Glede na ogorčenje in vznemirjenje članov in članic Policijskega sindikata Slovenije (PSS), smo se dolžni odzvati na včerajšnje izjave ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, da bodo na Policiji lahko delali le cepljeni oz. da bi po mnenju ministra na Policiji lahko delali samo tisti, ki so bolezen covid-19 preboleli ali se cepili, so zapisali.
Kot pravijo, jim minister tega mnenja ni nikoli predstavil, pa bi ga moral, če bi spoštoval kolektivne dogovore in pozitivno zakonodajo. "Zato menimo, da bi minister svoja 'mnenja', tudi tista, ki se nanašajo na zagotavljanje varnosti in zdravja zaposlenih, moral preudarno in odgovorno premisliti, saj lahko z nepremišljenimi in neodgovornimi izjavami povzroči vznemirjenje v delovnih okoljih, kot je to tudi v tem primeru. Najhuje pa je, da se s takšnimi neodgovornimi izjavami lahko ustvarja nasproten oziroma protesten učinek pri zaposlenih, saj se jih preprosto ima za neresna in neodgovorna."
Glede na pozitivno zakonodajo ministrovo "mnenje" ni niti pravno niti dejansko mogoče, saj veljavni predpisi in akti takšnih zahtev (obveznost cepljenja) od uslužbencev ne zahtevajo. V primeru, da se bodo spreminjali, pa v PSS v skladu z veljavnimi predpisi pričakujejo, da bodo tokrat le povabljeni k sodelovanju in usklajevanju. "Morebitne nove predpise ali akte delodajalca bomo preučili in nanje podali mnenja, ki jih bomo posredovali tudi članstvu v seznanitev," so napovedali.
Dodali so še, da se zavedajo trenutne situacije glede covida-19, prav tako se zavzemajo za zagotavljanje visoke ravni zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, vendar je treba ukrepe preudarno in odgovorno določiti, ker lahko še tako učinkoviti ukrepi "izzvenijo", če se jih ne predstavi resno in odgovorno.
Spomnimo, Hojs je v sredo dejal, da naj bi v Policiji kmalu lahko delali samo tisti, ki so covid-19 preboleli ali so cepljeni. Potrdilo o testiranju torej ne bo več dovolj. Razmišljali naj bi tudi, da bi tak pogoj razširili na vse zaposlene v javni upravi. "Treba je preveriti, kako to spraviti skozi delovnopravno zakonodajo. Po mnenju kar nekaj pravnikov pa je povsem jasno, da je treba, če nekdo odklanja cepljenje, ki je nujno za opravljanje dela za delovno mesto, najti rešitev, kako tak človek v sistemu ne bo delal," je dejal.
Še istega dne so se odzvali v Sindikatu policistov Slovenije (SPS) in zapisali, da njegovo izjavo razumejo kot poskus javnega pritiska na zaposlene v Policiji. "Glede na to, da takšna napoved nima nikakršne pravne podlage v slovenskem pravnem redu, izjavo ministra ocenjujemo kot brezpredmetno," je sporočil Kristjan Mlekuš.
Delodajalske organizacije so medtem prav danes vladi predlagale, da se določijo pravne podlage, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami. Kot pravijo, "ne morejo kriti stroškov testiranja zaposlenim, ki se ne želijo odločiti za brezplačno alternativo – cepljenje".
KOMENTARJI (282)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.