Sindikat vojakov Slovenije je kolektivni delovni spor sprožil, ker meni, da je prišlo do kršitve kolektivne pogodbe za javni sektor pri izplačilu dodatka za delo v rizičnih razmerah v času razglašene epidemije.
Na sodišče se je sindikat obrnil po tistem, ko je bila lani spomladi prvič razglašena epidemija covida-19. Prepričani so, da je delodajalec kršil kolektivno pogodbo, ker javnim uslužbencem ni za ves čas dela, ki ga niso opravljali od doma, priznal in v celoti izplačal dodatka v višini 65 odstotkov urne postavke, ampak nižji dodatek oz. le za različno določen odstotek ur.
Zahtevek sindikata je spomladi najprej zavrnilo Delovno in socialno sodišče v Ljubljani, zdaj pa še Višje delovno in socialno sodišče. Kot so v sindikatu zapisali v današnjem sporočilu za javnost, sodišče v obrazložitvi navaja, da se delodajalec lahko samostojno odloči, da dodatka ne bo izplačeval za ves čas trajanja epidemije, ampak samo za čas, ko je po delodajalčevem mnenju delavec ogrožen.
V sindikatu ob tem poudarjajo, da za nobeno delovno mesto v Slovenski vojski ni bila izdelana ocena tveganja in ogroženosti, "ampak so nadrejeni po lastnem instinktu in dnevnem navdihu odločali o tem, kdo in kdaj je ogrožen". Po njihovih navedbah sodišče tudi ni upoštevalo argumenta, da je delodajalec ocenil stopnjo ogroženosti posameznega delavca brez sodelovanja sindikata, kar je, kot so opozorili, v nasprotju z zakonom.
Dodali so, da sodišču "ni bilo pomembno, da so nekateri javni uslužbenci prejemali poln dodatek ves čas prvega vala epidemije brez enega okuženega med njimi, medtem ko je v Slovenski vojski bilo veliko okuženih".
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.