo vlada s sindikati dosegla dogovor. Upa, da bodo na današnjih pogajanjih socialni partnerji zbližali stališča, v prihodnjih dneh pa morda celo dosegli dogovor o omejitvah izdatkov v javnem sektorju.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.