Vsebinsko podobno tožbo, kot jo je Sindikat vojakov Slovenije (SVS) vložil zoper državni zbor pred dvema tednoma, je danes zaradi enostranskega sklepanja aneksov h KPND vložil zoper vlado. V SVS zavzemajo stališče, da so vse dosedanje vlade odgovorne za sklepanje aneksov h KPND z veljavo za dejavnost obrambe brez, da bi vsaj eden od sindikatov iz obrambe podpisal takšne anekse. "Zdajšnja koalicija za odpravo takšnega stanja še ni naredila ničesar oz. glede KPJS ni hotela narediti, čeprav je minister Boštjan Koritnik imel to možnost ob sprejemanju poslovnika za pogajanja, a ustaljene neustavne in nezakonite prakse ni želel spremeniti," menijo v SVS.
Z vloženo tožbo SVS zahteva odpravo dveh aneksov h KPJS (Kolektivne pogodbe za javni sektor) in KPND, ki veljata za pripadnike Slovenske vojske ne glede na to, da jih nobeden od reprezentativnih sindikatov v dejavnosti obrambe ali vojaških poklicih ni podpisal. "Z obema tožbama želimo doseči predvsem to, da v bodoče ne bodo več odločali o plačah in drugih pravicah iz delovnega razmerja za pripadnike Slovenske vojske sindikati, ki ne zastopajo niti enega pripadnika Slovenske vojske. Torej želimo doseči prenehanje nezakonitih in neustavnih praks, kar bo doseženo v primeru dobljenih tožb," so zapisali.
V SVS ne dvomijo v to, da bodo obe tožbi, tako proti državnemu zboru kot proti vladi, dobili. "V osmih letih neustavni kvorum iz Zakona o sistemu plač ni bil odpravljen, čeprav je za odpravo neustavnosti Ustavno sodišče s sodbo določilo Državnemu Zboru RS dvoletni rok za odpravo neustavnosti, rok pa se je iztekel leta 2014." Opozorili so še, da je predsednik sindikata Gvido Novak že pred šestimi leti opozarjal na to, da se "v Sloveniji pod pogodbe o plačah podpisujejo sindikati brez enega člana v dejavnostih in poklicih, za katere te veljajo .″
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.